Java e drejtimit e Australian Open është riparuar për të ndihmuar 72 lojtarët në bllokimin 14-ditor të karantinës mundësitë më të mira të mundshme të përgatitjes dhe trajnimit.

Pas konsultimit të gjerë midis lojtarëve dhe Tours, Tennis Australia ka hartuar një orar të ri, duke marrë parasysh kohën e kufizuar që shumë lojtarëve u është dashur të përgatisin.

River Murray Open, Great Ocean Road Open dhe ATP Cup do të shtyhen mbrapsht për 24 orë. Të dy eventet ATP 250 do të fillojnë të hënën 1 shkurt, secila duke shfaqur një madhësi kryesore të barazimit në teke prej 56, ndërsa Kupa ATP do të fillojë të martën 2 shkurt.

“Kjo ka qenë një kohë veçanërisht sfiduese për atletët në bllokim të vështirë dhe ne, së bashku me WTA dhe ATP, synojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar,” tha Drejtori i Turneut Australian Open Craig Tiley.

“Këto ndryshime në ngjarjet kryesore janë bërë për t’i dhënë 72 lojtarëve pak kohë shtesë për t’i ndihmuar ata të përgatiten. Ne gjithashtu do t’i japim përparësi atyre për gjëra të tilla si seanca praktike, palestër dhe banjot e akullit. “

Kryetari i ATP Andrea Gaudenzi gjithashtu shtoi, “Qëllimi ynë numër një me Tenis Australia dhe WTA ishte të ishim sa më të drejtë ndaj lojtarëve që dilnin nga një karantinë e vështirë.

“24 orë shtesë para ngjarjeve të para ATP Tour së bashku me përparësinë mbi praktikën dhe përgatitjen do të ndihmojnë. Ne jemi të etur për të filluar atë që jam i sigurt se do të jetë një verë fantastike e tenisit në Melburn para tifozëve tanë të mëdhenj Australian. “

2021 Kalendari Australian i Tenisit Veror

Tani do të ketë tre ngjarje WTA 500 – të dyja të planifikuara fillimisht nga e diela 31 janar deri të shtunën 6 shkurt, me madhësi tërheqje paksa të reduktuara. Një ngjarje e tretë, për ata lojtarë që nuk kanë qenë në gjendje të stërviten, do të fillojë të Mërkurën 3 dhe do të përfundojë të Dielën 7 Shkurt.

“Ky orar i rishikuar i përbërë nga tre ngjarje WTA 500 gjatë javës që çon në Australian Open të ardhshëm do të lejojë që atletët tanë që vijnë nga periudha e respektuar e karantinës të përqendrohen siç duhet në përgatitjen e tyre në një kthim në garë,” tha CEO i WTA Steve Simon.

“Ne e vlerësojmë frymën pozitive të bashkëpunimit të demonstruar nga miqtë tanë në Tenis Australia dhe ATP ndërsa këto zgjidhje u përpunuan ditët e fundit. Të gjithë lojtarët tanë e vlerësojnë mundësinë për të qenë këtu në Melburn dhe mezi presin të futen në fushë për të garuar dhe argëtuar tifozët e mrekullueshëm që janë këtu me një tenis të shkëlqyeshëm gjatë javëve në vazhdim, në një mjedis shumë të sigurt dhe të shëndetshëm. ”

Biletat fillojnë nga 20 dollarë për të rriturit dhe vetëm 5 dollarë për fëmijë dhe do të dalin në shitje këtë javë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu