Ka raste kur pothuajse ju vjen keq për to.

Në fushë ulur, mjaft pafajësisht, gruaja Daria dhe trajneri Gilles Cervara janë shpesh në fund të marrjeve të Daniil Medvedev, diatribëve të tij në mes të ndeshjes, ndërsa ai kërkon disa lehtësime nga zhgënjimi.

Me akuzën e tij duke shkuar në një set të pestë tregues kundër Filip Krajinovic në raundin e tretë të Australian Open, Cervara kishte parë dhe dëgjuar mjaftueshëm. Medvedev kurrë më parë nuk kishte fituar një pesë-setar. Ishte më së miri për të gjithë të interesuarit, mendoi francezi, nëse liroi lokalet dhe le të Medvedev i kuptonte gjërat vetë. Truku funksionoi. Medvedev vazhdoi të fitonte, 6-3, 6-3, 4-6, 3-6, 6-0.

Por Cervara është i pari që ju tregon se, kur rusja tingëllon jashtë, nuk është asgjë personale. Justshtë vetëm një vështrim i shkurtër në mendjen e Medvedevit; atë duke punuar enigmën në kohë reale.

“Loja e tij është si personaliteti i tij – shumë i ndryshëm”, shpjegoi Cervara në 2019, ndërsa Medvedev u rrit drejt finales së tij të parë të madhe në Flushing Meadows. “Likeshtë si të stërvitësh një gjeni. Ndonjëherë një gjeni, nuk i kuptoni. Likeshtë kështu. Ata janë ndryshe. Dhe ju duhet të lidheni me këtë djalë si ai ”.

John McEnroe, vetë dikur një strateg jashtë kutisë i prirur për tirada të rastit, kishte një krahasim më Kasparovian: “Ai është si një mjeshtër shahu”.

Daniil Medvedev

Që nga përparimi i Slam në US Open, kur ai e shtyu Rafael Nadal në prag në një finale që qëndron në mesin e më të mirëve të luajtur ndonjëherë në rrethin e Queens, Medvedev, 25, ka qenë një model i qëndrueshmërisë, një njeri me shumë vija. Ai përfshiu 10 ndeshjet e tij të fundit të vitit 2020, duke përfshirë shtatë fitore dhe tituj në Top 10 në Rolex Paris Masters dhe Nitto ATP Finale. Duke vazhduar atë në 2021, vargu i tij fitues është tani në 20.

“Tshtë e vështirë të mbash këtë vrull duke shkuar nga Londra në Melburn,” tha Medvedev, i cili që kur u bë rusi me renditjen më të lartë që nga Nikolay Davydenko në 2008 (nr. 4 në FedEx ATP Rankings), ka shkuar nga gjuetia në gjueti. “Unë jam thjesht i lumtur që arrita ta mbaj lart lojën time. Sigurisht, për vetëbesimin, kur i mund të gjithë, është shumë mirë, sepse mendoj se njerëzit fillojnë ndoshta të tremben pak për ty. Në të njëjtën kohë, nganjëherë do të ketë disa që do të dëshirojnë t’ju rrahin edhe më shumë. It’sshtë një situatë e ndërlikuar ”.

Tani në finalen e dytë të Grand Slam në karrierën e tij, Medvedev është në provën e tij më të madhe ende në formën e tetë herë kampionit Novak Djokovic. Në letër, ai është jashtë kampionatit të tij. Gjokoviç, në fund të fundit, po kërkon titullin e tij të 18-të në një të madh, një që do të ngushtojë hendekun midis tij dhe tre Big vëllezërve Nadal dhe Roger Federer; Medvedev është ende në ndjekje të tij të parë.

Ndërsa ai mund të jetë lojtari më i nxehtë, ky do të duhet të fitojë rrugën e vështirë. Pavarësisht se pësoi një dëmtim në bark në përplasjen e tij me pesë sete me Taylor Fritz në raundin e tretë, Djokovic duket se po rrumbullakoset në formën e tij të njohur të kapjes së titullit.

“Të qenit në këtë situatë shumë herë mendoj se më ndihmon të mbledh disa elementë të nevojshëm që të arrij kulmin në kohën e duhur, gjë që po ndodh përsëri,” tha Djokovic.

Kandidati i parë dhe dy herë mbrojtës thotë se ai nuk ka në plan të dorëzojë titullin.

“Kur Novak thotë se nuk do t’i japë asgjë dikujt, unë e besoj atë,” tha Medvedev, i cili pasardhës i pestë me rend të drejtë Stefanos Tsitsipas në gjysmëfinale, 6-4, 6-2, 7-5. “Unë e di që për ta mposhtur atë duhet të tregosh tenisin tënd më të mirë, të jesh më i miri fizikisht mbase katër ose pesë orë dhe të jesh më i miri mendërisht mbase për pesë orë.

“Asnjëherë nuk e dini se si do të shkojë ndeshja. Të fitosh një Slam, veçanërisht kundër dikujt si Novak, tashmë është një motiv i madh dhe nuk mendoj se ka ndonjë gjë që mund ta bëjë atë më të madh. Më pëlqen Novaku. Unë e vlerësoj atë si një lojtar tenisi. Kështu që unë nuk i marr këto fjalë si diçka negative. Jam mjaft i motivuar pa ato fjalë. Nuk kam asgjë për të humbur, të them të drejtën. ”

Novak Djokovic

Djokovic, 33 vjeç, mburret me një avantazh të lehtë në takimet ATP Head2Head, 4-3, përfshirë një fitore të Raundit 16 me 6-4, 6-7 (5), 6-2, 6-3 në fushat e forta të Melbourne Park në 2019 Por ishte Medvedev ai që pretendoi takimin e tyre më të fundit në finalet e Nitto ATP 2020, 6-3, 6-3. Nëse ai gjen një mënyrë për të menduar përsëri për Nr. 1 të Botës të Dielën, ai do të rritet në Nr. 2 në FedEx ATP Rankings, duke u bërë lojtari i parë që nuk quhet Djokovic, Nadal, Federer ose Andy Murray që e bën këtë në një dekadë- e gjysmë

“Daniil Medvedev është lojtari që mund të mposhtë”, tha Djokovic, i cili duke mposhtur Aslan Karatsev, 6-3, 6-4, 6-2, mbajti rekordin e tij të pamposhtur në gjysmëfinalet e Australian Open (9-0). “Ai është në një seri të madhe fituese. Ai përfundoi [2020] sezoni në mënyrën më të mirë të mundshme, duke fituar mjaft rehatshëm kundër lojtarëve më të mirë, kundër vetes në sete të drejtpërdrejta në Londër, dhe ai thjesht është përmirësuar shumë. Ai ka një shërbim të madh. Për një djalë të gjatë, ai lëviz jashtëzakonisht mirë. Forehand mbase ishte goditja e tij më e dobët, por edhe ai e ka përmirësuar atë. Backhand është aq i mirë sa merr. Ai është kaq i fortë. Ai nuk ju jep shumë. Ai nuk ka frikë në ditët e sotme për të sulmuar dhe për të hyrë në rrjetë dhe t’ia çojë atë kundërshtarëve të tij. Ai është padyshim një lojtar tenisi shumë i zgjuar. ”

Po, Medvedev ka goditje, forcë zjarri për t’i dhënë përshtatje edhe dikujt që ka në pronësi Rod Laver Arena në vitet e fundit. Por arma e tij më e mirë mund të jetë vetëm mendja e tij.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu