Serena: Rivalët që më mungojnë më shumë ... dhe më pak

Nga Richard Pagliaro

Serena Williams e quan motrën e madhe dhe partnerin e dyfishtë të përkushtuar Venus Williams rivali i saj më i ngushtë.

Superylli 39-vjeçar ka pushtuar një plejadë kampionësh gati aq të gjerë sa koleksioni i saj i trofeve të shtrirë.

Më shumë: Serena Sprints në AO Raundin e Tretë

Gjatë karrierës së saj historike dy dekadëshe, Williams ka mundur disa nga kampionët më të mëdhenj të lojës, duke përfshirë Steffi Graf, heroin e saj të fëmijërisë, Monica Seles, Justine Henin, Kim Clijsters, Maria Sharapova dhe Lindsay Davenport.

Pra, cilin rival i mungon Serena më së shumti – dhe më së paku – midis kampionëve ikonë të pensionuar me të cilët është përballur?

Martina Hingis, një nga një numër i vogël i kampionëve për të mbajtur renditjen Nr. 1 në botë në teke dhe në dyshe njëkohësisht, është zgjedhja e Serena.

Bënë pyetjen në shtypësin e saj pas ndeshjes pas fitores së saj në raundin e dytë 6-3, 6-0 të Australian Open, Serena përmendi Martina si zgjedhjen e saj.

SERENA WILLIAMS: Oh, kjo është një pyetje e dyfishtë, potencialisht me të njëjtën përgjigje. E dini, Hingis ishte këtu, apo jo? Ajo ishte gjithmonë një kundërshtare interesante për mua. Une nuk e di. Kaq shumë njerëz janë në pension, kështu që …

Q. Hingis ishte ai që ju ka munguar apo nuk ju ka munguar?

SERENA WILLIAMS: Nuk mund të them se më mungon, sepse ajo gjithmonë më jepte një ndeshje të vështirë. Gjithmonë kemi qenë të përfshirë në disa beteja të gjata dhe lojëra të gjata. Asgjë personale sidoqoftë, sepse ajo ishte – pasi si një vit, ne ishim mirë. Kështu që përfundova vërtet që më pëlqente shumë. Ashtë një pyetje e mirë. Nuk kam ide. Dua të them, nuk e di. Po përpiqem të mendoj për njerëzit që kam luajtur në të kaluarën, gjithçka është një turbullirë. Ato janë të mira. Ju thatë Henin?

Mbretëresha Compton kundër Miss Zvicerane ishte me të vërtetë një nga rivalitetet më intriguese duke vendosur fuqinë e Williams kundrejt saktësisë së Hingis.

Gruaja konsiderohet gjerësisht si servera më e mirë në historinë e WTA kundër një prej kthyesve më të saktë në historinë e Open Era dhe dy kampionëve me besim të lartë dhe karizmatik të cilët nuk kishin frikë të flisnin me plehra me njëri-tjetrin në vitet e tyre më të reja.

Në përgjithësi, Serena mbajti një epërsi 7-6 ndaj Martina Hingis në serinë e tyre ballë për ballë.

Në moshën 17 vjeç, Serena me farë të shtatë u bë gruaja e parë afrikano-amerikane që nga Althea Gibson në 1958 që kapi një kampionat të madh në beqare kur rrëzoi numrin 1 të botës Hingis 6-3, 7-6 (6) në 1999 Finalja e US Open.

Interesante, Salla e Famshme Hingis pajtohet me Williams. Kur e pyetëm Hingis rivalin e saj më të ngushtë dhe rivalin e saj të preferuar, ajo vendosi motrat Williams.

“Më pëlqente të luaja Venus. Unë mendoj se gjithmonë nxirrte më të mirën te të dy,” tha Hingis. “Serena është një nga rivalët më të mirë në kohën time që nuk kam ndonjë rekord fitues kundër. Ajo ishte më e vështira. Ne patëm disa ndeshje të shkëlqyera.

“Lindsay është një tjetër ku unë fillova mjaft mirë kundër saj dhe pastaj ajo filloi të më rrihte – ajo është katër vjet më e vjetër se unë – (qesh) dhe pastaj u bë disi në fund.

“Unë do të thoja se rivalët më të vështirë për mua ishin lojtarë që kishin shërbime të mëdha dhe mund të godisnin goditje fituese nga topi i parë. Ata ishin lloji i lojtarëve që sinqerisht mund të them se me të vërtetë nuk më pëlqen të përballem. Ju duhet të jeni 100 përqind në të gjitha kohërat për t’u marrë me ata lloj lojtarësh “.

Në një intervistë të kaluar me Tennis Now, Venus tha se ajo i konsideron Serena, Hingis dhe Davenport si rivalët e saj më të mëdhenj.

“E dini çfarë? Unë mendoj se kam luajtur më shumë Martina dhe Serena dhe Lindsay kështu që ata ishin rivalët e mi më të mëdhenj,” i tha Venus Tenis Tani.

Ndjenja krijuese e gjykatës e Hingis, aftësia për hollësi dhe aftësia për të krijuar kënde absurde ishin elemente të stilit të veçantë që e bënë atë numrin 1 më të ri në historinë e tenisit.

Megjithëse Serena dhe Martina luajnë stile të ndryshme, të dy janë lojtarë shprehës emocionalisht me një intensitet të përbashkët që nxiti rivalitetin e tyre.

“Epo, unë kam qenë shumë emocionuese dhe kam qeshur në gjykatë sepse më pëlqente të luaja,” tha Hingis. “Tenisi mund të të provojë në shumë nivele dhe mund të jesh shumë emocionues për këtë atje. Si një konkurrent, padyshim që e urreni humbjen dhe bëni gjithçka dhe gjithçka që mundeni për të dalë nga fusha si fitues.

“Po, unë u emocionova. Kur po fitoja isha i lumtur dhe kur nuk po fitoja nuk isha i lumtur. Dhe unë po e tregoja këtë në fushë. Ndoshta në disa raste, po e tregoja shumë (qesh). Por mendoj se kjo është ajo që njerëzve u pëlqente tek unë: që unë ju tregova se si ndihesha. Sot, kur i shihni të gjitha këto fytyra të njëjta, të qëndrueshme, mendoj se është pothuajse e mërzitshme (qesh). “

Kredi për fotografi: Hapni Facebook në SHBA

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu