Novak Djokovic është një fitore larg nga shkrimi i një kapitulli tjetër në librat e historisë Australian Open dhe pretendimit të një trofeu të nëntë me rekord të zgjatur në Melbourne Park.

It’sshtë një “lidhje dashurie” e Grand Slam që ka bërë 13 vjet, duke përfshirë pothuajse gjysmën e 17 titujve kryesorë të Serbisë. Asnjë lojtar tjetër nuk i është afruar mjeshtërisë së Gjokoviç në Melburn: Ai ka fituar 81 nga 89 ndeshjet që ka luajtur (91%), përfshirë të tetë finalet.

Në finalen e së dielës kundër Daniil Medvedev, Djokovic do të përpiqet të fitojë tre tituj radhazi Australian Open për herë të dytë (gjithashtu 2011-2013).

ATPTour.com shikon tetë triumfet e Djokovic në Melbourne Park deri më sot, nga kurora e tij historike e vajzës në 2008 në fitoren e tij më të fundit në 2020.

2008
Djokovic bëri historinë serbe kur u bë lojtari i parë nga vendi i tij që fitoi një Grand Slam në Australian Open 2008, por ky ishte vetëm fillimi. Pas shumë vitesh premtimi, 20-vjeçari shpërtheu në Melburn në një mënyrë të madhe, duke kthyer kokën me dominimin e tij themelor ndërsa arriti në finalen e tij të dytë radhazi Grand Slam pa hedhur një set – duke përfshirë një fitore dërrmuese ndaj Botës Nr.1 ​​dhe dy herë kampion në mbrojtje Roger Federer në gjysmëfinale. Djokovic mundi një Jo-Wilfried Tsonga të pa faruar në ndeshjen e kampionatit 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (2) për të kërkuar Kupën e tij të parë Norman Brooks Challenge.

“[Up] deri në atë moment, unë isha një i ri që kisha shumë potencial dhe talent [and] ishte disi duke punuar rrugën time deri. Por, të fitosh një Slam është krejtësisht ndryshe, ”reflektoi Djokovic vite më vonë. “Më hapi shumë dyer. Më lejoi të besoj në vetvete se në fakt mund të fitoj turnet më të mëdha në botë dhe të sfidoj lojtarët më të mirë në botë. ”

Novak Djokovic

2011
Djokovic do të duhej të priste tre vjet për triumfin e tij të dytë në Grand Slam, por sapo të thyente kodin ai do të niste një sezon që do të hynte në historinë e tenisit. Duke prerë glutenin dhe duke ngritur vendosmërinë, Djokovic kaloi nga sfidues në kampion në 2011 kur ngriti tre nga katër trofetë Grand Slam dhe fitoi pesë tituj të ATP Masters 1000. Ai grumbulloi një rekord humbës të humbjeve 70-6 të fitoreve të vitit – duke përfshirë një seri fitoresh prej 41 ndeshjesh për të filluar sezonin – dhe përfundoi si numri 1 i Botës në Renditjet e Fedex ATP.

Gjithçka filloi në Parkun e Melburnit, ku serbi humbi vetëm një të caktuar gjatë gjithë dy javëve në rrugën drejt titullit Australian Open. Djokovic edhe një herë iu desh të luftonte përpara numrit 1 aktual dhe kampionit në mbrojtje Federer në gjysmëfinale, dhe mundi Andy Murray me 6-4, 6-2, 6-3 në ndeshjen e kampionatit.

2012
Pas një sezoni që rishkroi përgjithmonë librat e rekordeve të tenisit, 24-vjeçari Djokovic u kthye në Australian Open në 2012 duke ndjekur një moment historik më personal: mbrojtjen e tij të parë të suksesshme të titullit Grand Slam.

Gjokoviç do të duhet të arrijë veprime gati çnjerëzore të qëndresës për të kërkuar kurorën e tij të pestë të madhe. Pasi u shty për të mbyllur pesë sete nga Murray në gjysmëfinale, serbi i rangut të lartë pastaj fitoi kundër Nadal në një luftë epike të tretjes që zgjati pesë orë dhe 53 minuta për të përfunduar. Finalja më e gjatë e Single Grand Slam (në kohëzgjatje) në Open Era përfundoi në 1:37 të mëngjesit të hënën me Djokovic duke hequr këmishën dhe duke ulëritur në festë.

Djokovic u bë njeriu i pestë pas Rod Laver, Pete Sampras, Federer dhe Nadal për të fituar tre drejtime të njëpasnjëshme në Open Era; Nadal ishte kundërshtari i tij i mundur në të tre.

Novak Djokovic

2013
Djokovic vazhdoi ta bënte Melbourne Park vendin e tij të lumtur të gjuetisë kur u bë njeriu i parë në Open Era që fitoi tre tituj Australian Open me radhë. Triumfi i tij në 2013 nuk ishte pa sfida, dhe prova më e madhe erdhi nga Stan Wawrinka në raundin e katërt. Serbi ishte shtrirë në kufi përpara se të mbizotëronte 1-6, 7-5, 6-4, 6-7 (5), 12-10. Në finale, Gjokoviç mposhti Murray në një revansh të finales Australian Open 2011. Ai u përball me një sfidë shumë më të madhe nga kampioni në fuqi i US Open këtë herë, por përsëri doli në krye pas një fitore 6-7 (2), 7-6 (3), 6-3, 6-2.

Me titullin e tij të gjashtë Grand Slam, Djokovic përputhej me Boris Becker dhe Stefan Edberg ndërsa emri i tij vazhdoi të ngjitej në listën e titujve të të gjitha kohërave për burra Slam.

2015
Djokovic ishte i vendosur për të rivendosur rendin në Melbourne pasi pësoi një shqetësim në çerekfinalet e 2014 ndaj Wawrinka, kampioni përfundimtar. Kthehu tek vetja e tij e zakonshme e mposhtjes botërore kur ai u ndesh me lojtarin zviceran një vit më vonë në gjysmëfinale, ai pretendoi të hakmirret në një betejë me rul 7-6 (1), 3-6, 6-4, 4-6 , 6-0. Djokovic rivendosi kontrollin e tij në Norman Brookes Challenge Cup me një tjetër fitore kundër Murray në finale, duke mbyllur një set perfekt përfundimtar gjatë rrugës për në 7-6 (5), 6-7 (4), 6-3, 6-0 fitore.

Titulli i tetë i Slamit të Serbit tani e barazoi atë me Andre Agassi në listën e të gjitha kohërave. Por kjo nuk ishte arsyeja e tij e vetme për të festuar, pasi priti Stefanin e tij të parëlindur me gruan Jelena vetëm tre muaj më parë.

“Unë mendoj se ka kuptim më të thellë, më shumë vlerë të brendshme tani për jetën time, sepse unë jam një baba dhe një burrë,” tha Djokovic për fitoren.

2016
Ngjarjet u grumbulluan për Djokovic ndërsa ai fitoi kurorën e Australian Open 2016 në mes të një periudhe historike të dominimit. Ishte fitorja e tij e tretë radhazi Grand Slam gjatë rrugës për në “Nole Slam”, të cilën ai do ta përfundonte më vonë atë vit në Roland Garros. Djokovic u testua rrallë gjatë gjithë dy javëve në Melburn, duke kaluar Federer në gjysmëfinale dhe duke mposhtur Murray në ndeshjen e katërt të kampionatit Down Under, 6-1, 7-5, 7-6 (3).

Pasi barazoi rekordin e legjendës së Aussie Roy Emerson me epokën e Open Era të gjashtë titujve të Australian Open, Gjokovic hodhi poshtë idenë se ai ishte “i pathyeshëm” në Melbourne Park.

“Unë nuk dua ta lejoj veten të jem në atë kornizë të mendjes,” tha ai në 2016. “Sepse nëse e bëj, personi bëhet shumë arrogant dhe mendon se ai është një qenie më e lartë ose më e mirë se të gjithë të tjerët. Ju mund të merrni një goditje të madhe nga karma shumë shpejt. “

2019
Fjalët e Gjokoviçit duket se ishin bërë një profeci vetë-përmbushëse pasi serbi do të kalonte dy vite të trazuara duke luftuar dëmtimin – duke përfshirë operacionin e bërrylit në 2018 – dhe duke pësuar humbje jo karakteristike. Më në fund pa dhimbje, ai luftoi në rrugën e tij për t’u kthyer në Nr. 1 të Botës pasi ra nga Top 20 në FedEx ATP Rankings me triumfet prapa më mbrapa në Wimbledon dhe US Open në 2018.

31-vjeçari ishte përsëri në rrugën e tij fituese në Melburn, gjithashtu. Ai kaloi në barazim përpara se të dorëzonte rivalin e tij të vjetër Nadal një humbje dërrmuese 6-3, 6-2, 6-3 në përplasjen e tyre të 53-të në karrierë për të kërkuar titullin e tij të 15-të Grand Slam. Me fitoren, Djokovic tejkaloi idhullin e tij të fëmijërisë Pete Sampras për vendin e tretë në listën e udhëheqësve të të gjitha kohërave për titullin Grand Slam, pas Federer dhe Nadal.

“Ishte padyshim një shenjë e fatit të filloja të luaja tenis, të aspiroja të isha aq i mirë sa Pete,” tha Djokovic. “Për ta tejkaluar atë me tituj të Grand Slam, unë jam pa fjalë.”

Novak Djokovic

2020

Djokovic kapi titullin e tij të tetë Australian Open pasi manovroi përmes një barazimi të vështirë për t’u kthyer në vendin nr. 1 në FedEx ATP Rankings. Ai fitoi fitoren e 900-të të nivelit të turneut në karrierën e tij në hapjen e tij kundër Jan-Lennard Struff, duke pasur nevojë për katër grupe për të parë gjermanin. Milos Raonic dhe nemesis Federer e shtynë atë në barazime por në fund të fundit u mundën në sete drejt. 26-vjeçari Dominic Thiem ishte duke pritur në finale, i etur për të kërkuar titullin e tij të parë Grand Slam pasi arriti në dy finalet e mëparshme. Djokovic do ta bënte atë të priste pak më shumë ndërsa kapi kurorën e tij të 17-të madh me një triumf 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu