Shënim i Redaktorit: Laslo Djere është duke luajtur Lorenzo Sonego në finalen e Sardegna Open. Kjo histori u botua fillimisht në 13 Prill 2019.

Duhet të jeni të qetë dhe të sigurt para momentit më të madh të jetës tuaj, apo jo? Unë nuk isha. Unë isha një tufë nervash.

A po luaja vërtet në finalen time të parë ATP Tour, vetëm dy muaj pas një prej ditëve më të këqija të jetës sime?

Nuk isha nervoz për shkak të dyshimeve – mendova se mund të fitoja titullin tim të parë ATP Tour. Por kur hyra në qendrën e gjykatës në Rio, me diellin që shkëlqente dhe tifozët brohorisnin, mendja ime ishte kudo.

Çfarë po mendojnë prindërit e mi? Çfarë do të më thoshin? A është i kënaqur babai im, njeriu që kishte qenë atje për çdo hap të karrierës sime? Nuk kishte rëndësi se sa herë u përpoqa të përqendrohesha tek e tashmja, nuk mund ta bëja veten të përqendrohesha plotësisht te match

Gjatë gjithë jetës sime, prindërit e mi dhe unë kishim punuar për këtë moment. Që kur isha pesë vjeç, babai im më kishte mësuar aq shumë për tenisin – gjithmonë udhëtonte me mua, më mësonte, më ndihmonte. Deri disa muaj më parë, pothuajse çdo kujtim që kisha rreth këtij sporti luante babai im.

Por jeta ndryshon shpejt, dhe më është dashur të mësoj të vlerësoj gjithçka, përfshirë mundësitë aq të rralla sa një finale në nivelin ATP 500.

Nga pjesa e pasme e gjykatës, unë i qëndrova i qëndrueshëm mendimet e mia dhe u përqëndrova te rutinat e mia. “Felix Auger-Aliassime për të shërbyer,” tha Mohamed Lahyani, gjyqtari i karriges.

Edhe me gjithë energjinë time nervoze, kisha një farë qetësie në lidhje me finalen. E dija që, edhe pse prindërit e mi nuk ishin në stadium atë natë, ata po vëzhgonin.

Laslo Djere
Djere nuk kishte arritur asnjëherë në një finale të ATP Tour para Rio në Shkurt. (Foto: CARL DE SOUZA / AFP / Getty Images)

**

Babai im, Caba, nuk kishte ëndërr të kishte një tenist profesionist si djalë. Ai e donte futbollin dhe luante për klubin lokal në Senta, qyteti im i lindjes në Serbi.

Por kur isha pesë vjeç, pasioni i tij për tenisin e bëri atë të dëshironte të mësonte si të luante. Babai im kishte shikuar ikonat e fëmijërisë sime të hershme – Pete Sampras, Andre Agassi dhe Goran Ivanisevic, nga Kroacia fqinje – dhe ishte bërë një tifoz i përkushtuar.

Ditën që ai filloi të mësonte, edhe unë e bëra. Unë eca me të në fushat prej balte, dhe ata më dhanë një raketë dhe një top, dhe unë u përplasa në mur.

Përfundimisht, fillova të praktikoja dhe, pas rreth dy vitesh punë me një trajner dhe babanë tim, ata panë që isha mjaft i mirë. Më pëlqente gjithashtu, kështu që babai im dhe unë filluam të udhëtonim në turne tenisi në të gjithë vendin tim.

Të paktën tre fundjavë në muaj, do të udhëtonim nëpër Serbi, në Beograd, Novi Sad, Pançevë, Kraljevo, Subotica dhe Kikinda. Babai im do të voziste dhe unë do të shtrihesha në shpinë, duke fjetur. Ne do të qëndronim të shtunën, të dielën dhe, nëse bëja finalen, të hënën.

Kur jeni fëmijë duke filluar me një sport, fitoret do të thotë më shumë për ju sesa duhet, dhe humbjet dëmtojnë më shumë sesa mund ta imagjinoni. Por babai im gjithmonë përpiqej të më mbante në nivel. Ai do të më ngushëllonte kur humba dhe do të më inkurajonte kur fitoja.

Fëmijëria ime, megjithatë, nuk ishte e gjitha në lidhje me tenisin. Më kujtohet kur isha vërtet e vogël, duke vizituar gjyshen, mamanë e mamasë.

Gjyshja ime gjithmonë gatuan brumë dhe bën makarona, dhe kur vizitonim, ajo i jepte motrës time, Judit, dhe unë një copë brumë – por si play-doh – kështu që të mund të luanim së bashku. Ne do të gatuajmë, prerë dhe palosim “brumin”, por kurrë nuk e hamë atë. Unë nuk e dija në atë kohë, por, gjatë atyre udhëtimeve, lindi dashuria ime për pjekjen.

Karriera ime e tenisit, në kohën kur isha 15 vjeç, gjithashtu po përparonte. Pastaj zbulova se nëna ime, Hajnalka, kishte kancer. Kishte filluar në zorrën e trashë, dhe në kohën kur ajo u diagnostikua, në nëntor 2010, kanceri ishte tashmë metastatik.

Shtatëmbëdhjetë muaj më vonë, ajo vdiq. Ajo ishte 44. Unë isha 16 dhe pa nënë.

Laslo Djere dhe motra e tij Judit

Djere dhe motra e tij, Judit, kanë qenë gjithmonë të afërt. (Foto: Laslo Djere)

**

Në Rio, as Felix dhe as unë nuk kishim luajtur më të mirën në setin e parë. Por pas pesë pushimesh, u vendosa dhe shtova një tjetër për të marrë setin e parë.

Lojëja ime e hershme përputhej me ndjenjat e mia parafinale. Isha i lumtur që pata një shans për të luajtur në finalen time të parë, sepse, me siguri, kjo do të ndikojë në karrierën time. Renditja ime do të rritet, dhe nëse fitoj, qëllimi im do të përmbushet. Por nuk mund të ndihesha mjaft i relaksuar.

Kjo është arsyeja pse unë punoj me një psikolog sportiv. Ne flasim për situata të ndryshme që mund të vijnë gjatë një ndeshjeje, si ndihem dhe si mund të punoj për të qëndruar në moment.

Për shembull, nëse ndihem i shpërqendruar, do t’i them vetes një fjalë kyçe ose do të kaloj nëpër një rutinë që do të më kthejë në të tashmen. Ose nëse ndiej frikë, do të përpiqem të zbuloj pse po ndihem kështu.

Zakonisht ndjehem i frikësuar ose i shqetësuar sepse nuk jam në momentin e tanishëm – po mendoj se cilat mund të jenë pasojat nëse humbas.

Por, për shkak të ndihmës së psikologut tim, unë shpejt – brenda pak sekondash – mund të kthehem në të tashmen.

Unë e kalova këtë proces shumë herë në të gjitha ndeshjet e mia në Rio, përfshirë edhe kur luaja Dominic Thiem, një ndeshje që e bëri trajnerin tim të acarohet.

Ai ndjehej sikur po luaja aq mirë në praktikë dhe ishte i trishtuar që do të duhej të luaj Thiem, një nga lojtarët më të mirë në botë. Por, siç jam përpjekur të bëj gjithë jetën time, e pashë pozitivisht. Ndoshta ky ishte një moment i mirë për të luajtur garën e parë.

Tri ndeshje më vonë, unë isha në finalen e Rio, dhe pas 41 minutash, ndërsa isha ulur për pushim, mund të merrja frymë pak më lehtë.

**

Në vitin 2017, pesë vjet pasi nëna ime vdiq, unë po kaloja vitin më të mirë të karrierës sime. Familja jonë e re me tre veta – babai, motra ime dhe unë – kishim arritur të shëroheshim nga humbja e mamasë time, dhe në fushë, nuk kisha luajtur kurrë më mirë.

Kam bërë pesë finale të ATP Challenger Tour dhe fitova njërën prej tyre, titullin tim të parë Challenger. Renditja ime kishte kërcyer gati 100 vende. Për herë të parë, unë u vendosa të mbaroja vitin brenda Top 100.

Ndihesha sikur e gjithë puna që bënim trajnerët e mi, babai im dhe unë po paguante. Edhe pse babai im nuk ishte kurrë zyrtarisht “trajneri” im, ai gjithmonë më ndihmonte si një trajner dhe po më drejtonte karrierën.

Ai përcaktoi orarin tim, dhe së bashku, ne do të uleshim dhe të vendosnim se cilat turne do të luaja dhe kur.

Ai trajtoi logjistikën e udhëtimit, duke blerë bileta aeroplani ose duke vendosur mënyrën më të mirë për të arritur atje. Ai erdhi në shumicën e ndeshjeve të mia, gjithashtu. Unë ende mund ta shoh atë duke pushtuar grushtin e tij kur luajta kualifikuese e Roland Garros 2017.

Gjithmonë e ndieja mbështetjen e tij kur ai ishte atje, por edhe kur ai nuk mund të vinte, e dija që ai po shikonte. Pas një ndeshje, unë do të hapja telefonin tim dhe, të fitoja ose të humbja, gjëja e parë që do të shihja do të ishte një mesazh me tekst nga ai.

Pune e shkelqyer!” “Pune shume e mire!” “Urime!” ai do të thoshte nëse do të fitoja.

Nëse do të humbja, ai do të më inkurajonte: “Loja juaj është e mirë, thjesht vazhdoni, gjithçka është në rregull”.

Për të përfunduar sezonin tim 2017, unë humba në kualifikimin në Rolex Paris Masters. Unë u drejtova për në shtëpi për fillimin e sezonit tim, një periudhë relaksi para stërvitjes së rëndë. Isha shumë mirënjohëse që isha në gjendje të kaloja kohë me motrën dhe babanë tim.

Por pas disa ditësh, mësuam se gjithçka po ndryshonte përsëri. Babai im kishte kancer. Kanceri i zorrës së trashë. Njësoj si nëna ime. Mendimet e tmerrshme vrapuan përsëri në kokën time: Pse po më ndodh kjo? Pse po shkojnë gjërat kështu? Sikur të mos mjaftonte humbja e njërit prind?

Dhimbja qëndroi me mua për javë, muaj. Asnjëherë nuk shkon plotësisht, të them të drejtën.

Por, kësaj here, unë gjithashtu ndjeva diçka ndryshe. Ndjeva një përgjegjësi të madhe ndaj motrës dhe babait tim. Babai im ishte kryefamiljari dhe unë isha në radhë, prandaj duhej të isha i fortë. Unë duhej të isha atje për ta.

Jeta e tenisit – me udhëtime të vazhdueshme dhe ndeshje – është mjaft e komplikuar, por 13 muajt e ardhshëm ishin një turbullirë.

Po praktikoja dhe po udhëtoja po aq shumë, dhe kur u ktheva në shtëpi, doja të pushoja, por u përpoqa të shkoja te mjeku me babanë tim ose të bëja kërkime për diagnozën e tij ose të bëja thirrje telefonike për këtë.

Doja të përpiqesha ta ndihmoja sa më shumë që t’i tregoja dashuri dhe mbështetje. Doja të kaloja kohë me të dhe të ulesha pranë tij. Unë dhashë gjithçka që munda, të paktën, shpresoj që po.

Pjesa më e keqe e asaj kohe të tmerrshme ishte se mbaroi. Babai im kaloi radioterapi dhe kimioterapi. Asgjë nuk funksionoi. Ai vdiq në dhjetor 2018. Ai ishte 55 vjeç.

Dhe këtu isha, 23 vjeç, pa prindër.

**

Kurrë nuk e dini se çfarë do të ndjeni kur ëndrra juaj të bëhet realitet. Ju kaloni orë të tëra duke menduar për momentin, duke imagjinuar veten duke fituar pikën e fundit dhe duke ngritur trofeun. Por si do të ndihet?

Në momentin që Felix goditi një avantazh në rrjetë në pikën time të pestë të kampionatit, ndjeva lehtësim.

Hodha raketë, mbulova fytyrën, nxora gjoksin. Nuk mund ta besoja atë që po ndodhte. Unë drejtova nga qielli, ku prindërit e mi po shikonin.

Laslo Djere mund Auger-Aliassime për të fituar Rio Open të prezantuar nga Claro
Djere fiton titullin e tij të parë ATP Tour në Rio. (Foto: CARL DE SOUZA / AFP / Getty Images)

Duke kërcyer rreth e rrotull në gjykatë dhe duke u tundur para turmës, unë i ndieja sytë mirë. Ceremonia e trofeve vijoi.

Këtë trofe dua t’ua kushtoj prindërve të mi. Unë e humba mamanë time shtatë vjet më parë, kështu që dua t’i kushtoj asaj asaj ”, thashë, ndërsa turma më tregoi kaq shumë mbështetje. “Dhe gjithashtu për babanë tim, unë e humba atë dy muaj më parë … Prindërit e mi kishin ndikimin më të madh tek unë, dhe për shkak të tyre unë jam ai që jam sot.”

Përgjigja që kur kam ndarë për herë të parë historinë time ka qenë e madhe. Njerëzit, përfshirë bashkatdhetarin tim Novak Djokovic, më mbështeti në Twitter – kështu që dëgjova, nuk jam akoma në Twitter – dhe të tjerët ndanin fjalë të bukura personalisht, duke përfshirë Nick Kyrgios, i cili, hera e parë që më pa në Indian Wells, doli nga pas meje dhe më përqafoi shumë. 

Nuk kam planifikuar të përmend prindërit e mi gjatë ceremonisë, por ndiej përgjegjësi të ndaj historinë time. Unë u ndjeva mjaft i fortë për të tejkaluar vdekjet e tyre dhe shpresoj se mund të jem një shembull për të tjerët që po kalojnë kohë të vështira.

Nëse besoni dhe përpiqeni vërtet shumë, do të vijnë kohë më të mira dhe mund të arrini gjëra të mahnitshme nëse jeni mjaft i fortë. Nëse mund ta bëj, atëherë jam i sigurt se çdokush mund ta bëjë.

Unë mendoj për prindërit e mi çdo ditë. Ata formuan kush jam, përbrenda – si i trajtoj njerëzit, si i kaloj ditët e mia – dhe së jashtmi – atë që bëj me kohën time.

Unë luaj tenis për shkak të babait tim, dhe relaksohem përmes pjekjes – simite kanelle, copë molle dhe çokollatë me bajame janë nga të preferuarat e mia – për shkak të anës së familjes së nënës sime.

E mira ka dalë nga lufta ime. Unë e di qëllimin tim në jetë. Më duhet të luaj tenis dhe të vazhdoj punën që familja ime filloi me mua 20 vjet më parë.

Megjithëse, për shkak se kam kaluar kaq shumë, ndonjëherë ndihem sikur të jem 50 vjeç, e di që nuk jam personi më i pafat në Tokë. Shumë njerëz të tjerë luftojnë dhe kanë probleme. Nuk është e lehtë për askënd.

Thjesht duhet të vazhdoj jetën time. Më mungojnë mesazhet me tekst të babait tim pas ndeshjeve dhe më mungon dashuria dhe mbështetja e mamasë sime. Jeta do të ishte më e lehtë me ta.

Por e di që edhe koha ime do të vijë. Ne nuk jemi këtu përgjithmonë, asnjëri prej nesh, dhe unë thjesht dua ta shfrytëzoj kohën ndërsa jam këtu në një mënyrë pozitive dhe të bëj sa më mirë që të mundem.

Do të shoh përsëri prindërit e mi, dua apo jo. Por ndërsa jam këtu, dua vetëm të sigurohem se jap gjithçka që mundem dhe t’i bëj krenarë.

– siç i tha Jonathon Braden

Lexoni Tregime të Tjera Pika ime

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu