Pas ndeshjes së fundit midis Marton Fucsovics dhe Andrey Rublev, Fucsovics i tha rusit se nuk donte ta luante atë përsëri këtë vit. Të hënën, pamë pse.

Rublev mundi Hungarishtin në formë 6-2, 6-1 në 52 minuta për të arritur në Raundin e 16 në Miami Open të paraqitur nga Itau. Pasardhësi i katërt kryeson ATP Tour me 18 fitore këtë sezon.

2021 ATP Tour Fiton Udhëheqësit

 Lojtar  Regjistrimi WL
 1. Andrey Rublev 18-3
2. Daniil Medvedev 16-2
3. Stefanos Tsitsipas 15-4
4. Aleksandër Bublik 14-7
T5. Aslan Karatsev 13-2
 T5. Marton Fucsovics 13-5

Ky ishte takimi i tretë ATP Head2Head i çiftit të muajit, dhe Rublev i fitoi të gjithë në sete të drejta. Sidoqoftë, kjo përplasje ishte më e anashkaluara në favor të 23-vjeçarit. Rublev ishte në flakë deri në atë masë sa që bota nr 40 u la në mosbesim gjatë ndeshjes së fundit. Rusi madje hapi një të qeshur ndërsa ecte në rrjetë, duke e ditur se kishte luajtur një ndeshje të përsosur.

Fucsovics filloi mirë, duke mbajtur shërbimin për të filluar ndeshjen dhe duke fituar një avantazh të shpejtë 0/15 në shërbimin e kundërshtarit të tij. Por Rublev bëri një goditje të fortë me forcë të shpejtë duke parë lehtë, duke goditur një kroskot fitues dhe nga atje treni rus u rrotullua.

Rublev sulmoi avantazhin e kundërshtarit të tij në momentet kryesore, dhe fara e 29-të pësoi tre nga pesë pushimet e tij me gabime në këmbën e pasme nga ajo krah. Tetë herë titulli ATP Tour ishte në gjendjen e tij më të mirë të pamëshirshme, gjithashtu, duke fituar një tjetër pushim me një fitues të kthyeshëm.

Fucsovics po përpiqej të siguronte fitoren e tij të dytë në Top 10 – e para erdhi kundër Daniil Medvedev në Roland Garros vitin e kaluar – por ra në 1-17 kundër grupit elitar. 29-vjeçari është ende duke shijuar sezonin më të mirë të karrierës së tij, pasi ai filloi javën në të shtatën në FedEx ATP Race To Torino.

[WATCH LIVE 1]

Kundërshtari tjetër i Rublev, Marin Cilic prodhoi një performancë klinike më herët gjatë ditës për të arritur në Raundin e 16-të.

32-vjeçari fitoi një pushim të vetëm në secilin set për të mposhtur italianin #NextGenATP Lorenzo Musetti 6-3, 6-4 në 75 minuta. Cilic kalon në Raundin e 16 në Miami për herë të katërt. Kampioni i 2014 US Open arriti rezultatin e tij më të mirë në këtë ngjarje ATP Masters 1000 në 2013, kur arriti në gjysmëfinale (l. Ndaj Murray).

“[It was] ndeshja ime e tretë me radhë në të njëjtën fushë dhe unë thjesht u mësova me kushtet, “tha Çiliç.” Unë u ndjeva mjaft mirë në top sot dhe u ktheva mirë. Ndjeva se ktheva shumë kthime në krahasim me dy ndeshjet e para. Ishte një paraqitje shumë e mirë dhe padyshim diçka motivuese për ndeshjet e ardhshme ”.

Marin Cilic është në Miami Open të prezantuar nga Itau Round of 16 për herë të katërt.

Kjo shënon herën e parë që Çiliç pretendon tre fitore radhazi që nga Australian Open i vitit të kaluar. Nr 45 i Botës i mbijetoi betejës në tre grupe kundër Federico Coria dhe pasardhësit të 13-të Cristian Garin për të rezervuar takimin e tij të parë ATP Head2Head kundër Musetti.

Musetti ishte duke bërë paraqitjen e tij të dytë në një turne Masters 1000. 19-vjeçari, i cili është lojtari më i ri në Top 100 të FedEx ATP Rankings, pretendoi fitore të drejta kundër Michael Mmoh dhe pasardhësit të 23-të Benoit Paire në Miami. Musetti gjithashtu arriti në raundin e tretë në debutimin e tij të Masters 1000 në Romë vitin e kaluar.

Drejtuesit e Rublev kanë një epërsi 2-1 të ATP Head2Head ndaj Cilic, me triumfin e vetëm të Kroacisë që vjen në 2015, kur Rublev ishte vetëm 17 vjeç. Ata u takuan në këtë ngjarje në 2019, me rusët që triumfuan në grupe të drejta.

A e dini
Kjo është hera e parë që Rublev kalon në raundin e katërt në Miami Open të prezantuar nga Itau. Dy vjet më parë, ai arriti në raundin e tretë si kualifikues.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu