Dominik Thiem nuk u largua me një fitore ndaj Aleksandër Zverev në aksion gjysmëfinal të shtunën në Madrid, por austriaku po merr humbjen 6-3, 6-4 në hap. Thiem thotë se ai e befasoi veten duke luajtur aq mirë në ndeshjen e tij të parë pas një pauze gjashtë javëshe dhe ai po pret që të vazhdojë përparimin e tij ndërsa Roland Garros afrohet.

Express Tenisi

“Nëse shikoj prapa tani, nuk do të ndryshoja shumë,” tha Thiem për Tenis Tani gjatë konferencës së tij për shtyp të Zoom të Shtunën. “Dua të them, thjesht nuk ishte e mjaftueshme kundër Sascha, i cili luajti mirë mendoj.”

Thiem i dha lavdi rivalit të tij, duke thënë se ai mendonte se nuk kishte shumë gjëra që mund të bënte pasi Zverev me siguri i dha fitoren.

“Unë mendoj se nëse, për shembull, shikoni prapa në ndeshjen e fundit, ai shërbeu 227, 228. Ju nuk mund të bëni shumë. Ai ishte thjesht lojtari më i mirë sot. Unë 100 për qind e pranoj atë. ”

Austriaku, i cili fitoi tre ndeshje për të arritur gjysmëfinalen në Madrid, thotë se nuk priste të luante aq mirë.

“Në përgjithësi jam jashtëzakonisht i lumtur me javën,” tha ai. “Unë kurrë nuk do të kisha pritur të isha në gjysmëfinale, për të luajtur në gjysmëfinale një lojtar si ai. Nuk mund të ankohem për asgjë ”.

Ende hapësirë ​​për përmirësim

Thiem thotë se tani është gati të bëjë hapin tjetër në argjilë pasi i lan këmbët në turne përsëri.

“Ishte një rezultat shumë më i mirë nga sa prisja,” tha ai. “Duke luajtur me mençuri dhe me mendje fizike prisja të isha në një formë të mirë. Por, sigurisht, ka ende shumë gjëra për të përmirësuar vetëm për të mbajtur të gjithë intensitetin për të gjithë javën, ditë për ditë. Sigurisht, disa nga goditjet, ato kanë nevojë për pak përmirësim. Por unë jam shumë optimist se çdo javë që po luaj tani do të përmirësohet. Veçanërisht për besimin ishte e rëndësishme për të marrë një rezultat të shkëlqyeshëm këtu.

“Jam i lumtur që mendoj se jam në rrugën e duhur”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu