Alexei Popyrin përfundoi një javë ëndërr në Singapor Tennis Open të Dielën, ndërsa ai u mblodh nga një set për të mposhtur Alexander Bublik 4-6, 6-0, 6-2 dhe duke kërkuar titullin e tij të parë ATP Tour.

Aussie pa farë prodhoi një performancë dominuese shërbimi për të kapërcyer farën e katërt në 84 minuta. Popyrin ra vetëm gjashtë pikë prapa shërbimit të tij (46/52) dhe fitoi shtatë ndeshje radhazi shërbimi për t’i dashur nga 3-5 në setin e parë.

“Ndihet e pabesueshme”, tha Popyrin. “Shumë sakrifica, shumë përkushtim dhe shumë punë e madhe u futën në këtë nga unë, ekipi im dhe e gjithë familja ime. Unë e kam bërë atë për të gjithë ata që ishin përfshirë. Jam thjesht aq krenar sa mund ta bëj realisht. ”

Alexei Popyrin thyen Alexander Bublik në pesë raste për të kapur trofeun e Singaporit Tennis Open.

Para kësaj jave, Popyrin nuk kishte përparuar kurrë përtej çerekfinales në një ngjarje ATP Tour. Kur renditjet e fundit të FedEx ATP renditen të hënën, 21-vjeçari do të rritet në një karrierë të re.

“E dija që nëse do të mund të filloja shpejt në setin e dytë, ndoshta do të fitoja setin e dytë me mënyrën se si kam shërbyer këtë javë,” tha Popyrin. “Seti i tretë ishte një grimcë. Ishte vërtet një grimcë. Fillova të marr atje ku ai do të shërbente shumë. Fillova t’i rikthej topat shumë në lojë.

“Gjëja më e rëndësishme ishte të lexoja shërbimin e tij dhe kjo ishte ajo që fillova të bëj … Në të njëjtën kohë, u përpoqa të luaja agresive dhe kjo ishte ajo që bëra. U shpagua ”.

Fitorja e Popyrin kundër Bublik ishte fitorja e tij e dytë kundër kundërshtimit të spikatur këtë javë. Në gjysmëfinale, Aussie pretendoi një fitore 7-6 (5), 7-6 (2) kundër pasardhësit të tretë Marin Cilic. Gjatë gjithë javës, Popyrin luajti mirë në momentet e presionit dhe fitoi të pesë setet e tie-break që garoi.

Bublik po përpiqej gjithashtu të ngrinte trofeun e tij të parë ATP Tour. Kazakistani po garonte në finalen e tij të dytë të vitit pasi u tërhoq nga ndeshja e kampionatit të Antalya Open të muajit të kaluar me një dëmtim të kyçit të djathtë. Bublik gjithashtu arriti finale në Newport dhe Chengdu në 2019.

“Ka shumë pozitive”, tha Bublik. “Loja ime ka evoluar përfundimisht që nga viti i kaluar … Unë jam i kënaqur me performancën time gjatë javës. Alexei luajti tenis të jashtëzakonshëm sot. Ai goditi të gjitha linjat, ai goditi të gjitha shërbimet dhe të gjitha kthimet. Ai ishte lojtari më i mirë sot ”.

Popyrin mori 250 pikë FedEx Renditjen e ATP dhe 24,770 dollarë në para. Bublik mblodhi 150 pikë dhe 18,310 dollarë.

A e dini
Popyrin është lista e dytë për herë të parë në ATP Tour e vitit 2021. Në fillim të këtij muaji, Daniel Evans pretendoi për trofeun e tij të parë të nivelit të turneut në Murray River Open.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu