Alexei Popyrin do të përballet me një sfidë të vështirë të Dielën në Miami Open të prezantuar nga Itau, kur ai luan në numrin 2 të Botës dhe garën e parë Daniil Medvedev në raundin e tretë. Ylli rus ka shumë respekt për Aussie 21-vjeçare.

“Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm. Unë mendoj [he is] akoma i ri, akoma i afruar. Goditje të shkëlqyera, shërbim i shkëlqyeshëm. Lojtar i fortë bazë, por ai mund të shkojë në rrjetë, të godasë fituesit nga të gjitha cepat e fushës, “tha Medvedev. “Do të jetë një ndeshje e vështirë. E pres me padurim. ”

Para se të garojnë në ngjarjen e parë të sezonit ATP Masters 1000, ATPTour.com shikon pesë gjëra për të ditur në lidhje me Popyrin, kampionin e beqarëve për djemtë Roland Garros 2017.

Ai Fitoi Titullin e tij të Parë të turneut ATP më herët këtë vit
Duke hyrë në Singapor Tenis Open, Popyrin kishte arritur vetëm një çerekfinale të ATP Tour, dhe kjo erdhi dy vjet më parë në Atlanta. Por Aussie luajti tenisin e tij më të mirë në ATP 250 për të kërkuar kurorën e tij të parë në nivelin e turneut.

Në gjysmëfinale, Popyrin eliminoi ish-numrin 3 të Botës Marin Cilic para se të mbaronte garën e tij përparuese me një fitore rikthimi kundër Alexander Bublik në finale.

“Ndihet e pabesueshme”, tha Popyrin. “Shumë sakrifica, shumë përkushtim dhe shumë punë e madhe u futën në këtë nga unë, ekipi im dhe e gjithë familja ime. Unë e kam bërë atë për të gjithë ata që ishin përfshirë. Jam thjesht aq krenar sa mund ta bëj realisht. ”

Alexei Popyrin thyen Alexander Bublik në pesë raste për të kapur trofeun e Singaporit Tennis Open.

Popyrin së pari bëri shenjën e tij në Melburn, atje ku ai ka lulëzuar
Aussie, atëherë tetë vjeç, ishte në tribuna kur bashkatdhetari Lleyton Hewitt mundi Marcos Bagdatis në një epikë në Australian Open 2008 që përfundoi në 4:33 të mëngjesit. A e dinte Popyrin se 11 vjet më vonë, ai do të ishte ai që bën përshtypje në Parku i Melburnit.

Si një 19-vjeçar i renditur në numrin 149 të Botës, ai arriti në raundin e tretë të Australian Open 2019. Popyrin mundi Mischa Zverev dhe kaloi Dominic Thiem përpara se të shtynte Lucas Pouille në pesë sete në një thriller. Francezi përfundimisht bëri gjysmëfinalet atë vit.

Kjo nuk ishte një vrapim i vetëm për Popyrin, megjithëse ai përsëriti këtë veprim në vitin 2020 duke mundur Jo-Wilfried Tsonga dhe Jaume Munar për të bërë raundin e tretë. Edhe pse favoriti i shtëpisë nuk mund të fitonte një përfundim të tretë radhazi në raundin e tretë në Melburn këtë vit, ai ruajti katër pikë ndeshje në një fitore me pesë sete kundër Nitto ATP Finals nënkampion 2017 Gavin David Goffin në raundin e parë.

Aussie është mirënjohës për sakrificat e familjes së tij
Kur Popyrin ishte 12 vjeç, ai po luante ngjarje junior në Tenis Evropë. Familja e tij mori me qira një shtatë vendësh për të cilin ata do të udhëtonin për tre ose katër muaj duke luajtur turne. Prindërit, motra, vëllai dhe gjyshja e Aussie futën të gjithë në makinë.

“Të gjithë do të ishim në atë makinë dhe thjesht do të udhëtonim nga Italia në Sllovaki në Slloveni në Spanjë në Francë në të gjitha këto vende, të gjithë së bashku në atë veturë”, tha Popyrin. “Kjo është sakrifica që të gjithë kanë bërë për mua. Prindërit e mi dhe e gjithë familja ime kanë qenë njerëzit më me ndikim në jetën time ”.

Alexei është një tifoz i Damian Lillard, e do Everton FC
Nëse shihni veshje sportive Popyrin Portland TrailBlazers, mos u habitni. Në moshën 13 vjeç, ai filloi të shikonte video të NBA në YouTube dhe u rrit për të shijuar sportin. Damian Lillard, një nga yjet më të mëdhenj në NBA, është bërë lojtari i tij i preferuar.

“Unë nuk jam nga ata që kërkojnë lavdi për të gjetur një ekip që ka fituar trofe kaq lehtë dhe ka pasur ekipin më të mirë në kampionat. Unë thjesht po përpiqesha të gjeta ekipin tim dhe Damian Lillard u shfaq, ”tha Popyrin. “Ai është bërë lojtari im i preferuar dhe ata janë bërë ekipi im i preferuar. Mendoj se edhe nëse ai largohet unë përsëri do ta mbështes Portlandin. “

Popyrin e ka ndjekur futbollin praktikisht gjatë gjithë jetës së tij dhe ai e mban mend duke parë Kupën e Botës 2006, kur Tim Cahill luajti mirë për Australinë. Popyrin u bë tifoz i ekipit të klubit të Cahill, Everton FC

“Doja të gjeja një ekip për të mbështetur dhe ai ishte lojtari im i preferuar,” tha Popyrin. “Unë i thashë atë vetë dhe është shumë mirë që jemi në kontakt sepse ai ishte një nga idhujt e mi duke u rritur.”

Ai ka jetuar në disa shtete
Popyrin është Australian, por ai ka kaluar kohë në disa vende. Ai u transferua me familjen e tij në Dubai për dy vjet, ku madje shërbeu si një top në Kampionatin e Tenisit Duty Free. Popyrin më pas u transferua në Spanjë në vitin 2010, ku ende jeton me kohë të pjesshme.

Që nga vitet e tij të vonë të adoleshencës, Popyrin është stërvitur në Akademinë Mouratoglou në Francë dhe ai i atribuon Patrick Mouratoglou për ndihmën e tij në zhvillimin. Aussie flet anglisht, rusisht dhe spanjisht.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu