Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 18 janar 2021

Roberto Bautista Agut bëri disa vërejtje kritike, jashtë prangave rreth karantinës Australian Open që vendasit nuk po i marrin me mirësi.

Express Tenisi

Kur 32-vjeçari Nr. 13 i Botës u pyet nga një reporter nëse karantina ishte si të ishe në burg, ja çfarë tha ai.

“Këta njerëz nuk kanë ide për tenisin, për fushat praktikë, ata nuk kanë ide për asgjë,” tha ai. “It’sshtë një katastrofë e plotë për shkak të kësaj, sepse kontrolli i gjithçkaje nuk është Tenisi Australia, janë njerëzit nga qeveria.”

“Kam bërë punë në dhomë por nuk është e njëjta gjë. Po ndihesha shumë e ngushtë, nuk mund ta imagjinoj të qëndroj dy javë kështu, është vërtet, vërtet e vështirë ”.

Publiku nuk do t’i marrë me mirësi fjalët e Bautista Agut. Ja pse: Australia ka kaluar shumë kohë në mbyllje dhe ata nuk e vlerësojnë komunitetin e tenisit që tregon pak ose aspak mirënjohje për dhënien e mundësisë për të luajtur një ngjarje Grand Slam që ofron para të konsiderueshme çmimi.

Qeveria Viktoriane po punon shumë për të mbrojtur publikun dhe për të mbajtur koronavirusin jashtë Australisë. Ata e kanë bërë një punë të jashtëzakonshme atë në muajt e fundit dhe Tenis Australia është nën presion ekstrem nga qeveria për ta mbajtur atë në këtë mënyrë.

Lojtarë si Bautista Agut dhe të tjerët që kanë folur negativisht për situatën e tyre thjesht flasin mendjen e tyre dhe i lënë gazetarët të kuptojnë se si i shohin gjërat nga perspektiva e një lojtari profesionist të tenisit në një situatë të vështirë, por do të ishin më mirë në këtë rast pak më shumë respekt për sakrificat e bëra nga Tenis Australia për të vendosur shfaqjen Australian Open në rrugë në një skenar të rastit më të keq, me pandeminë që tërbohet rreth globit, një variant të ri të koronavirusit në përzierje, dhe publiku i frikësuar nga ajo që depërton nga 1250 njerëz tenisi mund të nënkuptojnë për luftën e Australisë kundër Coronavirus.

Siç kanë thënë shumë gjatë ditëve dhe javëve të fundit, është më mirë të lexoni dhomën para se të flisni. Bautista Agut mendoi se ai ishte në një dhomë të vogël me një reporter të vetëm, por ai duhet ta dinte më mirë.

Në mbrojtje të tij, ai është duke thënë mendjen e tij. Virtshtë praktikisht e pamundur të jesh i përgatitur siç duhet për një Grand Slam kur je mbërthyer në një dhomë hoteli për 19-24 orë në ditë. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që qeveria është e vendosur në krye të situatës – ata i quajnë goditjet jo Tenis Australia. Bautista Agut është një atlet i klasit botëror në modalitetin panik. Një krijesë e zakonit, një lojtar që ka punuar tepër shumë për t’u bërë një tenist elitar ndër vite, dhe ai ndoshta ndihet si një peshk pa ujë për momentin.

Si media, ose tifozë, duhet të marrim parasysh faktin që edhe lojtarët e kanë të vështirë. Dhe ata janë vërtet të befasuar nga sa të rrepta janë gjërat në Australi. Nuk është një situatë e lehtë për askënd në Australi tani. Ne jemi të mendimit se njerëzit e Australisë meritojnë respekt dhe mirëkuptim, por kjo nuk na ndalon të besojmë se lojtarët gjithashtu kanë njëfarë simpatie.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu