Andrey Rublev rezervoi një vend në një finale të parë të ATP Masters 1000 të Shtunën pasi ai ndaloi Casper Ruud të Norvegjisë 6-3, 7-5 në Rolex Monte-Carlo Masters.

Nuk kishte asnjë humbje për rusin me fara të gjashtë, një ditë nga fitorja e tij ndaj 11-herë ish-kampionit Rafael Nadal. Rublev u përmirësua në një rekord më të mirë të ATP Tour 24-4 të sezonit duke goditur 21 fitues para Ruud për fitoren në 80 minuta në Monte-Carlo Country Club.

“Shtë një ndjenjë e mahnitshme. Shtë e para ime [ATP Masters 1000] finale, kështu që unë jam me të vërtetë i lumtur, ”tha Rublev në intervistën e tij pas ndeshjes. “Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë [in the final]. Do të përpiqem të bëj më të mirën. ”


– Mirësjellje grafike Innovations Hawk-Eye / ATP Media
– Bëni një zhytje të thellë në këtë ndeshje me Match Insights të mundësuar nga Infosys NIA

23-vjeçari tani do të shikojë të regjistrojë fitoren e tij të dytë radhazi ndaj pasardhësit të katërt Stefanos Tsitsipas në finalen e së Dielës. Rublev mundi 22-vjeçarin Grek 6-3, 7-6 (2) muajin e kaluar gjatë rrugës për në titullin ABN AMRO Botëror i Tenisit në Roterdam. Seria e tyre ATP Head2Head është barazuar në 3-3, me dy takime në baltë (1-1) në vitin 2020 në Roland Garros dhe Hamburg European Open.

Më parë gjatë ditës, Tsitsipas kaloi britanikun Daniel Evans, i cili kishte nokautuar në numrin 1 të Botës Novak Djokovic në raundin e tretë Monte-Carlo. Tsitsipas fitoi 6-2, 6-1 në 69 minuta për një vend në ndeshjen e tij të tretë për titullin ATP Masters 1000 (gjithashtu 2018 Toronto dhe 2019 Madrid).

[WATCH LIVE 1]

Rublev u dashurua në ndeshjen e tretë, por fitoi 16 nga 22 pikët e ardhshëm për të kaluar në epërsi 5-2 në setin e parë dhe më vonë përfundoi hapjen 32-minutëshe me fituesin e tij të nëntë, një avantazh para vijës. Rusi vazhdoi të neutralizonte avantazhin e Ruud me lojën e tij në terren dhe fitoi një ndërprerje të tretë të shërbimit në fillim të setit të dytë.

Por Ruud, i cili mundi kampionin e 2019 Fabio Fognini të Premten, vazhdoi luftimet duke e futur Rublev në lëvizje prapa vijës bazë. Norvegjezi përfitoi nga një rënie në intensitet nga rusi për të fituar katër ndeshje radhazi për një avantazh 4-2. Kjo shkaktoi një reagim nga Rublev, i cili theu në ndeshjen e shtatë dhe rifitoi ritmin e tij të shërbimit të parë.

Rublev rifitoi qetësinë e tij pas një humbje 10-minutëshe dhe goditi një fitues të prapambetur për të thyer Ruud për një epërsi 6-5. Minuta më vonë, rusi vulosi vendin e tij në një finale të 11-të ATP Tour (rekord 8-2).

“Casper është një lojtar me të vërtetë i mahnitshëm, veçanërisht në argjilë,” tha Rublev. “Që nga fillimi ai vendosi një intensitet vërtet të lartë [on the court] dhe ishte vërtet e ashpër. Unë e dija që kisha nevojë për të rritur nivelin tim nëse doja të luftoja kundër tij, sepse nëse unë [did] nuk ngre nivelin I [would] humbin me siguri.

“Ai filloi [by going] me pushimin dhe u ndjeva sikur kisha nevojë të ngrisja nivelin, të ngrisja shpejtësinë [and] goditi më shumë Përndryshe, nuk kisha asnjë shans. Fillova ta bëj dhe pastaj fillova të luaja më mirë dhe ai filloi të humbasë edhe pak më shumë. Mendoj se ky ishte çelësi. ”

Nr 8 i Botës Rublev ndihmoi Rusinë të kapte Kupën ATP në Shkurt, para një dalje në çerekfinale në Australian Open (l. Drejt Medvedev). Vitin e kaluar, ai fitoi gjashtë pesë trofe, duke përfshirë tre ngjarje ATP 500.

Ruud, 22, mundi numrin 9 të Botës Diego Schwartzman dhe ruajti dy pikë ndeshje kundër Pablo Carreno Busta para fitores së tij ndaj Fognini. Ai tani është 10-4 në sezonin 2021 pas paraqitjes së tij të dytë gjysmëfinale të Masters 1000 (2020 Romë). Rublev tani është 4-0 kundër Ruud në serinë e tyre ATP Head2Head.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu