Roland Garros mund të shtyhet

Sezoni i argjilës është duke u zhvilluar, por destinacioni përfundimtar i fushës së argjilës mund të jetë duke lëvizur.

Rritjet e koronavirusit në Francë nxitën një tjetër bllokim kombëtar duke ngritur pikëpyetje nëse Roland Garros, i cili është planifikuar për nga 23 maj-6 qershor, do të vazhdojë me orar.

Më shumë: Becker Movie për të filluar xhirimin

Javën e kaluar, presidenti francez Emmanuel Macron urdhëroi Francën në bllokimin e saj të tretë kombëtar duke iu përgjigjur një rritje të rasteve Covid-19 në vend. Kjo do të thotë që kufizimet e sigurisë – duke përfshirë një shtetrrethim në orën 7 pas dite, kufizimet e udhëtimit dhe mbylljen e të gjitha dyqaneve jo-thelbësore që kanë shumë qytetarë që punojnë nga shtëpia – zgjaten një muaj tjetër.

Express Tenisi

Ministrja Franceze e Sportit Roxana Maracineanu i tha France Info diskutimet tashmë janë duke u zhvilluar në lidhje me lëvizjen e mundshme të Open French në një datë të mëvonshme në përputhje me çfarëdo kufizimesh kombëtare që janë në atë kohë.

“Ne jemi në diskutime me Federatën Franceze të Tenisit për të parë nëse duhet të ndryshojmë datën që të përkojë me një rifillim të mundshëm të të gjitha praktikave sportive dhe ngjarjeve të mëdha,” tha Ministri Francez i Sportit për France Info. “Sot, megjithëse sporti i nivelit të lartë është ruajtur, ne përpiqemi të kufizojmë shanset e grumbullimit, përhapjen e virusit në sportin profesional.”

Presidenti i Federatës Franceze të Tenisit Gilles Moretton thotë se anulimi nuk ka shumë gjasa por shtyrja e turneut është një mundësi në varësi të gjendjes së bllokimit aktual kombëtar.

“Për momentin, ne jemi në rrugën e duhur, turneu është në datat e planifikuara,” tha Moretton për The Independent. “Por nëse na thuhet të mbyllemi për dy muaj, do të duhet të marrim masat e nevojshme, më e keqja është anulimi i plotë, por nuk guxoj ta imagjinoj atë.”

Shefi i FFT thotë se të gjitha opsionet janë në tryezë, duke përfshirë luajtjen pas dyerve të mbyllura pa tifozë.

“Ne jemi duke studiuar shumë opsione për Roland Garros 2021,” tha Moretton. “Ekziston një gamë totale, ose pothuajse e plotë, sepse nuk guxoj të imagjinoj një nivel 100 përqind të turmës. Por kjo mund të fillojë nga prapa dyerve të mbyllura në një nivel që nuk do të jetë 100 për qind. Të gjitha opsionet me ne janë gati “.

Vitin e kaluar, Roland Garros u planifikua për në 27 Shtator-11 Tetor.

Kredia e fotografisë: Roland Garros Facebook / FFT

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu