A e ka bërë dikush veten më shumë në shtëpi në rrethin e 16-të të Parisit sesa Rafael Nadal, 13 titujt e të cilit në Stade Roland Garros qëndrojnë midis rekordeve më të mrekullueshëm në të gjitha sportet? Bjorn Borg dhe Roger Federer ishin artistë të vërtetë për të qëndruar në lëndinat verore të Klubit të Gjithë Anglisë, secili duke kaluar pesë kampionate radhazi në kulmin e tyre. Megjithëse ai nuk largohej gjithmonë me trofeun, Ivan Lendl u bë një pjesë e mirë në finalen e US Open, duke dalë në një rekord tetë anash titujsh drejtpërdrejtë gjatë viteve të Reganit, po aq siguri sa trafiku i trazuar në Urën Triborough.

Për Australian Open, Novak Djokovic ka qenë ajo konstante, ajo forcë dominuese që është bërë sinonim i të parit të parë të vitit. Quajeni atë “një lidhje dashurie”, gjë që vetë kampioni tetë herë e bëri javën e kaluar.

“Unë jam ndjerë më rehat në fushë çdo vit se jam kthyer”, tha dy herë kampioni në mbrojtje, tani në gjysmëfinalen e tij të nëntë të karrierës në fushat e forta të Melbourne Park. “Sa më shumë të fitoni, aq më shumë besim keni dhe aq më të këndshëm ndiheni në fushë. Thjesht ndihet mirë… Kur shkova në fushë këtë vit për herë të parë në seancën e praktikës, rijetova disa nga kujtimet e vitit të kaluar, gjithashtu vitet e tjera që fitua turneun këtu. Thjesht më jep një ndjesi të madhe, ndjenjë të shkëlqyer, besim ”.

Vetëm ky vit ka qenë ndryshe nga çdo tjetër për Djokovic, për ndonjë nga kolegët e tij të ATP, për këtë çështje. Në fund të fundit është një botë COVID-19. Kufizimet e karantinës i nxorën lojtarët nga rutinat e tyre të zakonshme para-turneut, duke i detyruar ata të bënin sa më shumë nga koha e tyre e kufizuar në fushën e praktikës. Pastaj, pikërisht kur po merrte hapat e tij në Rod Laver Arena, serbi mori një derdhje në fushë në përplasjen e tij të raundit të tretë me amerikanin Taylor Fritz. Edhe pse ai do të luftonte përmes tij për të mbizotëruar në pesë grupe (disa luanin para tifozëve, disa jo), ai kishte dëmtuar një muskul të barkut dhe nuk ishte i sigurt se do të ishte në gjendje të vazhdonte. Ai është i bashkuar, por tani ka marrë dy herë pushime midis ndeshjeve për të lejuar trupin e tij të rikuperohet.

Ka pasur kthesa të tjera të papritura. 33-vjeçari e gjen veten të ndeshur në gjysmëfinale kundër një të panjohuri virtual në Aslan Karatsev, një kualifikues i 114-të i renditur nga Rusia. E gjithë ajo që ka bërë fillestari është të trullos farat Diego Schwartzman, Felix Auger-Aliassime dhe Grigor Dimitrov me radhë për t’u bërë njeriu i parë në epokën e hapur që arrin në gjysmëfinale në debutimin e tij në Grand Slam.

“Ai më bëri përshtypje, bëri përshtypje shumë njerëz,” tha Djokovic i Karatsev, një kundërshtar për herë të parë. “Lëvizja e tij, fuqia e tij e zjarrit nga fillimi. Backhand i rrafshët, shkollë ruse, prapavijë e shkëlqyeshme. Duket të vrapojë përreth. Gjithashtu godet disa përparësi të mira, dikton lojën. Ai është këtu për një arsye dhe unë e përgëzoj për suksesin e madh. ”

“Semishtë gjysma e tij e parë e një Grand Slam, kështu që për të është suksesi më i madh që ka pasur deri më tani,” vazhdoi Djokovic. “Ai nuk ka asgjë për të humbur, me të vërtetë. Ai është i motivuar. Unë pres që ai të dalë dhe të shkojë vërtet për gjuajtjet e tij dhe të përpiqet më të mirën e të përpiqet ta marrë atë fitore. “

I lindur në Vladikavkaz, Rusi, në rrëzë të Maleve të Kaukazit, Karatsev nuk është vendosur kurrë në një vend. Ai është zhvendosur nga Rusia në Izrael në Gjermani në Spanjë në Bjellorusi, me kthime të përhershme në atdheun e tij të futur në mes.

“Unë isha duke lëvizur, do të thosha, shumë”, tha Karatsev, i cili vuri në dukje se telefoni i tij celular ndizet me 200 apo më shumë mesazhe të WhatsApp pas shkarkimit të tij të Dimitrov nga 2-6, 6-4, 6-1, 6-2 në çerekfinale. “Në fund, gjeta një trajner, Yahor Yatsyk, dhe ky është djali i duhur për mua. Ai më ka ndihmuar shumë nga ana mendore dhe, natyrisht, ka edhe gjëra teknike. ”

Karatsev ka rënë në qarkun ATP Challenger në vitet e fundit, në gjendje të depërtojë në kualifikimet në drejtimet e mëdha. Ai ishte 0-për-9 derisa e këputi atë rrëshqitje në Melburn. Sikur ai të mos kishte pësuar një dëmtim serioz të gjurit në 2017, një që e la mënjanë për gjashtë muaj, ai përparim mund të kishte ardhur më shpejt. Por 27-vjeçari padyshim që po e shfrytëzon maksimalisht mundësinë e tij.

Karatsev

“I befasuar? Unë nuk jam, ”tha Dimitrov nga Karatsev, i cili fitoi 22 nga 25 ndeshjet e tij të fundit ATP Challenger vitin e kaluar, duke përfshirë tituj në Ostrava dhe Pragë. “Ai duhet ta marrë atë brenda. Ai duhet ta vlerësojë atë. Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm. Për të qenë këtu, qartë, ju keni bërë diçka të drejtë. Ju keni vënë në punë, keni kaluar nëpër kualaj, keni kaluar ndeshje të vështira dhe të mira, keni krijuar besim. Ka kaq shumë pozitive, prandaj pse jo që ai të shkojë më tej? “

Karatsev, së bashku me shokët fitues të Kupës ATP, Daniil Medvedev dhe Andrey Rublev, ka ndihmuar në bërjen e historisë në Melbourne Park. Tre burra rusë arritën në çerekfinale të një Grand Slam për herë të parë në Open Era. Thjesht mos prisni që Djokovic të kapet shumë pas në hoopla. Siç mund të dëshmojë Aleksandër Zverev, derisa dikush të provojë të kundërtën, ky është terreni i Noles; ne thjesht ekzistojmë në të.

“Kjo është gjykata e tij e preferuar. Ky është turneu i tij i preferuar, ”tha gjermani, një viktimë 6-7 (6), 6-2, 6-4, 7-6 (6) në çerekfinale. “Për të qenë në gjendje të keni një shans kundër tij, duhet të luani jashtëzakonisht mirë. Ju duhet të luani tenis agresiv, mendoj se jam ai që dominon. “

Asnjë detyrë e lehtë. Sidomos në Melburn.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu