Pavarësisht se janë përballur 50 herë në një nga rivalitetet më të frytshme të sportit, Roger Federer dhe Novak Djokovic vazhdojnë të gjejnë mënyra të reja për ta shtyrë njëri-tjetrin në një nivel më të lartë dhe të kënaqin tifozët e tenisit në këtë proces. Në një episod të fundit të ATP të Zbuluar të paraqitur nga Peugeot, Federer dhe Djokovic panë përsëri rivalitetin e tyre, përplasjen e tyre më të paharrueshme dhe atë që i bën ndeshjet e tyre kaq të veçanta.

Duke qenë përballur kaq shumë herë në skenat më të mëdha gjatë 14 viteve të fundit, është e vështirë të gjesh dy lojtarë që e dinë lojën e njëri-tjetrit brenda dhe jashtë si Djokovic dhe Federer. 50 ndeshjet e tyre e bëjnë rivalitetin e tyre ATP Head2Head të dytën më të frytshëm në Open Era, duke ndjekur vetëm 56 ndeshjet e Djokovic dhe Rafael Nadal.

“Unë kam luajtur kaq shumë ndeshje drithëruese me të gjatë viteve,” tha Djokovic. “Sa herë që shkel në gjykatë kundër tij është drithëruese, është shumë emocionuese sepse disi e tejkalon atë ndeshje. Ajo shkon përtej sportit. ”

Roger Federer, Novak Djokovic

Një pjesë e asaj që e bën një përplasje Djokovic-Federer kaq elektrizuese është se ata janë takuar në gjysmëfinale ose finale të Grand Slams, ATP Masters 1000 dhe Nitto ATP Finale në 18 nga 20 ndeshjet e tyre të fundit. Me kaq shumë linja sa herë që takohen, çdo ndeshje detyron aktualin dhe ish-numrin 1 të Botës të sjellin më të mirën e tyre dhe të shtyjnë përtej kufijve të tyre.

Të dy kampionët mishërojnë stile të ndryshme loje, me mbulimin në fushë të Gjokoviç dhe goditjet e pastra përballë aftësive sulmuese të Federer. Kontrasti në stilet shfaqet në takimet e tyre të sharrës, maratonës dhe provon të jetë po aq elektrizues në të gjitha sipërfaqet.

“Novak, padyshim që ai mund të luajë në të gjitha sipërfaqet jashtëzakonisht mirë”, pranoi Federer. “Ai gjithmonë sjell një nivel të caktuar loje, i cili është jashtëzakonisht i lartë, kështu që për ta mposhtur atë duhet të jesh në të mirën tënde.

“Ai është një lëvizës i shkëlqyeshëm dhe unë kam një koordinim të shkëlqyeshëm, kështu që ne ndeshim mirë kundër njëri-tjetrit.”

Ndoshta përplasja e tyre më e paharrueshme në kujtesën e fundit, Djokovic theksoi finalen e Wimbledon 2019 kundër Federer si jo vetëm një nga ndeshjet më të mira në rivalitetin e tyre, por një nga më të mirat e karrierës së tij historike.

Novak Djokovic, Roger Federer

“Ndoshta do të ishte [in the] dy ndeshjet e para, tre top ndeshjet që kam luajtur ndonjëherë, kjo finale kundër Roger, “pranoi Djokovic në atë kohë. “Ndoshta ndeshjet më të mira, më emocionuese dhe më kërkuese – si fizikisht dhe mendërisht dhe në çdo aspekt – që kam luajtur ndonjëherë.”

Lojtarit serb iu desh të ruajë dy pikë ndeshje në Court Court për të mbrojtur titullin e tij në një betejë epike me pesë sete, duke triumfuar pas një maratonë 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, Përplasja 13-12 (3) që zgjati katër orë e 54 minuta – finalen më të gjatë në historinë e Wimbledon.

“Ju shikoni prapa dhe e vlerësoni luftën, betejën dhe llojin e ndeshjes”, pasqyroi Federer pas finales. “Ju nuk mund të jeni gjithmonë pjesë e një ndeshjeje si kjo, kështu që kur të vijnë rreth jush duhet t’i vlerësoni ata.”

Djokovic dhe Federer janë takuar dy herë që nga ajo finale e Wimbledon, duke ndarë rezultatet e tyre me zviceranët duke pretenduar hakmarrje në finalet e Nitto ATP të vitit të kaluar. Nr. 1 i Botës i ktheu favorin në gjysmëfinalet e Australian Open 2020 për të zgjatur epërsinë e tij të FedEx ATP Head2Head në 27-23.

As 33-vjeçari Djokovic dhe as 39-vjeçari Federer nuk tregojnë ndonjë shenjë ngadalësimi së shpejti, me të dy lojtarët ende të renditur brenda Top 5 pasi rivaliteti i tyre legjendar vazhdon të kënaqë tifozët në dekadën e tij të tretë.

“Unë mendoj se rivalitetet në të vërtetë janë shumë të rëndësishme në sport, mendoj se kjo gjithashtu e bën lojën më të popullarizuar,” tha Federer. “Mendoj se gjithmonë keni nevojë për dikë me të cilin mund të keni një rivalitet të mirë. Me mua… dhe me Gjokoviç, falë zotit që i kisha… Unë mendoj se marrim më të mirën nga njëri-tjetri. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu