Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Premte, 2 Prill 2021

Roberto Bautista Agut kishte mundësi për të arritur në finalen e tij të dytë të karrierës Masters 1000 të Premten në Miami, por ai u përjashtua nga një adoleshent që po dëshmon se ai di të merret me skenën e madhe.

Express Tenisi

Kjo do të ishte 19-vjeçare Jannik Sinner, i cili u bë vetëm adoleshenti i katërt që arriti në finalen e Miami Open në historinë 36-vjeçare të turneut. Tre të tjerët — Andre Agassi, 1990, Rafael Nadal 2005 dhe Novak Djokovic, 2007 — të gjithë vazhduan të mbanin renditjen Nr.1. Uncertainshtë e pasigurt se sa i lartë mund të shkojë mëkatari – ai parashikohet të rritet në të paktën nr. 21 duke arritur në finale – por Bautista Agut pajtohet që Sinner ka një të ardhme shumë të ndritur përpara tij.

“Sigurisht që ai është i mirë, jo?” ai tha pasi humbi ndaj Sinner 5-7 6-4 6-4 të Premten për të rënë 0-2 kundër italianit. “Të dy ndeshjet kanë ndjesinë që mund të fitoja në të dyja herët, por më në fund nuk e fitova, jo? Mendoj se ai ka diçka të veçantë në momente të vështira. Sot pata shanse në setin e dytë, shanse në setin e tretë, por, mirë, ai është një lojtar i shkëlqyeshëm, një konkurrencë e shkëlqyeshme, dhe unë do të përpiqem ta mposht herën tjetër. ”

Bautista Agut thotë se italiani ka pothuajse gjithçka që i duhet për të qenë një lojtar i lartë.

“Epo, sigurisht që ai ka një të ardhme të mrekullueshme”, tha ai. “Ai ka gjithçka, jo? Ai ka një shërbim të madh, është i gjatë, është i madh, lëviz mirë, ka goditje shumë të mira në tokë. Epo, mendërisht ai është gjithashtu i shkëlqyeshëm dhe po përmirësohet. Ai ka një të ardhme të mrekullueshme. ”

Mëkatari për suksesin e tij: Një javë nuk do të thotë asgjë

Mëkatari është i qetë në fushë dhe kurrë nuk duket se do të arrijë nivelin e lartë pas fitoreve të mëdha. Ai kishte të njëjtën qasje në konferencën e tij për shtyp të Premten, duke shtuar se arritja e tij për t’u bashkuar me Agassi, Nadal dhe Djokovic si finalistë të adoleshentëve në Miami ishte e bukur, por jo aq e rëndësishme në skemën e gjërave.

Për Sinner, qëllimi është të punojë dhe të përmirësohet, jo të festojë çdo arritje si një fitore. Puna për t’u bërë tenist që ai dëshiron të jetë është larg nga e mbaruar, thotë ai.

“Ndihet shumë mirë padyshim [to be the fourth teenager to make the Miami final] por siç them gjithmonë, ju e dini, unë jam 19 vjeç, ”tha ai. “E dini, rruga për të pasur këtë emër të madh është e gjatë, ju e dini. Nuk është bërë në një javë të turneut. Isshtë një proces i gjatë për të ardhur atje, për t’u bërë atje.

“E dini, mendoj se është bukur të luash finale këtu në Miami, por, e dini, siç them unë, nuk do të thotë asgjë, e dini, që do të fitoni turne të tjerë. Dua të them, rruga është e gjatë . Unë e di atë. Skuadra ime e di atë. Padyshim që mund të jetë një javë e shkëlqyeshme për mua. Isshtë një javë e mrekullueshme për mua. Por, ju e dini, puna duhet të vazhdojë. Padyshim, siç thashë, është e bukur por, e dini, nuk do të thotë asgjë ”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu