Të lindur brenda disa javësh nga njëri-tjetri në 1998, Stefanos Tsitsipas dhe Mikael Ymer janë më shumë se të njohur me lojërat e njëri-tjetrit deri tani.

Megjithëse ata janë përballur vetëm në një rast në nivelin Tour, me Tsitsipas Grek që pretendon një fitore 6-1, 6-3 vitin e kaluar në Marsejë, ata shpesh u vunë përballë njëri-tjetrit si të rinj. Dhe në epërsinë e Australian Open 2021, 22-vjeçarët e gjetën veten çiftuan çdo ditë në fushën e praktikës.

Tani ata do të kalojnë nga partnerë të trajnimit në karantinë në kundërshtarë të raundit të tretë.

“Ai është dikush që unë e njoh që kur ishte fëmijë”, tha fara e pestë Tsitsipas. “Ne jemi në të njëjtën brez, në të njëjtën moshë. Ai është një kundërshtar serioz. Unë e di se ai kishte disa fitore të mira në dy raundet e kaluara. ”

Në raundin e parë, Ymer, i lindur në Stokholm, tregoi se ai kishte një farë fuqie qëndrimi duke mahnitur titistin Delray Beach Hubert Hurkacz të Polonisë në pesë grupe, 3-6, 6-3, 3-6, 7-5, 6-3. Pastaj ai mbajti një sfidë të frymëzuar nga wunderkind 17-vjeçar Carlos Alcaraz i Spanjës, 2-6, 6-4, 6-4, 7-6 (5).

“Ai ka një stil loje shumë unik, shumë të ndryshëm nga shumica e lojtarëve,” vuri në dukje Tsitsipas. “Unë do ta konsideroja atë si një kundër-goditës. Atij i pëlqen të luajë me shpejtësinë tuaj. Baseliner shumë i mirë. Mendoj se është mirë që ne e provuam tenisin tonë shumë herë kundër njëri-tjetrit gjatë karantinës. ”

Tsitspias, një gjysmë-finalist në Melbourne Park në 2019, do të ketë një fitore rraskapitëse 6-7 (5), 6-4, 6-1, 6-7 (5), 6-4 ndaj kartës së egër Australiane Thanasi Kokkinakis, në një ndeshje që zgjati katër orë e 32 minuta.

Ymer, i cili vitin e kaluar u bë suedezi me renditjen më të lartë (Nr. 67 në FedEx ATP Rankings) që nga Robin Soderling në 2012, thotë se i pëlqente të ishte rreth kampit Tsitsipas, i cili përfshinte babanë dhe trajnerin e Stefanos, Apostolos.

“Ata janë me të vërtetë njerëz argëtues për të qenë afër,” tha ai. “Ndihej sikur praktikat shkuan shumë shpejt. Ne patëm një stërvitje argëtuese, luajtëm pikë, luajtëm pikë volej. Pastaj kishim pak kohë për të ngrënë drekë pas, kështu që ishte mirë. Ndihej pak si ditët e të rinjve, sepse kam kaluar ca kohë me ta kur ishim të rinj. Ishte paksa një dejà vu ”.

Kur këta ish-yje të #NextGenATP të marrin gjykatën kundër njëri-tjetrit në Ditën 6, nuk do të ketë shumë pengesa për sekretet.

“Unë kam një ide se si ai luan dhe çfarë bën,” tha Tsitsipas. “Jam shumë i sigurt se është e njëjta gjë për të. Kjo do të jetë një provë e vështirë, sfidë e vështirë. Ai është në formë vërtet të mirë, luan tenis të mirë. Ai është një luftëtar i madh. Do të duhet të luftoj më shumë se ai. ”

“Ne e kemi njohur dhe kemi luajtur njëri-tjetrin kaq shumë herë, por nuk do të thoja që ka kaq shumë ndikim,” tha Ymer. “Ai bën atë që bën, dhe e bën shumë mirë, kështu që ju e dini se çfarë po vjen.”

Rafael Nadal do të vazhdojë ndjekjen e tij për një titull rekord të 21-të në një të vetme kryesore kur të marrë gjykatën kundër Cameron Norrie të 69-të të Britanisë së Madhe në një betejë të të majtëve. Pasardhësi i dytë ka ndryshuar lëvizjen e tij të shërbimit për shkak të shtrëngimit të pjesës së poshtme të shpinës, por kjo nuk e ndaloi Mallorcan të postonte një palë fitore në grupe të drejtpërdrejta ndaj Laslo Djere dhe Michael Mmoh, respektivisht.

“Unë vazhdoj të bëj gjërat që mundem”, tha Nadal. “Unë vazhdoj të luftoj për të gjetur një zgjidhje. Sigurisht, përgatitja 15 ditët e fundit nuk ka qenë ideale, por ja ku jam. ”

“Do të jetë një përvojë e pabesueshme”, tha Norrie, i cili rrëzoi bashkatdhetarin dhe kampionin e Murray River Open Daniel Evans në raundin e parë, 6-4, 4-6, 6-4, 7-5, para se të mposhtte kualifikuesin rus Roman Safiullin , 3-6, 7-5, 6-3, 7-6 (3). “Unë mendoj se thjesht duhet ta ndjek dhe të shijoj çdo minutë kundër tij. Ai është një legjendë e tillë e lojës, por të shtunën në mbrëmje, [he is] thjesht nje lojtar tjeter. Ai është një qenie njerëzore ”.

Feliciano Lopez

Shokët e skuadrës së Kupës ATP, Daniil Medvedev dhe Andrey Rublev vazhdojnë të zvarriten pranë çerekfinales tërësisht ruse. Por ka ende disa pengesa që mund ta parandalojnë atë që të mos ndodhë. Tjetra tjetër për pasardhësin e shtatë Rublev është veterani spanjoll Feliciano Lopez, i cili në moshën 39 vjeç vazhdon të sfidojë At Time.

Lopez u kthye nga dy sete poshtë në raundin e dytë për të dërguar pasardhësin e 31-të Lorenzo Sonego të Italisë, 5-7, 3-6, 6-3, 7-5, 6-4. Duke luajtur në një major rekord të 75-të radhazi, ishte rikthimi i pestë i Iron Iron në karrierë nga dy sete poshtë.

“Sinqerisht i dua pesë seters,” tha Lopez. “Unë mendoj se ndeshjet me pesë sete sjellin diçka ndryshe në tenis.”

Pasardhësi i katërt Medvedev do të synojë të barazojë serinë e tij ATP Head2Head kundër pasardhësit të 28-të Filip Krajinovic në 1-1. Serbi pretendoi fitoren në takimin e tij të vetëm të mëparshëm kundër Medvedev në Open BNP Paribas 2019 në Indian Wells.

Pasardhësi i nëntë Matteo Berrettini dhe pasardhësi i 16-të Fabio Fognini, të cilët u bashkuan për të udhëhequr Italinë në finalen e ATP Cup javën e kaluar, do të jenë gjithashtu në veprim në Ditën 6. Berrettini është në atë që është e sigurt se do të jetë një çështje e madhe me pasardhësin e 19-të. Karen Khachanov i Rusisë, ndërsa Fognini takon pasardhësin e 21-të Alex de Minaur të Australisë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu