Andrey Rublev ishte i pamëshirshëm të Dielën në Melbourne Park, duke kaluar Fabio Fognini me rezultat 6-1, 6-2 për t’i dhënë Rusisë epërsinë 1-0 ndaj Italisë në finalen e Kupës ATP.

Daniil Medvedev mund të arrijë titullin prestigjioz për vendin e tij në ndeshjen Nr.1 ​​për teke kur luan Matteo Berrettini. Asnjë nga lojtarët nuk ka humbur një ndeshje në ATP Cup të këtij viti.

“Do të jetë një ndeshje e vështirë. Matteo ka një shërbim të mahnitshëm, një avantazh të mahnitshëm,” tha Rublev në intervistën e tij në gjykatë. “Unë mendoj se do të jetë një ndeshje vërtet interesante. Do të jetë një luftë e madhe. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.”

Rublev është lojtari i rangut më të lartë Nr.2 në këtë konkurs, dhe numri 8 i Botës ka treguar se ai është më shumë se meritor për këtë pozitë. Rusi fitoi katër ndeshjet e tij të vetme me humbjen e vetëm një seti për ta vendosur vendin e tij në një pozitë dominuese në çdo barazim.

“Unë po luaja vërtet mirë gjatë gjithë javës që nga ndeshja e parë dhe sapo po shkoja në fushë duke menduar se duhej të luftoja për çdo top. Kam luajtur Fabio para gjashtë herë dhe kam humbur disa herë ndeshje vërtet të vështira, me të vërtetë të dhimbshme”, Tha Rublev. “E dija që nuk kishte rëndësi rezultati, ai gjithmonë ka një shans. Ai gjithmonë di si të kthehet, kështu që unë po përpiqesha të vazhdoja pa marrë parasysh rezultatin. Në fund, unë jam vërtet i kënaqur me mënyrën sesi shkova sot dhe mënyra sesi luaja sot “.

Duke gjykuar nga veprimi në këtë ndeshje teke Nr. 2, nuk do ta dinit se Fognini kishte fituar pesë nga gjashtë takimet e mëparshme të ATP Head2Head. 33-vjeçari kishte qenë veçanërisht dominues në fushat e vështira në rivalitetin e tyre, duke fituar të tre përplasjet e tyre në sipërfaqe në grupe të drejta.

Por Rublev dominoi me avantazhin e tij që nga fillimi për të triumfuar pas 61 minutash. Fognini luftoi fort për vendin e tij, me Zonën e Ekipit Italian duke e nxitur atë të vazhdonte. Berrettini madje qëndroi deri vonë në setin e dytë për të mbështetur bashkatdhetarin e tij, por nuk vlei dot.

Andrey Rublev

Rusi vendosi tonin në ndeshjen e tij të parë të kthimit duke shkuar pas kthimeve të tij për të vendosur Fognini në këmbën e pasme. Italiani hodhi ndeshjen e tij të parë të shërbimit duke u keqpërdorur në një avantazh të shpejtë, dhe ai kurrë nuk ishte në gjendje të fitonte një terren në ndeshje pas kësaj.

Në fillim të setit të dytë, Fognini u përpoq të përziej ritmin e gjuajtjeve të tij në kthim, madje duke hedhur disa goditje të lehta për t’u përpjekur të prishë ritmin e Rublev. Por makineria ruse ishte mbyllur brenda dhe nuk tregonte shenja prishjeje.

[WATCH LIVE 1]

Rublev e përdori shërbimin e tij në një efekt të shkëlqyeshëm, duke humbur vetëm shtatë pikë shërbimi në ndeshje. Ai hidhej mbi çdo top që ulej ose ulej për të bërë presion menjëherë kundërshtarin e tij.

Rublev ka arritur aty ku u ndal në sezonin e tij të rëndësishëm 2020. 23-vjeçari ka fituar një turne drejtues ATP në 45 ndeshje që nga fillimi i vitit të kaluar.

“Unë po përpiqesha të punoja çdo ditë sa më shumë që mundem dhe kaq. Në fund pak nga pak po përmirësohesha … është një proces i gjatë,” tha Rublev. “Ju nuk përmirësoheni në një ditë, duhen vite. Kështu që në fund, [this] ishte udhëtimi im “.

A e dini
Një vit më parë, Rusia mundi Italinë 3-0 në ATP Cup. Sidoqoftë, Berrettini nuk garoi në rast për shkak të një hernie.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu