Duke gjykuar nga buzëqeshja e tij të shtunën në mbrëmje në Los Cabos, titulli i parë i teke i ATP Tour i Cameron Norrie ia vlente të pritej.

Britaniku mundi #NextGenATP amerikan Brandon Nakashima 6-2, 6-2 për të fituar Mifel Open për kurorën e tij të parë në nivelin e turneut. 25-vjeçari nuk humbi një set gjatë rrugës për në trofe.

“Ndihem shumë i lumtur. Nuk mund të isha më krenar për veten time, krenar për ekipin tim dhe mënyrën se si e trajtova javën. Jam i lumtur se si e përmirësova çdo ndeshje. Kam përdorur përvojën time pak sot dhe mendoj se tregoi ndeshjen “, tha Norrie. “Unë mendoj se është një bonus i madh. Ishte gjithmonë një synim i imi për të marrë titullin tim të parë. Padyshim që do të kisha humbur tre finale këtë vit, kështu që ishte shumë mirë të kaloja linjën sot. Unë do ta shijoj atë sonte dhe pastaj [go] drejt përsëri në punë “.

Norrie eci në Grandstand Caliente me një rekord 0-4 në finalet e nivelit të turneut, tre prej të cilave erdhën në fillim të këtij viti. Ishte e përshtatshme vetëm që ish-yllit të Universitetit të Krishterë të Teksasit i duheshin katër pikë kampionati për të fituar fitoren e tij.

“Mendoj se kam luajtur shumë solide gjatë gjithë javës. Jam përmirësuar, mendoj se kthimet e mia ishin shumë, shumë solide këtë javë. Obviousshtë padyshim një hap i madh për mua të marr titullin tim të parë, kështu që nuk mund të isha më e lumtur,” Norrie tha “Unë jam i kënaqur me nivelin tim dhe mënyrën se si e trajtova situatën, veçanërisht duke hyrë si fara numër 1. Nuk është e lehtë të jesh favorit.

“Unë shkova atje dhe u kujdesa për biznesin kur më duhej.”

Pas një ore e 23 minutash, prapa tenisit të llogaritur, të qëndrueshëm, Norrie më në fund fitoi momentin e tij të parë dhe mundi finalisten për herë të parë Nakashima. 19-vjeçari, i cili filloi javën me vetëm tre fitore të nivelit të turneut, kaloi ndeshjen e tij sulmuese në finale, por nuk ishte e mjaftueshme për të rrëzuar Norrie.

[WATCH LIVE 1]

I majti po shijon sezonin më të mirë të karrierës së tij dhe me fitoren e tij të 35-të të vitit 2021 (35-14), ai tani është i barabartë për fitoret e treta më të shumta në Tour këtë sezon me numrin 1 të Botës Novak Djokovic (35-1) . Norrie humbi gjithsej 10 ndeshje në tre ndeshjet e tij të fundit për të përfunduar garën e tij mbresëlënëse në këtë ATP 250 në Meksikë.

Norrie e vendosi Amerikanin në pozicione të vështira gjatë gjithë ndeshjes dhe i dha adoleshentit agresiv disa topa të lehtë për të punuar. Fara e sipërme e piperosi Nakashima me goditje të thella në mes dhe e detyroi atë të vazhdonte shumë, duke çuar në gabime të shumta.

Cameron Norrie
Kredia e fotografive: Abierto Los Cabos
Norrie u shfaq në kontroll të plotë kur udhëhoqi një set dhe një pushim, por ai hoqi dorë nga avantazhi i tij në setin e dytë duke luajtur shumë konservator. Në vend që të linte presionin e momentit tek ai, Britaniku menjëherë u rifokusua dhe mbylli titullin e tij në pikën e katërt të kampionatit kur adoleshenti humbi një avantazh në rrjetë.

Nakashima po përpiqej të bëhej titisti më i ri amerikan ATP Tour që kur 19-vjeçari Andy Roddick ngriti trofeun Houston në 2002. Amerikani i fundit që triumfoi në një turne jashtë Shteteve të Bashkuara ishte 19-vjeçari Michael Chang në Birmingham në 1991

“Urime Cam për titullin tuaj të parë ATP,” tha Nakashima gjatë ceremonisë së trofeve. “Të gjithë tifozët, faleminderit shumë që më keni brohoritur gjatë gjithë kësaj jave. Me të vërtetë e bëra lojën këtu vërtet të veçantë dhe argëtuese për mua. Unë me të vërtetë e vlerësoj të gjithë mbështetjen tuaj. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu