Denis Shapovalov kishte nevojë për më shumë se tre orë lojë dhe madje edhe më shumë se ajo për shkak të shiut të Shtunën në Miami Open të prezantuar nga Itau, por fara e gjashtë gjeti një mënyrë për të arritur në raundin e tretë.

Kanadezi nuk ishte në të mirën e tij, por ai tejkaloi Ilya Ivashka 6-7 (5), 6-4, 6-4 pas tre orësh dhe gjashtë minutash në një ndeshje që paraqiti dy vonesa shiu. Shapovalov goditi 11 gabime të dyfishta dhe u përpoq disa herë me gabime të paforcuara nga toka, por ai ngulmoi kundër një kundërshtari të cilit i duheshin tre orë e 18 minuta në fitoren e tij në raundin e parë.

Momenti kryesor erdhi në 3-3 në setin e tretë. Ivashka ishte vendosur të përballej me pikën e tij të dytë të pushimit të lojës kur filloi të pikonte, duke çuar në një pauzë më pak se 10 minuta. Dyshja Bjelloruse fajësoi për rifillimin e lojës, duke i dhënë përparësi Shapovalov.

Por pastaj shiu filloi të binte përsëri, duke i dërguar lojtarët jashtë fushës për rreth një orë. Shapovalov u përball me një pikë pushimi në 4-3, por Ivashka nuk ishte në gjendje të vinte në lojë një kthim të shpejtë, dhe kjo ishte mundësia e tij e fundit për t’u rikthyer në kushte të barabarta.

Shapovalov është kanadezi i tretë që arrin këtë vit në Miami Open të paraqitur nga raundi i tretë i Itau. E majta ka shijuar suksesin në Hard Rock Stadium më parë, duke bërë gjysmëfinalet këtu në 2019.

21-vjeçari do të përballet me kampionin e Delray Beach Hubert Hurkacz në ndeshjen e tij të ardhshme. Polet shërbeu 12 ace në rrugën e tij për një fitore 7-6 (5), 6-4 ndaj Denis Kudla.

Milos Raonic është tri herë Miami Open i prezantuar nga çerekfinalisti Itau.

Më herët gjatë ditës, Milos Raonic mundi Jordan Thompson 6-2, 6-1 për të arritur në raundin e tretë. Kanadezi fitoi 22 nga 23 pikët e tij të shërbimit të parë për të përmirësuar në 8-1 në ndeshjet e raundit të dytë në Miami.

Raonic ka arritur në raundin e tretë në secilin prej tetë edicioneve të fundit të ngjarjes ATP Masters 1000. Humbja e vetme e raundit të dytë të krahut të djathtë 6’5 “në Miami erdhi në debutimin e tij në turne në 2011.

“Ishte një ndeshje shumë e mirë për mua,” tha Raonic. “Të fillosh turneun si ky është shumë pozitive. Unë isha shumë më i mirë me shërbimin tim se sa në turneun e kaluar. Unë ndihem më mirë edhe fizikisht, kështu që të gjitha ato gjëra janë duke u trenduar në një mënyrë pozitive për mua. Në përgjithësi, unë duhet të jem i lumtur me këtë “.

[WATCH LIVE 1]

Raonic u përmirësua në 15-6 në turneun në Florida. Nr.19 Bota ka arritur në çerekfinale në Miami në tre raste (2014, ’16, ’18).

30-vjeçari do të përballet me Ugo Humbert në raundin e tretë. Francezi mundi Joao Sousa 6-1, 6-4 për të fituar fitoren e tij të parë në Miami. Raonic ruajti dy pikë ndeshje për të fituar ndeshjen e tij të vetme të mëparshme ATP Head2Head kundër Humbert në Rolex Paris Masters të vitit të kaluar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu