Të gjithë sytë do të drejtohen tek Rafael Nadal në Monte-Carlo Country Club javën e ardhshme ndërsa ai fillon fushatën e tij në fushë për një kurorë të 12-të Rolex Monte-Carlo Masters me rekord.

Gjatë 15 viteve të fundit, super ylli spanjoll ka dominuar kryesisht çdo ritëm evropian pranveror, dhe është në Principatën ku, më shpesh sesa jo, ai ka vendosur një shënjues të hershëm ndaj rivalëve të tij. Nadal ka fituar 71 nga 76 ndeshjet e tij në Monte-Carlo, duke përfshirë një rekord të Open Era tetë tituj radhazi nga 2005 në 2012 dhe tre kurora të tjera nga 2016 në 2018.

Në prag të Masters Rolex Monte-Carlo 2021, i cili fillon të Dielën, ATPTour.com shikon pesë pretendentë që mund të përbëjnë një kërcënim për shpresat e Nadal për të pretenduar një trofe të 36-të ATP Masters 1000.

Novak Djokovic – Performanca më e mirë në Monte-Carlo: Kampion 2013 dhe 2015

Kujtimet se sa shpejt Nadal shpërbëu lojën numër 1 të botës në finalen e Roland Garros në vitin 2020 mund të zgjasin, por banori i Monte-Carlo Djokovic është gjithashtu shumë i fortë në Principatë. Superylli serb mori titujt 2013 dhe 2015, kur ai mundi Nadal përkatësisht në finale dhe gjysmëfinale, dhe vjen në edicionin e këtij viti i pushuar mirë pasi kapi një titull rekord të nëntë Australian Open në shkurt.

Lexoni Analizën e Lojërave të Trurit: Si Strategjia e Goditjes së Parë të Nadal e mbyti Gjokoviçin

Djokovic dhe Nadal janë takuar 25 herë në argjilë në rivalitetin e tyre legjendar 56-ndeshje ATP Head2Head, të cilën Djokovic e udhëheq 29-27, por Nadal ka një avantazh 18-7 në përplasjet e tyre të ndyra të kuqe që përfshin katër ndeshje në Monte-Carlo. Nadal, i cili mundi Djokovic në finalet e Monte-Carlo 2009 dhe 2012, ka fituar katër ndeshjet e tyre të kaluara në fushë (2017 Madrid, 2018 & 2019 Romë dhe 2020 Roland Garros).

Nëse çifti do të takohet në finalen e Monte-Carlo më 18 Prill, të dy do të jenë afër formës së parë dhe një ndeshje e tillë do të zbresë në kufij të vegjël. Dymbëdhjetë nga 25 ndeshjet e tyre prej balte kanë ardhur me një trofe në linjë (Nadal kryeson 8-4).

Djokovic vs Nadal në Monte-Carlo

Viti Rrumbullakët Rezultati
2009 Finale Nadal 6-3, 2-6, 6-1
2012 Finale Nadal 6-3, 6-1
2013 Finale Djokovic 6-2, 7-6 (1)
2015 Gjysmëfinale Gjokoviç 6-3, 6-3

Daniil Medvedev – Performanca më e mirë në Monte-Carlo: gjysmëfinalet e vitit 2019

Me një rekord karriere 10-18 (.357) në papastërtitë e kuqe, mund të thuhet se Medvedev ende nuk ka gjetur këmbët e tij prej balte. Por rusi, i cili gjithashtu banon në Monte-Carlo, provoi duke mundur Djokovic gjatë rrugës për në gjysmëfinalet e 2019, se ai është i aftë për paraqitje të forta në sipërfaqe. Ndërsa Nadal kryeson Medvedev 3-1 në serinë e tyre ATP Head2Head, çifti nuk është takuar kurrë më parë në fushat e argjilës.

Lexo: Medvedev mundi Nadalin në Londër

Nr.2 i Botës Medvedev me siguri do të jetë i sigurt, nëse do të përballet me Nadalin në Monte-Carlo, ku ai stërvitet rregullisht, pasi ka fituar 10 ndeshjet e tij të fundit të vitit 2020 dhe 10 ndeshjet e tij të para të 2021, një seri që përfshinte 12 fitore kundër tetë kundërshtarë të ndryshëm Top 10. 25-vjeçari mundi Nadalin me 3-6, 7-6 (4), 6-3 në gjysmëfinale në finalet e Nitto ATP 2020. Medvedev ka filluar një fillim 17-3 këtë sezon, duke përfshirë ndihmën për Rusinë për të kapur kurorën e Kupës ATP. Ai vazhdoi arritjen në finalen e Australian Open (l. Me Djokovic) dhe ngriti titullin e tij të 10-të në ATP Tour në Open 13 Provence në Marsejë (v. Herbert).

Stefanos Tsitsipas – Performanca më e mirë Monte-Carlo: Raundi i Tretë 2019

Ylli grek u kthye nga dy sete për dashuri kundër Nadal në një fitore çerekfinale 3-6, 2-6, 7-6 (4), 6-4, 7-5 në Australian Open në shkurt , i cili përfaqësoi fitoren e tij të parë ndaj Spanjollit që nga gjysmë-finalet e 2019 Mutua Madrid Open. Atë ditë në pisllëkun e kuq, Tsitsipas fitoi 6-4, 2-6, 6-3 dhe 22-vjeçari mund t’i pëlqejë shanset e tij për të mposhtur Nadal përsëri, kaq herët në lulëzimin e argjilës, nëse paraqitet mundësia në Monte-Carlo .

Lexoni: Tsitsipas Përfundon Rikthimin Epik në Melburn

Tsitsipas ka qenë në formë të fortë deri më tani këtë sezon, duke përpiluar një rekord 17-5, i cili përfshin një vrapim gjysmëfinal në Melbourne Park (l. Ndaj Medvedev) dhe një paraqitje përfundimtare në Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC (l. Në Zverev). Tsitsipas, i cili ka një rekord 1-3 në finalet e fushës me argjilë ATP Tour, humbi ndeshjen e tij të fundit në fushë me Nadal 6-3, 6-4 në gjysmëfinalet e Internazionali BNL d’Italia 2019.

Diego Schwartzman – Performanca më e mirë Monte-Carlo: Çerekfinalet 2017

Argjentinasi, i cili do të paraqitet në Monte-Carlo për herë të pestë javën e ardhshme, do të synojë të tërheqë kujtimet e tij për të mundur Nadal gjatë rrugës për në finalen e tij të parë Masters 1000 në shtator të vitit të kaluar në Internazionali BNL d’Italia. Schwartzman hyri në Romë me një rekord 0-9 kundër Nadal, por mbajti nervat e tij për të triumfuar 6-2, 7-5 në çerekfinale.

Lexoni & Shikoni: Schwartzman Stuns Nadal Në Romë

28-vjeçari Schwartzman vazhdoi të mundte Dominic Thiem në pesë orë e tetë minuta për të arritur gjysmëfinalen e tij të parë Grand Slam në Roland Garros, ku Nadal mori hak për humbjen e Romës me një humbje 6-3, 6-3, 7- 6 (0) fitore. Schwartzman, i cili ka një rekord 3-3 në finalet e fushës me argjilë, mori trofeun e Argjentinës së Hapur në Buenos Aires (vd. Cerundolo) muajin e kaluar.

Fabio Fognini – Performanca më e mirë Monte-Carlo: Kampion 2019

Në rastin më të mirë të tij, italiani 33-vjeçar mund të mposhtë këdo, veçanërisht në argjilë, një sipërfaqe në të cilën ai ka regjistruar nëntë nga 15 fitoret e tij në Top 10. Nr.18 Botërore Fognini, i cili do të përpiqet të mbajë kurorën e tij të 2019 Masters Rolex Monte-Carlo javën e ardhshme, nuk do të ketë frikë nga Nadal, pasi ka fituar tre nga nëntë ndeshjet e tyre në pista të kuqe.

Lexoni & Shikoni: Fognini mund Nadalin në gjysmëfinalet e 2019 Monte-Carlo

Fognini mundi Nadalin dy herë në argjilë në 2015 në Rio Open të prezantuar nga gjysmëfinalet e Claro dhe raundin e tretë të Barcelona Open Banc Sabadell. Në vrapimin e tij emocional drejt titullit më të madh të karrierës së tij dy vjet më parë, Fognini regjistroi një fitore tronditëse 6-4, 6-2 në gjysmëfinalet 2019 Monte-Carlo. Nadal mban dorën e sipërme, 13-3 në serinë e tyre ATP Head2Head, dy muaj nga mundja e Fognini me 6-3, 6-4, 6-2 në raundin e tretë të Australian Open.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu