Sania Mirza mbi Kthimin dhe Motivimin

Sania Mirza po shqetësohet për stërvitje këto ditë.

Ish-bota Nr. 1 e dysheve tregoi se asaj i mbetet akoma shumë lojë.

Më shumë: Clijsters merr Miami Wild Card

Duke luajtur turneun e saj të parë në një vit, Mirza dhe Andreja Klepac e Sllovenisë u fut në gjysmëfinalet e Hapura të Katarit Total. Çifti mposhti ukrainasit Nadiia Kichenok dhe Lyudmyla Kichenok me 6-4, 6-7 (5), 10-5 në raundin e parë dhe më pas hodhi vetëm dy ndeshje duke shkarkuar ekipin e katërt me fitore të Anna Blinkova dhe Gabriela Dabrowski.

Mirza dhe Klepac ranë në gjysmëfinalet e sotme nga Nicole Melichar dhe Demi Schuurs.

Pronarja e 42 titujve në dyshe, Mirza beson se ajo mund të vazhdojë të prodhojë tenis cilësor pas një ndërprerjeje njëvjeçare nga sporti.

“Unë mendoj se unë ende kam disa të mirë, nuk e di nëse disa, por disa vite të mira tenisi më lanë në nivelin më të lartë,” tha Mirza. “Ndjej që e kam akoma në vete për të fituar turne dhe për të provuar dhe garuar për turne të mëdha ose Grand Slams madje. Ju e dini, është padyshim shumë herët për të folur për këtë.

“Tournamentshtë turneu im i parë mbrapa, por padyshim që jam në gjendje të garoj akoma në këtë nivel dhe të fitoj ndeshje. Unë mendoj se për mua kjo është një gjë.”

Kampionia në dyshe e Grand Slam 34-vjeçare dhe burri i saj, ylli i kriketit Shoaib Malik, janë prindër krenarë të djalit të tij Izhaan dy vjeç e gjysmë. Bota e parë femër në Indi, numri 1 i Indisë është një nga disa nënat – Serena Williams, Victoria Azarenka, Tsvetana Pironkova dhe Kim Clijsters janë ndër të tjera – duke treguar se ish-yjet mund të bëjnë një pushim, të lindin një fëmijë dhe të kthehen në suksesin e turneut.

Mirza, e cila kohët e fundit u bashkua me platformën online Unluclass duke dhënë mësim në një kurs të hollësishëm tenisi, synon të frymëzojë vajzat e reja gratë dhe djalin e saj. Nëna nuk ka pse të “shkatërrojë” ëndrrat e tenisit, thotë ish-dyshet Nr. 1, përkundrazi mund të fuqizojë ëndrra të reja.

“Gjëja tjetër është se, e cila është diçka që është shumë e afërt me zemrën time, unë ndiej se ka shumë vajza dhe gra të reja që kërkojnë tek unë ose shikojnë tek ne, dhe unë ndiej se kur ka njerëz si Serena , Dua të them, ka kaq shumë nëna që tani luajnë në turne, dhe unë thjesht ndihem sikur, veçanërisht në anën tonë të botës, gratë mendojnë se sapo të kenë një fëmijë, jeta do të mbarojë “, tha Sania. “Por nuk është kështu. Ju nuk keni nevojë të shkatërroni ëndrrat tuaja sepse keni një fëmijë. Ju prapë mund t’i ndiqni ato. Ju prapë, e dini, të gjeni mënyra për ta bërë atë për sa kohë që keni një sistem të mirë mbështetjeje përreth jush.

“Unë mendoj se djali im është një motiv vërtet i mirë për mua. Shpresoj se një ditë ai do të jetë krenar për të parë se çfarë po përpiqem të bëj pasi ta kem atë.”

Express Tenisi

Gruaja që ka fituar tre tituj të Grand Slam në dyshe të përziera mund të përfundojë një Grand Slam në karrierë në miks duke fituar Wimbledon. Një anëtar dy herë i ekipit olimpik të Indisë, Sania thotë se të luash Lojërat e Tokios 2021 është një qëllim.

“Po, dhe Olimpiada është diçka që është edhe në pjesën e pasme të kokës time,” tha ajo.

Kredi për fotografi: Christopher Levy

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu