Kur do të mësojmë? Sa herë që mendojmë se trupi i Rafael Nadal do të dalë, se dekadat e mavijosjes, diktatit ose zhdukjes së tenisit më në fund po e arrijnë atë, Mallorcan vjen edhe një herë, i rrethuar nga fotografë në një prezantim tronditës të trofeve në Barcelona ose Bois de Boulogne.

“Të gjithë thanë që për shkak të stilit tim, unë do të kisha një karrierë të shkurtër,” qortoi ai përsëri në verën e vitit 2018. “Unë jam akoma këtu.”

Kur Nadal u tërhoq nga ATP Cup në fillim të këtij muaji duke u ankuar për shtrëngim në pjesën e poshtme të shpinës, gjithçka që mund të flisnim / shkruante / cicërimë ishte se si kjo pengesë e fundit do të pengonte shanset e tij në Australian Open, ku 34-vjeçari ishte duke kërkuar të kapë një ngërç me Roger Federer me një titull rekord të 21-të në një të madh.

“AUSSIE E NADAL’S HAPUR N D PYETJE”, shpërtheu në një titull. Por ndërsa thashethemet u kthyen, Nadal, i cili tha se nuk ishte “një tifoz i madh për të gjetur justifikime”, ishte duke heshtur në heshtje rrugën e tij në çerekun e tij të shortit. Edhe me një lëvizje të ndryshuar të shërbimit, kampioni i vitit 2009 nuk ka hequr një set në katër raunde dhe tani është në çerekfinale për herë të 13-të në 16 paraqitje në Melbourne Park.

Në ndeshjen e tij të rrumbullakët të 16-të me shumë hype me nemesis shumëvjeçare Fabio Fognini të Italisë, Rafa u rrokullis me 6-3, 6-4, 6-2, në vetëm dy orë e 16 minuta, rezultati nuk dyshoi kurrë.

“Gjërat në sport ndryshojnë shpejt,” vërejti Nadal. “Ndonjëherë ndieni se jeni kështu; atëherë fiton disa ndeshje dhe ndihesh më e mira e mundshme ”.

Oferta për t’u bërë njeriu i parë në Epokën e Hapur për të fituar të katër kampionatet kryesore të paktën dy herë, Nadal do të përballet me një Stefanos Tsitsipas të pushuar mirë. Greku me farë të pestë përfitoi nga një marshim i raundit të katërt kur fara e nëntë Matteo Berrettini nga Italia u tërhoq për shkak të një tendosje të barkut. Testi i vetëm i vërtetë i 22-vjeçarit erdhi me mirësjelljen e favoritit vendas Thanasi Kokkinakis i cili, para tifozëve të Aussie, shtyu Tsitsipas në pesë sete në raundin e dytë.

Nadal do të vijë në skuadër, pasi ka pretenduar gjashtë nga shtatë takimet e tyre ATP Head2Head, duke përfshirë një fitore të barabartë, 6-2, 6-4, 6-0 në gjysmëfinalet e Australian Open 2019. Fitorja e vetme e Tsitsipas erdhi po atë vit në sipërfaqen e preferuar të kundërshtarit të tij, argjilën, në gjysmëfinalet e Mutua Madrid Open, 6-4, 2-6, 6-3.

Tsitsipas po bën oferta për t’u bërë kampioni më i ri i Australian Open për beqarë për meshkuj që nga Novak Djokovic në 2008. Vitin e kaluar, ai arriti në raundin e tretë (nga Raonic).

Daniil Medvedev ende nuk do të heqë një set kundër Andrey Rublev në tre takime të ATP Head2Head. 

Diku tjetër në lojën çerekfinale në Ditën 10 në Melburn, pasardhësi i katërt Daniil Medvedev dhe pasardhësi i shtatë Andrey Rublev, i cili më pak se 10 ditë më parë bashkoi përpjekjet për të çuar Rusinë në titullin e Kupës ATP, do të përleshen në një ndeshje të lapsuar në momentin U lëshua shorti i vitit 2021. Të dy lojtarët mbeten të pamposhtur 8-0 në 2021.

“Nëse niveli do të jetë i njëjtë, këta njerëz [are] duke shkuar për të parë njëri-tjetrin në çerekfinale, “parashikoi lojtarin / kapitenin e Kupës ATP të Rusisë Evgeny Donskoy më 7 shkurt.

Në çerekfinale këtu për herë të parë, Medvedev zotëron një avantazh 3-0 në ndeshjet e ATP Head2Head kundër ish-armikut të tij të vogël. Ata u takuan për herë të fundit në çerekfinalet e US Open në vitin 2020, me Medvedev që fitoi një fitore 7-6 (6), 6-3, 7-6 (5). Por ish-kampioni nr. 1 dhe Australian Open i vitit 1999 Yevgeny Kafelnikov thotë se ju mund t’i hidhni këto rezultate të mërkurën. Sipas rusit, gjithçka ka të bëjë me atë se kush del i pari nga blloqet.

“Unë qëndroj në qëndrimin tim se kushdo që fiton setin e parë do të marrë ndeshjen,” tha Kafelnikov, 46. “Andrey është një përparës i shkëlqyeshëm. Kjo më shqetëson shumë kur ai luan lojtarë të nivelit të lartë. Ai do të përpiqet të kthehet në ndeshje nëse humbet setin e parë. Në atë kuptim, është e domosdoshme që ai të fitojë setin e parë nëse dëshiron ta kalojë atë çerekfinale ”.

Skuadra Rusi

Fakti që Rublev ka kaluar kaq shumë kohë pranë bashkatdhetarit të tij gjatë viteve duhet t’i shërbejë vetëm përpara. Medvedev, dy vjet më i madh në moshën 25 vjeç, ka qenë një lloj tipi; duke depërtuar në finalen e tij të parë të madhe në US Open 2019 dhe duke fituar finalet e Nitto ATP në fund të vitit në 2020. Bashkëkohësi i tij Muscovite është një shembull në kohë reale i gjithçkaje që është e mundur në këtë sport.

“Ai e lexon lojën me të vërtetë mirë dhe është e mahnitshme durimi që i duhet të qëndrojë kaq gjatë në tubime, për të mos nxituar, për të marrë kohën e tij,” tha Rublev. “Këto gjëra janë të mahnitshme sepse, në fund të fundit, këto detaje të vogla, e bëjnë atë që është.”

“Pas ndeshjes, ne jemi miq të shkëlqyeshëm. Nuk ka rivalitet, ”tha Medvedev, i cili po kalon një seri fitore prej 18 ndeshjesh që daton në tetor 2020.“ Në qoftë se nuk do të ketë një luftë të madhe gjatë ndeshjes, për të cilën unë dyshoj, njëri prej nesh do të thotë përgëzime për tjetrin. Ne do të zhgënjehemi me rezultatin, por do të vazhdojmë tutje dhe do të kemi edhe shumë ndeshje të tjera ”.

Pavarësisht nga rezultati, këta kampionë fitues të Kupës ATP kanë bërë histori në Melburn. Me trojkën e Medvedev, Rublev dhe kualifikuesit Aslan Karatsev që zbresin në tetë elitë, shënon hera e parë në Open Era që tre burra rusë kanë arritur në çerekfinale në një Grand Slam. Pyetja është, cili njeri do të bashkohet me Karatsev në gjysmëfinale?Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu