Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E martë 16 Mars 2021

Udhëtimi në ATP Tour dhe loja jashtë flluskës pas flluskës i ka dhënë dëm Denis Shapovalov. Kanadezi, i cili mundi Jan-Lennard Struff 6-1, 6-3 të martën në Dubai për të arritur në raundin e tretë, thotë se ai në të vërtetë po ndryshon orarin e tij të lojës vetëm për të siguruar që ai të mos digjet.

Express Tenisi

Ai thotë se u tërhoq nga Roterdami në javën e parë të Marsit vetëm në mënyrë që të shmangte stresin për të luajtur tenis në modalitetin e bllokimit.

“Unë kam qenë duke u përpjekur të qëndroj larg flluskës sa më shumë që të jetë e mundur, pasi Australia u ndjeva sikur më bëri një dëm, kështu që unë shkova në Dubai në të vërtetë vetëm për të praktikuar dhe thjesht një lloj relaksi, u tërhoqa nga Roterdami vetëm sepse Nuk u ndjeva gati ”, tha ai u tha gazetarëve gjatë konferencës së tij për shtyp pas ndeshjes, duke shtuar: “Unë jam duke u përpjekur të luaj sa më pak turne të jetë e mundur, dhe nganjëherë turne të reja si kjo me siguri ndihmë, sepse është diçka e re, nuk ndihet si një rutinë.”

Shapovalov, i cili po bën debutimin e tij në Dubai këtë vit, thotë se duke luajtur në një ngjarje të re është një mënyrë tjetër që ai të mund të luftojë konfliktet gjatë një kohe në të cilën shumë lojtarë luftojnë me vetminë dhe lodhjen me të cilën përballen për shkak të kufizimeve të koronavirusit dhe ankthet që vijnë me udhëtimin nëpër botë gjatë një kohe kaq të rrezikshme për ta bërë këtë.

“Somethingshtë diçka për të pritur, kur luan turne të reja,” tha ai. “Ndihem sikur është më interesante sepse gjithçka është e re, gjykatat, restoranti, është një përvojë e re, është si të luash për herë të parë dhe me siguri është pak më e lehtë për veten time “.

Shapovalov thotë se ai nuk do të hezitojë të vazhdojë të shkurtojë orarin e tij nëse kushtet për turne nuk ndryshojnë. Kjo nuk do të thotë që ai nuk është i ngazëllyer për të luajtur, ai thjesht dëshiron të jetë më selektiv dhe i sigurt se është gati emocionalisht të garojë kur të luajë një turne.

“Po, unë padyshim nuk dua të luaj shumë këtë vit nëse do të jetë një jetë flluske, sepse është jashtëzakonisht e vështirë mendërisht të mbyllem kështu”, tha ai. “Sigurisht që është e mahnitshme të luash, por si javë të tëra, ti humbet atë pasion për tenisin dhe shumë lojtarë po luftojnë me këtë, kështu që ne po përpiqemi të ndjekim mënyrën e minimizimit të asaj sa më shumë të jetë e mundur dhe thjesht të shijojmë çdo ndeshje që unë të shkoj jashtë dhe të luaj kete vit.”

Shapovalov, 21 vjeç dhe i renditur në 12 në botë, do të përballet me Hubert Hurkacz në aksionin e raundit të tretë në Dubai. Tani që ai ka gjetur një zonë komoditeti në Kampionatin e Tenisit Duty Free, ai do të përpiqet të qëndrojë për aq kohë sa mundet.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu