Stefanos Tsitsipas është plot me surpriza. Dy javë më parë, mësuam në një pyetje dhe përgjigje në Twitter që ai priti me tifozët se një nga ndërprerjet e tij është shampo. Një tifoz që e përshkruan veten si një “tifoz i pa shlyer i grupeve djem” i kërkoi grekut që të “hiqte” rutinën e tij të kujdesit për flokët.

“Asnjëherë mos shampo, vetëm kondicioner”, u përgjigj numri 6 i Botës, i cili do të drejtojë Greqinë në Kupën ATP të javës tjetër në Melburn.

Tifozi e quajti atë një “zgjedhje të zgjuar”. Por të tjerët po gërvishtnin kokën me shampo. A ishte serioz? Mos të harrojmë se vitin e kaluar Tsitsipas bindi Naomi Osaka se ai kishte përdorur vaj ulliri grek, wasabi, uthull dhe majonezë në flokët e tij. Ishte një shaka, por ndoshta është e zakonshme në Greqi të anashkalosh shampon dhe të shkosh drejt e në kondicioner? A është një dietë e rreptë vetëm me kondicioner salca e fshehtë për t’u bërë një zemërmirës ndërkombëtar si Stefanos?

Në interes të përpjekjes për të zgjidhur këto pyetje të rëndësishme, ne krehëm atdheun grek – ku të gjithë sallonet janë aktualisht të mbyllura për shkak të pandemisë – për të gjetur stilistë të aftë për Tsitsipas dhe flokët e tij. Gjetëm një palë vëllezërish, Giorgio dhe Grigoris Verligas, të cilët janë bashkëpronarë të Verligas Hair Art Team në Parga, një qytet turistik spektakolar në Detin Jon. Një nga klientët e tyre, Irene Stankys, një tifoze e madhe e Tsisipas dhe pronare e Petros Penthouse & Studios bukuroshe të Pargës, shërbeu si përkthyese.

Vëllezërit këmbëngulën që anashkalimi i shamponit nuk është përfundimisht i zakonshëm në Greqi. “Asnjëherë nuk kam pasur një klient që nuk dëshiron shampo,” tha Giorgio, i cili ka prerë, larë dhe stiluar flokët në Greqi për 30 vjet. “Wrongshtë e gabuar (të mos lani shampo). Ju duhet të lani shampon për të pastruar flokët. Kondicioneri është vetëm për zbutjen. ”

Grigoris dhe Giorgio Verligas në sallonin e Skuadrës së Arteve Verligas në Parga, Greqi.
Kur u pyetën nëse do të bënin një përjashtim për Tsitsipas nëse ai do të vinte në sallonin e tyre, vëllezërit Verligas ishin të palëkundur. “Jo, kjo nuk është e mundur,” tha Grigoris. “Ne duhet t’i lajmë flokët para se t’i presim. Përjashtimi i vetëm mund të jetë për dikë që ka flokë Rasta si Bob Marley. ”

Dhe kështu me sa duket, edhe një hero kombëtar grek si Tsitsipas pritet të ndjekë rregullat, të paktën në sallonin e Artit të Artit Verligas. Ndërsa vëllezërit ishin të bashkuar në pjesën e përparme të shamponit, ata ishin në ndarje për sa i përket prerjes, modelimit dhe ngjyrosjes së flokëve të tij nëse do të vinte në Parga.

Giorgio, vëllai i madh, i cili ka një kokë të rruar, këmbëngul se flokët e Stefanos janë shumë të gjatë dhe duhet të priten të paktën pesë centimetra. Nga ana tjetër, Grigoris këmbëngul që bravat e gjata të funksionojnë mirë për Tsitsipas ashtu siç është. “Një burrë i gjatë si ai duket shumë mirë me flokë të gjatë,” tha ai. Grigoris tha se vota e tij për mbajtjen e flokëve të gjata mund të ndikohet nga gruaja e tij, një tifoze e Tsitsipas që mendon se pamja e tij tashmë është perfekte. Në lidhje me këtë çështje, Stankys ishte në një marrëveshje të vendosur. “Funksionon për të,” tha ajo.

Vëllezërve të dy u pëlqen mjekra dhe mustaqet e Tsitsipas, megjithëse mendojnë se ai mund të përdorte një zbukurim, por ata ndahen nga ngjyra e flokëve të tij. Giorgio e do atë më të errët, Grigoris pak më të lehtë. “Vëllezërit nuk kanë gjithmonë nevojë të bien dakord,” tha Grigoris.

Sipas njohurive të tyre, Tsitsipas nuk ka qenë kurrë në Parga. “Ne do ta dinim nëse ai do të vinte”, tha Stankys. Ai bëri një pushim të fundit në Mykonos, ku u shoqërua me yllin e NBA-së Giannis Antetokounmpo, por ata mendojnë se ai duhet të kalojë pushimet e tij të ardhshme në Parga. Stankys thotë se ajo do t’i ofronte një suitë me një pamje të bukur të portit dhe vëllezërit Verligas do t’i jepnin Stefanos një prerje, larje dhe ngjyra për vetëm 50 €, një zbritje prej 10 € nga çmimi i tyre i zakonshëm, i disponueshëm vetëm për shtetasit grekë të renditur brenda 10 vendet e para të renditjes së FedEx ATP. Por oferta speciale vjen me një kapje.

“Ai duhet të pranojë të përdorë shampo,” thotë Grigoris. “Për të, do të ishte falas.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu