Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E enjte

ITF ka njoftuar një ndryshim të planifikimit për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kupa Billie Jean King do të lëvizë tetë lidhjet e saj të play-off, të planifikuara fillimisht për 5-6, Shkurt, në 13-18 Prill, gjatë javës që do të mbahen finalet e 2021.

Express Tenisi

“Tetë lidhje dy-ditore Play-Off brenda dhe jashtë do të zhvillohen tani gjatë javës së Finaleve, e cila do të mbahet nga 13-18 Prill 2021,” tha ITF në një deklaratë. “Vendimi siguron një siguri të shtuar për ekipet garuese dhe është marrë nga Komiteti i Kupës ITF Billie Jean King në konsultim me WTA.”

Tetë lidhjet do të zhvillohen në tetë vendndodhje të ndryshme, ndërsa finale, që do të kontestohet nga 12 ekipe, do të mbahet në Budapest, Hungari.

12 ekipet do të garojnë në katër grupe vajtje-ardhje nga tre ekipe. Të katër fituesit e grupeve do të kualifikohen në gjysmëfinale.

Grupi A: Franca (1), Rusia, Hungaria
Grupi B: Australia (2), Bjellorusia, Belgjika
Grupi C: SHBA (3), Spanjë, Sllovaki
Grupi D: Republika Çeke (4), Gjermania, Zvicra

“Ne po presim me padurim atë që do të jetë një javë fantastike e tenisit ndërkombëtar të ekipit, duke shfaqur më të mirët e konkursit të Kupës Billie Jean King”, tha Katrina Adams, Kryetare e Komitetit të Kupës Billie Jean King. “Ne do të dëshironim të falënderonim të gjitha shoqatat kombëtare, nikoqirët, kapitenët dhe lojtarët e përfshirë për mirëkuptimin dhe fleksibilitetin e tyre ndërsa ne vazhdojmë t’u përgjigjemi sfidave të paraqitura nga pandemia.” Të gjitha ngjarjet do t’i nënshtrohen udhëzimeve të rrepta të shëndetit dhe sigurisë.

Tetë lidhjet e Play-off janë:

Polonia (c) v Brazil
Britania e Madhe (c) v Meksikë
Serbia (c) v Kanada
Letoni (c) v Indi
Japoni (c) v Ukrainë
Rumania (c) v Italia
Argjentina (c) v Kazakistani
Hollanda (c) v Kinë PR

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu