Për Christopher Eubanks, ky moment ishte tre vjet në krijim. Të Dielën, Amerikani fitoi titullin e tij të dytë ATP Challenger Tour dhe i pari që nga viti 2018, duke mbizotëruar në fushat e vështira të Orlando.

Ishte një kthim i shumëpritur në rrethin e fituesve për 25-vjeçarin, i cili u kthye në një javë mbresëlënëse në Kampusin Kombëtar USTA. Fitimet e drejtpërdrejta ndaj ish-Nr 38 në Botë Nicolas Jarry dhe kampioni në fuqi i NCAA Sam Riffice u pasuan nga një fitore kthimi 2-6, 7-6 (3), 6-4 ndaj Nicolas Mejia të Kolumbisë në finale.

Eubanks e përballoi stuhinë, fjalë për fjalë, në pretendimin e titullit të tij të dytë Challenger. Përplasja e kampionatit u pezullua dy herë për shkak të shiut të rrëmbyeshëm në Florida qendrore, përpara se të përfundonte brenda. Në fund, ai do të mohonte Mejia titullin e tij të parë me një performancë të vendosur.

Pas një thatësire kaq të gjatë për titull, Eubanks pranon se këto janë fitoret që vlejnë të gjithë punën e palodhur dhe orët larg fushës. Ish-përfaqësuesi i Universitetit të Teknologjisë së Gjeorgjisë po kthehet në rrënjët e tij, duke iu rikthyer bazave në fushë pasi u përpoq të gjente formën e tij të lartë në vitet e fundit. Vendësi në Atlanta, i cili arriti një numër të lartë në karrierë 147 në Prill 2019, është në rritje edhe një herë. Ai po troket në derën e Top 200 të Renditjeve të ATP të FedEx, duke u ngritur 36 vende në Nr. 205 të Hënën.

Eubanks
Foto: USTA

Eubanks foli me transmetuesin Mike Cation pas fitores së tij në Orlando …

Urime Chris. Kanë kaluar tre vjet nga titulli i fundit i teke. Sa po mendonit për këtë dhe sa i kënaqshëm është ky moment?

Sigurisht, nuk mund të mos mendoni për këtë. Tre vjet është një kohë e gjatë këtu. Në vitin 2018, unë sapo kisha dalë nga kolegji, isha duke luajtur tenis të madh dhe me të vërtetë nuk e dija se çfarë po bëja. Ndërsa filloni të fitoni gjithnjë e më shumë përvojë në turne, shumë më shumë faktorë erdhën në kokën tuaj: mbrojtja e pikave, cilat sipërfaqe për të luajtur dhe gjëra të tjera.

Por kur jeni duke filluar për herë të parë, thjesht shihni topin dhe e godisni atë. Tani, ju shikoni të maksimizoni atë që keni dhe të kufizoni trazirat dhe konfuzionin. Këtë javë, unë isha në gjendje t’i kthehesha asaj pafajësie dhe të luaja falas dhe të argëtohesha. U ndje si tre vjet të gjatë dhe unë po zhgënjehesha që nuk mund të vazhdoja progresin tim, por jam i lumtur që do të marr një titull këtë javë dhe do të vazhdoj të eci përpara.

Këtë javë, ju u dukët më i relaksuar dhe luanit me ca liri. A thua se është një vlerësim i saktë?

Padyshim që po luaj me shumë më shumë liri. Unë jam duke u argëtuar shumë më tepër se sa kam kaluar në një kohë. Nuk e mbaj mend herën e fundit kur isha në fushë dhe thjesht isha i relaksuar, duke buzëqeshur dhe duke qeshur me të shtëna të mira dhe të këqija. Ka pak kohë që nuk e kam atë ndjenjë. Definitelyshtë padyshim një pikë theksi vetëm për t’u çlodhur dhe për t’u argëtuar. Padyshim që më intereson rezultati, por pas disa ndeshjeve kur pashë se si isha në gjendje të luaja falas, i thashë vetes që duhet ta bëja më shpesh.

Në setin e dytë, finale u zhvendos brenda. Ju ishit poshtë 6-2, 1-1. Çfarë ndryshoi pas kësaj?

Unë mendoj se ishte një kombinim i disa nervave dhe gjithashtu Nico doli duke luajtur mirë. Unë nuk isha super i ngushtë, por ai po e godiste topin shumë pastër. Ai po godiste topin përmes fushës dhe kushtet ishin të shpejta. Zakonisht unë jam djali që i bëj njerëzit të ndihen kështu, kështu që ishte e re për mua. Ai ishte i mbyllur dhe po lexonte shumë mirë shërbimin tim. Kjo më bëri të tronditem kur shërbimet e mia do të ktheheshin menjëherë në këmbët e mia. Unë po shërbeja mirë në ndeshjet e tjera, por është e vështirë të luash falas kur djali tjetër duket se po e lexon atë si një libër.

Në atë vonesë të dytë të shiut, [coach Philip Gresk] dhe thjesht po qesha dhe po e mbaja lirshem. Kur u zhvendosëm brenda, unë isha në gjendje të dilja duke luajtur më lirshëm. Unë kisha një lojë të madhe ku isha përballë një 15/40 dhe ai nuk u prish. Në atë moment, unë ndjeva se mund ta kthesa ndeshjen. Kjo ishte një mundësi e madhe për të, kështu që ndjeva vrullin që shkonte në favorin tim. Fillova të lidhem dhe të shërbej mirë nga ajo pikë.

Nuk është vetëm titulli juaj i parë, por finalja juaj e parë në tre vjet. Dhe e mbyllët mjaft prerazi në setin e tretë. Ky duhet të ndihet si një moment vërtetimi edhe për ju.

Absolutisht. Kam kaluar pak nga një funk kohët e fundit, ku nuk mund të shërbeja gjëra. Nuk mund të shërbeja grupe. Ashtu si në ATP [250] në Singapor, u shkëputa duke shërbyer një set dhe që zhvillohej në ndeshje të tjera ku isha në një pushim dhe nuk mund ta përfundoja atë. Në një nga ndeshjet e mia këtë javë, mbaj mend që shërbeva një ndeshje dhe i thashë Filipit se sa mirë ndihej të shërbeje një për një ndryshim.

Unë kam qenë duke fituar barazim, por nuk ka asgjë si të jesh një pushim dhe të mbash deri në fund. Kalimi nëpër ato lojëra të fundit të shërbimit të çiftit ishte i madh. U përpoqa të qëndroja sa më i përqendruar. Kam dashur dhe 15 në dy lojërat e mia të fundit të shërbimit dhe isha goxha i mbyllur.

2021 kampionë amerikanë sfidues

Lojtar Tituj Turnetë e Fituara
Jenson Brooksby 3 Potchefstroom-2, Orlando-1, Tallahassee
Christopher Eubanks 1 Orlando-2
Bjorn Fratangelo 1 Cleveland
Sebastian Korda 1 Quimper-1
Mackenzie McDonald 1 Nur Sulltan-1
Brandon Nakashima 1 Quimper-2
Jack Sock 1 Shkëmbi i vogël
Frances Tiafoe 1 Nottingham-1

Si e përktheni këtë ndjenjë të të luajturit të lirë në sukses të vazhdueshëm duke shkuar përpara? Ashtë një gjë e vështirë për të bërë.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë, por unë mendoj se të jesh tre vjet në karrierën time dhe të kesh atë përvojë të të luajturit të lirë, por pastaj të marrësh kokën time, duke bërë atë gabim është e mjaftueshme për të thënë me veten time se thjesht do të vazhdoj të luaj si unë ‘ kam qene duke luajtur

Para Open French, unë u trajnova pak në Nisë në Akademinë Mouratoglou me Kerei Abakar. Kerei është shumë i hapur dhe një nga gjërat që ai tha ishte se ai ndoqi përparim në turne nga të qenit nr 150 në rreth 240. Ai më pyeti se çfarë po ndodh me rezultatet e mia? Unë thashë se ndjeva se duhej të shkulja ca gjëra, sepse kur fillova për herë të parë në turne isha aty për aty duke parë topin dhe duke e goditur topin. Ai tha, ‘mirë kthehu menjëherë në atë’.

Ai tha që shërbimi im dhe avantazhi im janë mjaft të mira kur po luaj falas. Pritini të gjithë zhurmën shtesë dhe shikoni topin dhe godisni topin. Kthehuni tek ajo. Kjo ishte gjëja e madhe këtë javë. Nuk e bëra aq shumë në kualifikimet e Roland Garros, por mendoj se duhet pak kohë për t’iu rikthyer kësaj. Fillova të lidhem në momentet e duhura. Shpresoj se do të vazhdoj të përparoj duke e bërë këtë.

Duhet të them se ti dhe Frances Tiafoe [in Nottingham] fitimi i titujve të Challenger sot është mjaft domethënës.

Oh njeri, kjo është e mrekullueshme. Unë madje nuk e kam kontrolluar ende rezultatin e tij. Kjo është shumë mirë për të. Big Foe e ka mbajtur atë mantel për një kohë për Amerikanët, veçanërisht Afrikano-Amerikanët, kështu që ta shohësh atë duke bërë mirë në bar dhe pastaj unë të vij këtu dhe të fitoj, është një shenjë pozitive. Isha pak përplasur duke u zgjuar këtë mëngjes dhe duke parë [Felix Auger-Aliassime] i humbur [the ATP Tour final in Stuttgart], sepse shpresoja se ai mund të nxirrte titullin e tij të parë. Kjo është mjaft e lezetshme, unë nuk e dija që Frances fitoi. Eshte nje dite e mire.

Si po festoni

O njeri, unë do të shkoj të pushoj. It’sshtë një javë e nxehtë dhe e lagësht këtu. Unë do të godas dushin, të marr pak ushqim dhe thjesht të pushoj. Nuk kam plane. Do të nisem nesër dhe do të ngrihem, në palestër dhe pastaj do të kthehem në punë. Shpresojmë që të mund të futem në kualifikimet e Wimbledon. Tani për tani nuk jam brenda, por do të shohim se si do të shkojë kjo. Nëse nuk hyj, thjesht do të përgatitem për ritmin e gjykatës së ashpër të verës. Kjo është gjithmonë një kohë argëtuese.






Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu