Murray: Pse Këto janë Lojërat Olimpike më të Rëndësishme ndonjëherë

Gjatë ditëve më të errëta të pandemisë, një flakë olimpike e shpresës u ndez brenda Andy Murray.

Shpresa, shëndeti dhe uniteti janë ndër arsyet që Murray pohon Lojërat Olimpike të Tokios këtë javë janë Lojërat Olimpike më të rëndësishme ndonjëherë.

Më shumë: Lojërat Olimpike të Tokios një mundësi e një jete të tërë

Sporti është ind lidhor që mund të lidhë botën dhe një burim shërues që mund të na bashkojë pas vdekjes dhe dhimbjes së pandemisë së Coronavirus, shkruan Murray në një kolona për Olympics.org.

“Ekspozimi ndaj sportit në nivelin më të lartë sjell përfitime që ne nuk mund të fillojmë të përcaktojmë sasishëm”, shkruan Murray. “Ai mbështet shëndetin mendor. Ai inkurajon rritjen e aktivitetit fizik. Na ekspozon para kulturave dhe popujve të tjerë. Na sjell së bashku.

“Sporti nuk është vetëm një e drejtë themelore e njeriut – është një nga mjetet më me ndikim për të shëruar dhe forcuar shoqërinë tonë.”

Ceremonia e Shortit Olimpik të Tenisit do të zhvillohet në 22 Korrik në 11 të mëngjesit me kohën lokale në Ariake Tennis Park.

Raundi i parë i teke për burra, teke për gra, dyshe për burra dhe dyshe për gra do të luhet në 24-25 korrik. Gara e dysheve të përziera fillon në 28 korrik.

Duke luajtur para tifozëve shtëpiakë mbështetës, Murray përfshiu numrin 2 të botës Novak Djokovic dhe numrin 1 të botës Roger Federer me radhë për të kapur medaljen e artë në teke në Lojërat Olimpike të Londrës 2012 të organizuara në Wimbledon. Katër vjet më vonë, Murray bëri historinë si lojtari i parë që mbrojti me sukses medaljen e artë olimpike kur mundi Kei Nishikori në gjysmëfinale dhe Juan Martin del Potro në ndeshjen e medaljes së artë në Olimpiadën e Rio.

Murray thotë se fryma e garës olimpike është një forcë globale bashkuese dhe pohon se është edhe më e fuqishme gjatë kohërave më të vështira.

“Në kohë vështirësish, sporti nuk është thjesht i nevojshëm, por është jetik,” tha Murray. “Përsosmëria, respekti dhe miqësia dhe vlerësimi i fitoreve të vogla në jetën e përditshme si dhe ato të mëdha u bënë më të rëndësishme se kurrë gjatë 18 muajve të fundit.

“Gjatë ditëve më të errëta të bllokimit, stërvitjet në shtëpi, lojërat e tenisit të luajtura në çati, madje edhe shëtitjet rreth kopshtit, na dhanë të gjithëve një ndjenjë shprese dhe për shumë njerëz një perspektivë të re ….

“Një punë e jashtëzakonshme është bërë për të siguruar sigurinë e të gjithëve që janë të përfshirë në Lojërat. Do të jetë mahnitëse të luash në Tokio dhe përvojat e mia janë arsyet pse unë mendoj se Lojërat nuk kanë qenë kurrë më të rëndësishme”

Murray Lexoni Murray’s kolona e plotë këtu.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu