Pas dy fitoreve emocionale, ripërcaktuese të karrierës gjysmëfinale – dhe dy javëve dramatike, të mbushura me aksion në Paris – do të jetë 18 herë kampion Grand Slam Novak Djokovic duke marrë finalistin e parë të madh grek Stefanos Tsitsipas për kurorën e Coupe des Mousquetaires në Roland Garros.

Pasardhësi i pestë Tsitsipas hapi terren të ri në terre battue pasi luftoi për tre orë dhe 37 minuta kundër Alexander Zverev, duke pretenduar një fitore të luftuar në pesë grupe 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3 për të arritur në finalen e tij të parë Grand Slam. Por ndërsa Djokovic luajti më pak sete, ai pa dyshim që kishte malin më të madh për tu ngjitur në mënyrë që të mposhtte kampionin e Roland Garros, 13 herë Rafael Nadal.

Ishte disi si ngjitja në mal. Everest, kampioni i vitit 2016 tha më pas. Rikthimi në katër sete i Djokovic u bë një klasik i menjëhershëm pasi ai u mblodh për të fituar në katër orë dhe 22 minuta 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2 për t’i dhënë Nadal humbjen e tij të tretë në 108 ndeshje në Stade Roland -Garros.

“Sa herë që shkelni në gjykatë me të, e dini që duhet të ngjiteni në mal. Everest për të fituar kundër këtij djali këtu, ”tha Djokovic. “Unë fitova vetëm një herë në tetë ndeshjet tona që kemi luajtur ndonjëherë në Chatrier këtu në Roland Garros. Unë u përpoqa të marr disa pozitive dhe disa sugjerime nga ajo ndeshje në 2015 që fitova kundër tij për t’i zbatuar sonte, e cila funksionoi shumë bukur.

“Justshtë vetëm një nga këto ndeshje që me të vërtetë do ta kujtoj për një kohë shumë të gjatë.”

Duke avancuar në finale, Djokovic gjithashtu pretendoi pronësinë e vetme të vendit të dytë në listën e të gjitha kohërave për shumicën e finaleve të Grand Slam për një të vetme për meshkuj, përpara Nadal.

Paraqitjet Finale të Singleve për Shumica e Grand Slam (për të gjitha kohërat)

Lojtar Nr. I Paraqitjeve
Roger Federer 31
 Novak Djokovic 29
Rafael Nadal 28
Ivan Lendl 19
Pete Sampras 18

Pas një epike kulluese gjysmëfinale, sa ka lënë Gjokoviç në tank? Pagesa e rrëzimit të Nadal në terrenin e tij në shtëpi ka dhënë një shenjë të keqe për ata që e kanë arritur atë: askush që ka mundur Nadal në Roland Garros nuk ka vazhduar të fitojë titullin.

Ashtë një fakt që vetë Djokovic e di shumë mirë: pasi arriti arritjen në çerekfinalet e vitit 2015, ai vazhdoi të humbasë nga Stan Wawrinka në ndeshjen e kampionatit. Dhe Robin Soderling, i cili mundi Nadal në 2009, gjithashtu u ndalua përfundimisht në finale nga Roger Federer.

“Nuk është hera e parë që luaj një gjysmëfinale epike në një Grand Slam dhe më pas duhet të kthehem në më pak se 48 orë dhe të luaj [a] finale ”, siguroi Djokovic. “Aftësitë e mia të rimëkëmbjes janë mjaft të mira, duhet të them, gjatë gjithë karrierës sime.

“Padyshim që fizioterapisti im do të përpiqet të bëjë gjithçka që është e mundur në mënyrë që të jem i freskët. Meqenëse kam luajtur mjaft tenis, nuk kam nevojë të stërvitem shumë. Reallyshtë me të vërtetë tani vetëm për të marrë gjërat ngadalë deri në ditën e finales. ”

Nëse Gjokoviç mund të gjejë një mënyrë për të goditur butonin e rivendosjes dhe për të ngritur trofeun e tij të dytë Roland Garros, pasojat mund të jenë të mëdha – për Djokovic, për rivalitetin e Big Three dhe për fatin e Renditjes Nr.1 ​​të FedEx të fundvitit.

Një triumf të Dielën do ta ngrinte Gjokoviç në 19 tituj të Grand Slam dhe do ta bënte atë njeriun e parë në Epokën e Hapur – dhe vetëm të tretin në histori – që fiton çdo titull të madh dy herë. Aussies Roy Emerson dhe Rod Laver janë dy burrat e vetëm në këtë sport që kanë fituar dy Grand Slam dy herë.

Jo vetëm që do të shkruante një kapitull tjetër mahnitës në librat e historisë së tenisit, kjo do të thotë gjithashtu që nga Wimbledon, Djokovic mund të mbyllet në titullin Nr 20 dhe të mbyllet në një barazim trekahësh për rekordin e të gjitha kohërave për shumicën e teke Grand Slam tituj me Nadal dhe Federer.

Lexo më shumë: Djokovic Dethrones Nadal Pas Eposit të Roland Garros

Djokovic, i cili zgjati qëndrimin e tij në Nr. 1 në FedEx ATP Rankings këtë dy javë, mund të shikojë gjithashtu një lëvizje të madhe në garën për Nr. 1 të fundvitit – e cila do të bazohet vetëm në pikat e FedEx ATP Race To Torino këtë vit. Tsitsipas dhe Djokovic ulen përkatësisht në pozitën e parë dhe të dytë, por kjo mund të ndryshojë pasi fituesi i së dielës do të jetë udhëheqësi i garës.

Nëse Tsitsipas fiton, epërsia e tij ndaj Djokovic dhe pjesa tjetër e fushës do të rritet me 800 pikë, duke e vendosur atë 990 pikë larg pozitës së dytë. Por nëse Gjokoviç fitonte, ai do të ishte në pozicion pole për një përfundim rekord të shtatë me fund të vitit të Nr. 1 – duke i dhënë fund barazimit të tij me Pete Sampras, i cili përfundoi në krye të Renditjes për gjashtë vjet me radhë midis 1993-98 .

Urtësia konvencionale thotë se përvoja e gjatë e Serbit në ndeshjet e kampionatit do t’i japë përparësi ndaj Tsitsipas. Mbi të gjitha, 18 herë kampioni i Grand Slam ka konkurruar tashmë në 28 finale të mëdha, ndërsa kjo do të jetë Tsitsipas – dhe Greqia – goditja e parë në lavdi të madhe.

Pjesa më e madhe e paraqitjeve finale të Grand Slam për beqarë (lojtarë aktivë)

Lojtar Nr. I Paraqitjeve
Federer 31
 Gjokoviq 29
Nadal 28
Murray 11
Wawrinka, Thiem 4
Cilic 3
Anderson, del Potro, Medvedev 2

Nishikori, Raonic,
Tsonga,Tsitsipas, Zverev

1

Djokovic gjithashtu kryeson ATP Head2Head kundër Tsitsipas me një diferencë të shëndetshme 5-2. Por shenjat janë bashkuar për Tsitsipas, edhe pse ai ndjek në Head2Head të tyre prej argjile 3-0.

Të dy takimet e tyre më të fundit në fushë kanë qenë beteja të gjata, duke përfshirë përplasjen e tyre në çerekfinale në Internazionali BNL d’Italia muajin e kaluar. Djokoviç duhej të grumbullohej nga një ulje e ulët ndërsa Tsitsipas shërbeu për ndeshjen në 5-4 në setin e tretë gjatë rrugës për një fitore 4-6, 7-5, 7-5. Në Roland Garros vitin e kaluar, Tsitsipas dëshironte veten në një nivel më të lartë pasi hodhi dy setet e para kundër Djokovic, duke e shtyrë kundërshtarin e tij në kufijtë në betejën e tyre 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 .

Pavarësisht nga përralla e kasetës, Tsitsipas nuk do të jetë i njëjti lojtar me të cilin Djokovic u përball më pak se një vit më parë në këtë vend – dhe Djokovic e di atë.

“Unë e di se çfarë duhet të bëj. Padyshim Tsitsipas, [his] hera e parë në finalet e një Grand Slam. Për të është një arritje e madhe, por jam i sigurt që ai nuk dëshiron të ndalet këtu, ”tha Djokovic. “Ai është në formë të shkëlqyeshme. Ai udhëheq [the] Renditja e garës, këtë vit. Ai ka pasur rezultatet e tij më të mira në përgjithësi. Mendoj se ai ishte pjekur si lojtar shumë. Argjila [is] padyshim sipërfaqja e tij më e mirë.

“Ne kemi luajtur një epike me pesë setër vitin e kaluar në gjysmëfushën këtu. Unë e di se do të jetë një tjetër e vështirë. Unë shpresoj se mund të rimbush bateritë e mia aq sa mundem sepse do të më duhet pak energji dhe energji për atë. “

Ndërsa Gjokoviç rimbushet, Tsitsipas do të përpiqet të qëndrojë përpara pasi tërhoqi fitoren më të madhe të karrierës së tij për të arritur një Grand Slam në ndeshjen e kampionatit për herë të parë. Lojtari grek normalisht i pasionuar ka qenë plotësisht i qetë gjatë dy javëve – por pas vullnetit të tij të pesëmatës kundër Zverev, ai lejoi që emocionet të rrjedhin ndërsa reflektonte për arritjen e tij historike.

“Gjithë sa mund të mendoj janë rrënjët e mia”, tha Tsitsipas, ndërsa lotët i rridhnin në sy gjatë një interviste në gjykatë. “Unë vij nga një vend me të vërtetë i vogël jashtë Athinës. Dreamndrra ime ishte të luaja këtu dhe kurrë nuk do ta kisha menduar se do ta arrija …”

“Ishte shkatërruese e nervave, aq intensive, saqë unë qëndrova gjallë. Unë dola atje dhe luftova. Kjo fitore do të thotë shumë, është më e rëndësishmja në karrierën time deri më tani. ”

Në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, Tsitsipas shtjelloi: “Po reflekton prapa në të kaluarën. Roland Garros ka qenë një turne historik. Ka qenë një ngjarje që e kam parë që e vogël. Trajneri im, ka qenë turneu i tij i preferuar. Unë jam rritur me të. Shtë një turne që e kemi ndjekur gjithmonë, gjithmonë e kemi shikuar. Isha kryesisht emocionuese për vendosjen e vetes në atë pozitë … Sigurisht që është hapi i parë. Nuk e kam finalizuar akoma. ”

Kjo ‘akoma’ dhe ajo ‘deri më tani’ në përgjigjet e tij janë tregues i ndryshimit të mentalitetit të Tsitsipas, i cili ka qenë i dukshëm gjatë dy javëve dhe më tej ndërsa lojtari grek grumbulloi fitoren pas fitores.

Në Paris, Tsitsipas qëndroi i qetë ndërsa shkallëzoi ‘malet’ e tij – qoftë poshtë një seti dhe thyerjesh të pikëve të 31-të John Isner në raundin e tretë, ose pasi humbi setet e treta dhe të katërta nga një zonuar në Zverev në gjysmë- finalet. Mentaliteti i tij për të mos thënë kurrë të vdesësh dhe ekzekutimi i qetë e kanë çuar atë në një fitore udhëheqëse në 39 sezone, përfshirë 22 fitore në fushat e argjilës.

Lexo më shumë: Tsitsipas arrin finalen e parë të madhe, mund Zverev në pesë grupe

“Unë jam dikush që lufton. Unë nuk isha i gatshëm të hiqja dorë ende, ”tha Tsitsipas për shërimin e tij gjysmëfinal. “Mendoj se e kam bërë [a] disa gjëra në rregull që funksionuan në favorin tim. Unë isha akoma gjallë. Unë akoma isha në gjendje të kthehesha në ndeshje.

“Unë po përpiqesha të isha në një marrëdhënie të mirë me veten time dhe të inkurajohesha dhe të shtyja përpara që të ndodhte diçka e mirë. E dija që nuk isha bërë në atë moment, kisha më shumë për të dhënë … Gjithçka që duhej të bëja ishte të vendosja në përqendrim. ”

Stefanos Tsistipas, Novak Djokovic
Tsitsipas dhe Djokovic u ndeshën në Roland Garros të vitit të kaluar, me numrin 1 të Botës që pretendoi një fitore me pesë sete. Kredia e fotografive: Thomas Samson / Getty Images

Por a mundet Tsitsipas të qëndrojë i fokusuar kundër Nr. 1 i Botës, në pesë grupe rraskapitëse, për të kërkuar fitoren më të madhe të karrierës së tij – për ndeshjen e dytë me radhë? Greku do të bëjë oferta për vetëm të dytin e tij kundër një numri 1 të Botës në 10 përpjekje. Fatmirësisht për Tsitsipas, që një fitore e mëparshme erdhi kundër vetë Djokovic, në ngjarjen ATP Masters 1000 në Shanghai përsëri në 2019.

Në atë kohë, Tsitsipas sapo kishte mbushur 21 vjeç dhe ishte në mes të sezonit të tij të rëndësishëm, gjatë së cilës ai fitoi finalet e Nitto ATP dhe u ngrit në një renditje me karrierë të lartë me numër 5 në botë. Tani që po i afrohet 23 vjeç, Tsitsipas po dërgon mesazhin se ai është vendosur vendosmërisht në vendin e tij në nivelet e sipërme të sportit.

Tsitsipas tashmë i ka garantuar vetes një karrierë të re në numrin 4 të Botës duke thyer serinë e humbjeve në gjysmëfinale të tre ndeshjeve dhe duke kaluar në ndeshjen e kampionatit. Ai mund të shkojë deri në Nr. 3 me një fitore ndaj Djokovic, duke kaluar Nadal në FedEx ATP Rankings.

Në 22 vjet 305 ditë, Tsitsipas është gjithashtu një fitore larg nga të qenit kampioni më i ri i Grand Slam në një beqar për meshkuj që kur Juan Martin del Potro (20 vjet, 355 ditë) fitoi 2009 US Open, dhe kampioni më i ri i Roland Garros për burra që nga Nadal (20 vjet, 5 ditë) fitoi titullin këtu në 2008.

Por mosha, renditja, rekordet dhe statistikat… Këto janë thjesht numra për Tsitsipas, i cili u zotua të luante çdo pikë me gjithçka që ka kur të ndeshet me Djokovic në Chatrier.

“Unë kurrë nuk kam besuar, kurrë nuk kam menduar me të vërtetë në cilën moshë mund të vijë ajo arritje, por unë jam vërtet i kënaqur me veten time,” reflektoi Tsitsipas. “Mendoj se kam treguar disiplinë të mirë deri më tani. Unë kam qenë progresive.

“Unë jam duke kërkuar para për të lënë të gjithë trupin tim në gjykatë.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu