Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E hënë 7 dhjetor 2020

Sascha Bajin ka qenë trajner i kampionëve të Grand Slam më parë, dhe ai beson se me ish-Botën Nr.1 Karolina Pliskova pranë tij, ai mund ta bëjë këtë përsëri së shpejti.

Express Tenisi

36-vjeçari ish-partner goditës i Serena Williams dhe trajner i Naomi Osaka gjatë dy vrapimeve të saj të para Grand Slam, aktualisht është në Spanjë duke u stërvitur me Pliskova, 28-vjeçari aktual i Botës 6.

“Unë duhet të besoj në të dhe të ndiej se ajo mund të bëjë diçka të madhe,” i tha ai Nikolaus Fink i tennisnet.com. “Për mua është gjithashtu e rëndësishme që ta ndihmoj atë në mënyrën time si trajner. Unë atëherë isha shumë i befasuar dhe i lumtur që kërkesa erdhi nga Karolina sepse ajo është një ish-numër një dhe një emër i madh. Jam shumë i nderuar dhe mirënjohës për këtë mundësi. ”

Bajin, e cila ka punuar me Dayana Yastremska në vitin 2020 dhe u nda me të para fundit të sezonit, mendon se kapërcimi i Pliskova-s do të duhet të zhvillohet mendërisht për sa i përket qasjes së saj ndaj Grand Slams.

“Nuk mendoj se është sekret,” tha ai. “Nëse keni fituar çdo titull tjetër në turne dhe keni mundur të gjithë lojtarët më parë, duhet të jetë një lloj pengese mendore që ju pengon të luani tenisin tuaj më të mirë në turnet e Grand Slam. Mendoj ose të paktën shpresoj se mund ta ndihmoj me këtë. Nëse tashmë keni qenë në samit ose keni arritur diçka të madhe, e dini se si ndihet.

“Ju pastaj mund t’ia kaloni këtë energji të tjerëve. Besimi te një trajner i cili ka punuar me një fitues të shumtë të Grand Slam është pak më ndryshe. Qëllimi i qartë është të fitosh një turne Grand Slam. Shpresoj se mund ta ndihmoj atë për këtë. Deri më tani ajo mund të ketë bërë shumë presion mbi veten e saj dhe shpresojmë ta ndalojmë atë. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu