Nadal: Përqendruar në përpjekjen për të gjetur një nivel më të mirë

Në një set në kthimin e tij në Barcelonë, Rafael Nadal e gjeti veten duke luajtur fshehje e kërkim.

Në një ditë kur tenisi i tij më i mirë i shpëtoi, kampioni i 11-herë i Barcelonës gjeti mjaftueshëm avantazhe – dhe thirri shpirtin e njohur luftarak – duke mbledhur kualifikuesin e renditur në 111 Ilya Ivashka 3-6, 6-2, 6-4 në raundin e 16 të Barcelona Open.

Më shumë: Fognini skualifikohet për abuzim verbal

Ishte ndeshja e parë e Nadal që nga një performancë e dobët shërbyese në humbjen e tij në tre sete ndaj Andrey Rublev në çerekfinalet e javës së kaluar Monte-Carlo.

Duke luajtur vetëm turneun e tij të tretë të vitit, Nadal pranoi se ishte i shqetësuar nga perspektiva e heqjes së ndeshjeve fushë-për-prapa për herë të parë në gati dy dekada.

“Nëse do të isha i shqetësuar? Sigurisht që isha i shqetësuar nëse nuk po gënjej”, tha Nadal. “Nuk më pëlqen të gënjej. Unë jam njeri. Kur humbet një set të parë dhe nuk po luan mirë sigurisht që jam i shqetësuar. Në të njëjtën kohë jam i përqendruar në përpjekjen për të ndryshuar dinamikën e ndeshjes.

“Më shumë se i shqetësuar po prisja një reagim nga vetja ime. Duke u përpjekur të luaja me një energji tjetër, duke u përpjekur të luaja më agresive, sepse seti i parë nuk ishte i mundur të luante kështu, duke u përpjekur të luaja më shumë forehands dhe kjo ishte ajo që bëra. Unë mendoj se e bëra më mirë më vonë. Edhe nëse nuk ishte e përsosur dinamika e ndeshjes ndryshoi shumë dhe kjo është arsyeja pse unë jam këtu me një fitore sot “.

Express Tenisi

Kampioni 13 herë i Roland Garros tha se po praktikon mirë, por nuk ka qenë ende në gjendje ta transferojë atë në fushën e ndeshjes.

Tjetra për Nadal është ish-kampioni i Barcelonës Kei Nishikori, i cili kryesoi Cristian Garin. Mbreti i argjilës thotë se loja e tij me argjilë është ende një punë në proces ndërsa ai fiton më shumë lojë ndeshjesh.

“E veçantë për të luajtur këtu, një turne kam pasur shumë sukses. Më pëlqen të luaj gjithmonë këtu,” tha Nadal. “Unë kisha një mbështetje të madhe nga turma gjatë gjithë karrierës sime në tenis.

“Nesër natyrisht do të jetë një raund i tretë shumë i vështirë kundër Kei ose Garin. Unë kam nevojë të luaj më mirë se sot. Unë kam nevojë të luaj mirë. Unë do të përpiqem ta bëj atë. Happenshtë një mundësi tjetër për mua të luaj një tjetër lojtar të shkëlqyeshëm Unë jam përqendruar në përpjekjen për të gjetur një nivel më të mirë. Unë pres që ajo të ndodhë. “

Kredia e fotografisë: Geti

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu