Salla e Famshme Alex Olmedo ka vdekur në moshën 84 vjeç

Nga Salla e Famës e Tenisit Ndërkombëtar

Salla e Famës e Tenisit Ndërkombëtar mban zi për humbjen e Salla e Famer Alejandro “Alex” Olmedo, i cili ndërroi jetë më 9 dhjetor, pas një beteje me kancerin e trurit.

Një kampion në Wimbledon dhe Australian Nationals në 1959, Olmedo ishte një lojtar i shpejtë, atletik që arriti renditjen Nr 2 në botë. Ai u fut në Sallën e Famës së Tenisit Ndërkombëtar në 1987.

Më shumë: Emrat e Nadalit Dreamndërr kundërshtar: Borg

“Alex Olmedo erdhi nga fillimet e përulura dhe ai bëri sakrifica dhe punoi shumë për të ndjekur ëndrrat e tij për një karrierë tenisi, në fund të fundit duke u bërë një kampion i madh dhe Salla e Famer. Ai ishte një lojtar i jashtëzakonshëm dhe një hero i Kupës Davis ”, deklaroi Presidenti i Sallës së Famës së Tenisit Ndërkombëtar, Stan Smith. “Personalisht, ne ndanim një dashuri për USC Trojans, garën e Kupës Davis dhe tenisin në përgjithësi. Ai ishte një kampion i madh, një mik i madh dhe do të mungojë ”.

Me origjinë nga Arequipa, Peru, Olmedo u prezantua për herë të parë në këtë sport nga babai i tij, i cili dha mësim tenisi në një klub lokal. Olmedo fitoi kampionatin e klubit në vetëm 14 vjeç, dhe zëri filloi të përhapet për talentin e tij. Kur u bë e qartë se ai do të duhej të lëvizte për të avancuar tenisin e tij, mbështetësit lokalë mblodhën 700 dollarë për të ndihmuar. Në vitin 1954, një Olmedo 17-vjeçar, i cili nuk fliste anglisht në atë kohë, përdori fondet për të hipur në një anije nga Lima, Peruja për në Havana, Kubë, më pas në një aeroplan për në Miami dhe më në fund një autobus për në Los Anxhelos, i etur për t’u zhytur në botën e lulëzuar të tenisit në Kaliforninë Jugore.

Me nofkën “Shefi” për shkak të trashëgimisë së tij Incan, Olmedo punoi në një dyqan tenisi dhe shkoi në shkollën e natës për të mësuar anglisht. Në 1956, ai u regjistrua në Universitetin e Kalifornisë Jugore, ku vazhdoi të fitojë kampionate të NCAA në një dhe dy dyshe në 1956 dhe 1958.

Tenisi i Kalifornisë Jugore “Czar” Perry T. Jones, një udhëheqës i fuqishëm i tenisit në zonë, e përgjoi Olmedon si një nga lojtarët kryesorë të kohës dhe ai loboi shumë për ta bërë atë pjesë e ekipit të Kupave të Devisit të Shteteve të Bashkuara, pavarësisht nga rrënjët e tij Peruane . Jones argumentoi me sukses që Olmedo duhet të lejohej të luante për Shtetet e Bashkuara sepse ai kishte jetuar në vend për tre vjet dhe ishte i kualifikuar për shtetësi, dhe sepse Peru nuk kishte një ekip të Kupës Davis.

Vështrimi i Jones në talentin e Olmedos ishte i dukshëm. Shefi udhëhoqi SHBA në kampionatin 1958 Davis Cup, duke fituar personalisht të tre pikët e nevojshme (dy teke dhe një dyshe) për të fituar titullin dhe për të thyer një vrapim tre-vjeçar nga australianët.

Olmedo gjithashtu kapi titullin e Kombëtares së SHBA në dyshe atë vit, partneritet me shokun e tij të ekipit në Kupën Davis, Ham Richardson.

Olmedo kryesoi 1958-ën e tij të shkëlqyeshme me një 1959 të pabesueshme. Atë vit, ai fitoi si Kampionatin Australian ashtu edhe Wimbledon, ku mundi një Rod Laver të ri në finale. Ai ishte një finalist edhe në Shtetasit e SHBA.

Olmedo u kthye pro në 1960, duke lënë pas karrierën e tij amatore dhe mundësinë për të garuar në turne të mëdha për të qenë në gjendje të siguronte jetesën duke garuar në qarqet profesionale të stuhisë.

Me të dalë në pension nga turneu pro në 1965, Olmedo u bë Drejtori i Tenisit në Hotel Beverly Hills, ku dha mësim tenisi për më shumë se 25 vjet. Ai numëroi elitat e Hollivudit si Katharine Hepburn, Robert Duvall dhe Chevy Chase dhe manjatët e biznesit Sumner Redstone dhe Kirk Kerkorian midis studentëve të tij.

Olmedo ka mbijetuar nga vajzat e tij, Amy dhe Angela, dhe djali i tij Alejandro, Jr, si dhe katër nipër e mbesa. Ai më parë ishte martuar me Ann Pierce Olmedo. Shërbimet përkujtimore duhet të përcaktohen.

Kredi fotografike: Salla e Famës e Tenisit Ndërkombëtar

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu