Ka qenë një rivalitet anësor, me të vërtetë. Rafael Nadal krenohet me një avantazh 12-4 në ATP Head2Heads ndaj Fabio Fognini që daton që nga viti 2013. Jo, nuk është Borg-McEnroe apo Sampras-Agassi. Nuk është Fedal. Por ka diçka në këtë ndeshje spanjolle-italiane që e bën atë të mos dallojë asnjë tjetër.

Ndoshta ishte pluhuri i tyre gjatë finales së Hamburgut në 2015, kur Nadal goditi një përplasje dy-ndeshjesh kundër Fognini, duke mbizotëruar 7-5, 7-5. Mikrofonët në fushë morën Fognini, i cili grumbulloi 60 gabime të paforcuara atë pasdite, duke transmetuar zhgënjimin e tij ndaj kundërshtarit të tij.

Fognini do të hakmirret për humbjen më vonë të njëjtin vit në Flushing Meadows. Duke luajtur disa nga teniset më agresive të karrierës së tij, italiani i flaktë dhe i zjarrtë u kthye nga dy sete në raundin e tretë për të tërhequr një nga shqetësimet më mahnitëse në historinë e US Open, duke fituar 3-6, 4-6, 6 -4, 6-3, 6-4. Ndeshja, e cila zgjati deri në orën 1:30 të mëngjesit, paraqiti disa goditje verbuese, duke përfshirë 70 fitues nga fituesi.

Humbja ishte e konsiderueshme për Nadal, atëherë Nr. 8 në FedEx ATP Rankings. Ai zyrtarisht i dha fund serisë së Mallorcan për të fituar të paktën një titull Grand Slam në vit për 10 vjet rresht. Mbetet humbja e tij e vetme pasi ka marrë epërsinë në dy grupe.

Fognini kurrë nuk kishte mundur një lojtar të Top 10 në një fushë të fortë në 17 përpjekje të mëparshme.

“[It] ishte diçka e pabesueshme që bëra sot, ”u tha Fognini gazetarëve më pas. “Me Rafën, ju duhet të rrezikoni. Ju duhet ta sulmoni atë kur të keni mundësinë “.

Kjo linjë historie vazhdon në 2021. Fognini dhe Nadal, tani 33 dhe 34, përkatësisht, do të përballen për herë të 17-të të hënën në raundin e katërt në Australian Open. Pavarësisht nga historia, të dy lojtarët këmbëngulin se nuk ka vullnet të keq mes tyre.

“E kaluara është e kaluara,” tha Fogini i 16-të, i cili bëri përshtypje me një fitore 6-4, 6-3, 6-4 ndaj favoritit vendas dhe pasardhësit të 21-të Alex de Minaur në raundin e tretë. “E ardhmja do të jetë e ardhmja”.

“Unë kam një marrëdhënie shumë të mirë me të,” tha pasardhësi i dytë Nadal, i cili megjithë një ngushtësi në pjesën e poshtme të shpinës po duket i mprehtë në kërkimin e tij për një titull rekord të 21-të në Slam të Grand Slam. “Sigurisht, ne e kishim historinë tonë në gjykatë dy vjet më parë, por pa problem fare pas kësaj. Unë gjithmonë përpiqem të kem një marrëdhënie të mirë me të gjithë në dhomën e zhveshjes. Jeta është shumë më e lumtur si kjo, jo?

“Me Fabio, unë kurrë nuk kam pasur një problem të madh. Vetëm në gjykatë që një herë. Unë po flisja me të tani në dhomën e zhveshjes. Kur ai po luan mirë, ai është një nga kundërshtarët më të rrezikshëm në turne pa dyshim. ”

Andrey Rublev godet 33 fitues për të mposhtur Feliciano Lopez në sete drejt në Australian Open të Shtunën.

Ne kemi parë disa fillime yjore në tenis. John McEnroe filloi fushatën e tij në 1984 me një seri të fitoreve me 42 ndeshje, duke e përfunduar vitin në 82-3. Kohët e fundit, Novak Djokovic fitoi 41 ndeshjet e tij të para në 2011 gjatë rrugës për në një notë 70-6. Andrey Rublev nuk është akoma atje, por tenfera po vëren shpejt fillimin e rusit në 2021.

Pas vendosjeve të drejta, 7-5, 6-2, 6-3 të Spanjollit Feliciano Lopez në raundin e tretë, Rublev, pasardhësi i shtatë në Melbourne Park, është një rezultat i pastër 7-0, një seri që përfshin një titull me bashkatdhetarët e tij në ATP Cup.

Vitin e kaluar, rusi fitoi 11 ndeshjet e tij të para të sezonit, duke pretenduar tituj në Doha dhe Adelaide para se të binte te David Goffin në raundin e katërt në Melbourne Park. Kur ai arratiset, është shumë e vështirë të ndalet. Gjithashtu vitin e kaluar, Rublev fitoi 19 nga 20 ndeshje gjatë një rreze të nxehtë që korri tituj në Hamburg, Shën Petersburg dhe Vjenë dhe një paraqitje çerekfinale (l. Tsitsipas) në Roland Garros.

Në Raundin e 16 në Australian Open për të dytin vit radhazi, Rublev do të përballet me pasardhësin e 24-të Casper Ruud të Norvegjisë.

“Ai ka qenë një nga lojtarët më të mirë në Tour gjatë shtatë, tetë, nëntë muajve të fundit, kështu që unë jam gati për një provë të madhe të hënën,” tha Ruud, vetëm lojtari i dytë norvegjez që arriti Raundin e 16 në një Grand Slam . (I pari ishte babai dhe trajneri i tij, Christian, në të njëjtin turne në 1997.)

“Do të jetë një ndeshje fizike, sepse ai ka vërtet fuqi të madhe fizike,” tha Rublev, dy fitoret e të cilit ndaj Ruud erdhën në Hamburg në 2019 dhe 2020. “Ai mund të vrapojë shumë. Ai po godet avionin me të vërtetë të fortë ”.

Kjo nga një lojtar i cili, megjithë ndërtimin e tij të lehtë 165 kile, posedon një ballë depërtues, me top të rëndë, zakonisht i rezervuar për të tjerët si një Juan Martin del Potro ose Fernando Gonzalez. Theshtë një lloj shkrepjeje që i lë komentuesit të pyesin me zë të lartë mbi valët e ajrit: Nga vjen ajo fuqi zjarri?

Daniil Medvedev po ndjek titullin e tij të parë Grand Slam në Australian Open.

Me shokët e ekipit të Rublev dhe ATP Cup Daniil Medvedev dhe Aslan Karatsev që përparojnë të gjithë, kjo është hera e parë në Open Era që tre burra rusë kanë arritur në Raundin e 16 në Australian Open. Ashtu si Rublev, pasardhësi i katërt Medvedev ende nuk ka humbur në 2021. (Në fakt, ai po kalon një seri të fitoreve prej 17 ndeshjesh që daton nga nëntori i vitit 2020.) Ai do të shikojë ta vazhdojë këtë kur të marrë gjykatën kundër të vetmit Njeriu amerikan që mbetet në short: Mackenzie McDonald. Ish-paraqitja e 192-të e renditur në UCLA ka luftuar dëmtime vonë, por duket se po i bashkon të gjitha përsëri. (Shikoni ardhjen e tij 6-4, 6-2, 4-6, 6-4 të farës së 22-të Borna Coric në raundin e dytë.)

“Ai është i ndërlikuar, burrë”, tha McDonald për kundërshtarin e tij të ardhshëm, kundër të cilit është 0-2. “Sinqerisht, ai bën një ton topa. Ai ka një shtrirje të mahnitshme. Shërbimi i tij është vërtet i mirë. Kthimet, të jashtëzakonshme. Dua të them, ai me të vërtetë mund të bëjë gjithçka. Po tregon me renditjen dhe rezultatet e tij. Kjo ka qenë padyshim një luftë për mua në të kaluarën duke luajtur atë. Ai më ka bërë të mos ndihem rehat. Por, me shpresë, unë mund t’i marr në konsideratë të gjitha ato ndeshje për ndeshjen time të radhës dhe do të planifikoj në përputhje me rrethanat dhe shpresoj se mund ta bëj më të mirën. “

Përfundimi i aksionit në Ditën e 8 do të jetë një çështje e ashpër midis pasardhësit të pestë Stefanos Tsitsipas të Greqisë dhe italianit pasardhës të nëntë Matteo Berrettini. Kjo nuk do të jetë takimi i tyre i parë në Melburn. Në fakt, në karrierën e tyre të vetme ATP Head2Head, Tsitsipas rrëzoi Berrettinin në raundin e hapjes së Australian Open, 6-7 (3), 6-4, 6-3, 7-6 (4). në 2019. Tsitsipas ka arritur dy herë në Raundin e 16 këtu, rezultati i tij më i mirë një shfaqje gjysmë-finale në 2019 (l. ndaj Nadal 6-2, 6-4, 6-0).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu