Çmimi Trajneri i Vitit ATP i vitit 2020 i takon trajnerit i cili ndihmoi në udhëzimin e lojtarëve të tij në një nivel më të lartë të performancës gjatë vitit. Të nominuarit e këtij viti janë Gilles Cervara, Juan Ignacio Chela, Nicolas Massu, Riccardo Piatti dhe Fernando Vicente. Fituesi, siç është zgjedhur nga anëtarët e tjerë të trainerit të ATP, do të shpallet më vonë këtë muaj.

Mësoni më shumë për të gjithë trajnerët e nominuar dhe sezonet e tyre ndërsa flasin ekskluzivisht për ATPTour.com.

Daniil Medvedev, Gilles Cervara

Gilles Cervara

  • Stërvitje Daniil Medvedev që nga viti 2017, emëruar Traineri i Vitit në 2019
  • Pikat kryesore të vitit 2020: Kampion i Nitto ATP Final, kampion Paris, gjysmëfinale e US Open

Pyetje: Çfarë e bën të suksesshme partneritetin tuaj me lojtarin tuaj, si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional?
Cervara: “Kjo pyetje është e vështirë, sepse ka kaq shumë pika për të shpjeguar pse partneriteti ynë është i suksesshëm. Unë do të thoja se pika kryesore është lidhja e mirë që kemi së bashku. Kjo lidhje është një përzierje midis shumë gjërave: Unë mendoj se e kuptoj Daniil, mënyra se si ai mendon, mënyra se si punon. Unë mendoj se lidhja jonë është e mirë për ta bërë atë të jetë në nivelin e tij optimal gjatë gjithë kohës. Për të gjetur mënyrën më të mirë të punës, mënyrën më të mirë për të luajtur dhe e vendos atë në kushtet më të mira për të provuar cilësinë e tij – Unë mendoj se kjo është një pjesë e trainimit tim, për ta bërë atë të suksesshëm. Unë mendoj se kjo është pika kryesore, marrëdhënia dhe puna … duke i dhënë atij hapësirën që i duhet për të punuar dhe për të luajtur në të mirë të tij “.

Pyetje: Çfarë keni qenë më i kënaqur të arrini në vitin 2020?
Cervara: “Do të them mbase ta mbaroj vitin kështu [winning the Nitto ATP Finals]. Sepse kur mbaroni me fitore si kjo, kjo ju jep besim për të filluar sezonin e ri me shumë shpresë dhe besim. Gjithashtu, kjo na jep besim në punën që kemi bërë. Edhe nëse ndonjëherë nuk fitoni për disa javë, përsëri duhet të punoni dhe përsëri të besoni në punën që bëni. Kështu që kur të fitosh, e kupton që puna që ke bërë, edhe në momente të vështira, do të thotë se po shkon në një drejtim të mirë. Kjo është ajo që më bën më të kënaqur këtë vit “.

Juan Ignacio Chela

  • Stërvitje Diego Schwartzman që nga viti 2017
  • Pikat kryesore të vitit 2020: Finalisti i Romës, gjysmëfinalja e Roland Garros, debutimi i Finales së ATP në Nitto, numri i 8-të i karrierës në FedEx ATP Rankings

Pyetje: Çfarë e bën partneritetin tuaj me lojtarin tuaj një sukses, si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional?
Chela: “Diego dhe unë kemi një marrëdhënie të shkëlqyeshme brenda dhe jashtë fushës së tenisit. Ne jemi të dy profesionistë, dhe ne dimë të bëjmë dallimin midis kohës për të punuar dhe kohës për t’u çlodhur. Të dy kemi personalitete të ngjashme dhe na pëlqen të dekompresohemi nga situatat e vështira të turneut dhe konkursit. Kur bëhet fjalë për punën, ne dëshirojmë të kemi objektiva të qartë dhe të punojmë shumë për t’i arritur ato. “

Pyetje: Çfarë ishit më të kënaqur të arrinit në vitin 2020?
Chela: “Këtë vit, megjithë vështirësitë, ne jemi shumë të lumtur sepse kemi arritur shumë qëllime dhe arritje të reja. Pikat kryesore dhe ato për të cilat kemi punuar më shumë ishin arritja në Top 10, duke arritur finalen e parë të ATP Masters 1000 [in Rome] dhe gjysmëfinalet në Roland Garros. “

Nicolas Massu

Nicolas Massu

  • Stërvitje Dominik Thiem që nga viti 2019
  • Pikat kryesore të vitit 2020: Kampioni i US Open, finalist Australian Open, finalist i Nitto ATP Final, nr. 3 në karrierë në FedEx ATP Rankings

Pyetje: Çfarë e bën të suksesshme partneritetin tuaj me lojtarin tuaj, si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional?
Massu: “Unë mendoj se ne e kuptojmë njëri-tjetrin shumë mirë si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional. Ne kemi një komunikim të shkëlqyeshëm, shumë respekt dhe gatishmëri për t’u përmirësuar çdo ditë. Unë jam gati të festoj dy vjet duke punuar me Dominic, dhe Unë mendoj se rezultatet kanë qenë të pabesueshme. Ekziston shumë motivim nga të dy palët. Mënyra se si punojmë, të dy jemi duke u përpjekur të sjellim 100% çdo ditë.

“Ne jemi nga kultura të ndryshme; unë jam Amerikan i Jugut, ai është Evropian. Por mendoj se kjo na forcon, sepse kemi personalitete të ndryshme por ndajmë të njëjtin pasion për të qenë më të mirët çdo ditë. Ne nuk kemi një ndryshim të madh në moshë ose, dhe kjo na ndihmon të kemi një energji të madhe brenda dhe jashtë fushës së tenisit.

“Gjithashtu, unë u tërhoqa shtatë vjet më parë nga tenisi, dhe kjo nuk ka kaluar shumë kohë. Kështu që unë besoj se shumë nga gjërat që kam përjetuar si një lojtar tenisi, unë mund t’ia kaloj atij. Në një nivel personal mendoj se jemi njohja e njëri-tjetrit më shumë dhe krijimi i besimit çdo ditë “.

Pyetje: Çfarë keni qenë më i kënaqur të arrini në vitin 2020?
Massu:“Pavarësisht nga disa turne që mund të luhen këtë vit, ka dy gjëra shumë të rëndësishme për mua në vitin 2020. Një: në disa turne që ai luajti, ai ishte shumë i qëndrueshëm dhe luajti me një nivel të lartë tenisi. hap i madh për një lojtar tenisi, për të qenë turne i qëndrueshëm pas turneut.

“Dhe padyshim, tre turnetë më të rëndësishëm ishin finalet e Australian Open, duke fituar US Open, dhe finalen e ATP Finale. Por sigurisht, duke fituar US Open, duke fituar Grand Slamin e tij të parë dhe mënyrën se si ai bëri ajo – Unë mendoj se kjo është arritja më e madhe e vitit 2020. Dhe pas kësaj, dy finalet e mëdha “.

Riccardo Piatti

  • StërvitjeJannik Sinnerqë nga viti 2014
  • Pikat kryesore të vitit 2020: Kampioni i Sofjes, çerekfinalet e Roland Garros, numri i lartë i karrierës në 37 në FedEx ATP Rankings

Pyetje: Çfarë e bën të suksesshme partneritetin tuaj me lojtarin tuaj, si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional?
Piatti: “Për mua, është me të vërtetë e rëndësishme të edukoj lojtarin më shumë sesa ta stërvit atë. Me të gjithë lojtarët e mi gjithmonë jam përpjekur të merrem me talentin e tyre ekzistues. Këta lojtarë janë të gjithë shumë të mirë, atë që duhet të bëjmë, ose të paktën ajo që më pëlqen të bëj, është t’u jap atyre rregull, të nxjerr atë që tashmë është në to.

“Jannik ishte shumë i ri kur erdhi tek unë dhe ai ende duhej të mësonte shumë nga çdo pikëpamje. Por sa më shumë që përmirësohen aq më shumë kanë nevojë për dikë që është atje për t’i edukuar në këtë lojë, dhe unë mendoj se kjo është ajo që unë po bëj me të “.

Pyetje: Çfarë ishit më të kënaqur të arrinit në vitin 2020?
Piatti: “Epo, viti 2020 ka qenë një vit shumë i vështirë për të gjithë, por unë do të thoja Paris. Roland Garros ishte shumë i mirë pavarësisht temperaturës, dhe natyrisht kur fitoi Sofjen – edhe pse për mua momentet e rëndësishme janë ato kur ekziston një vështirësi për të kapërcyer. Në Nju Jork, ai filloi të ngushtohej kundër [Karen] Khachanov por arriti ta përfundojë ndeshjen edhe nëse do ta humbte atë. Në Romë, ai luajti dy ndeshje shumë të rëndësishme kundër [Stefanos] Tsitsipas dhe [Grigor] Dimitrov. Normalisht ndeshjet që humbet janë ato nga të cilat mëson më shumë ”.

Fernando Vicente

  • Stërvitje Andrey Rublev që nga viti 2018
  • Pikat kryesore të vitit 2020: Kampion i Hamburgut, kampion i Shën Petërsburgut, kampion i Vjenës, debutues i Nitto ATP në finalet, numri i lartë i karrierës 8 në FedEx ATP Rankings

Pyetje: Çfarë e bën partneritetin tuaj me lojtarin tuaj një sukses, si në nivelin personal ashtu edhe në atë profesional?
Vicente: “Sinqerisht, ne kemi punuar së bashku për katër vjet tani dhe mënyra se si ne punojmë së bashku dhe mënyra se si bashkëjetojmë është me të vërtetë e shkëlqyer. Ne e dimë se si të respektojmë hapësirat e njëri-tjetrit jashtë fushës. Dhe përveç kësaj, unë mendoni se të dy jemi shumë të apasionuar pas tenisit, kështu që mund të kalojmë shumë orë në fushë duke punuar për të përmirësuar shumë aspekte të lojës së tij.

“Unë do të thoja Andrey më ka bërë një trajner më të mirë. Unë kam mësuar dhe vazhdoj të mësoj shumë me të. Unë mendoj se në fund të fundit, ai e kupton atë që unë jam duke u përpjekur t’i jap atij dhe ka një lidhje personale shumë të mirë Nëse jo, do të ishte e pamundur të qëndrojmë së bashku kaq gjatë.

“Ne kemi kaluar momente shumë të vështira dhe tani kemi pasur një vit të shkëlqyeshëm. Çelësi është të vazhdojmë të punojmë me pasion dhe puna do të japë fryte. Pra, ne duhet të vazhdojmë dhe të mos jemi të kënaqur, ka shumë për të përmirësohemi nëse duam të qëndrojmë në këtë nivel! “

Pyetje: Çfarë ishit më të kënaqur të arrinit në vitin 2020?
Vicente: “Ajo që unë kam qenë më e lumtur për të parë ishte mentaliteti i qëndrueshëm i Andrey gjatë javëve ku qëllimi ynë ishte të arrinim në finalet e Nitto ATP. Ato ishin javë me kaq shumë tension, dhe ai arriti të garonte në një nivel shumë të lartë. natyrisht, unë jam i kënaqur me pothuajse gjithçka. Ishte viti i tij më i mirë për sa i përket renditjes, ai fitoi pesë finalet që luajti dhe në përgjithësi e gjithë loja e tij u përmirësua shumë. Unë do t’i jepja një “të jashtëzakonshëm” në sezon.

“Gjatë kohës që nuk mund të garonim, Andrey punoi si një kafshë dhe unë isha vërtet i kënaqur për këtë. Më pëlqente ta shihja atë sy në sy gjatë praktikave të tij dhe të shihja se ai dëshironte të bëhej një lojtar më i mirë në të ardhmen Kjo më motivon shumë! “

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu