Vitin e kaluar, Denis Shapovalov u bë vetëm Kanadezi i dytë që depërtoi në Top 10 në FedEx ATP Rankings, dhe i pari që depërtoi në çerekfinalet e US Open.

Countryman Felix Auger-Aliassime, ende adoleshent, u bë pesë herë finalisti më i ri i ATP Tour që kur një fëmijë e quajti Rafael Nadal një dekadë e gjysmë më herët. Vasek Pospisil u shëndoshë dhe përsëri luajti rrugën e tij për rëndësinë e Grand Slam. Dhe Milos Raonic, duke shtyrë 30, vuri re se ai është ende një forcë që duhet llogaritur, duke shënuar dy fitore të shënuara ndaj Stefanos Tsitsipas.

Ato Canucks janë kudo këto ditë. Thjesht nuk ka asnjë shmangie prej tyre.

“Herët ose vonë, ju do të përballeni me Kanadezë në barazim,” pyeti shapovalov, i pari i 11-të, i cili pas një përjashtimi 6-1, 6-3, 6-2 të Bernard Tomic e gjen veten të përputhur (përsëri) me mikun dhe rivalin e saj të vjetër Auger-Aliassime në raundin e tretë të Australian Open 2021.

Kjo do të jetë takimi i tyre i tretë në një të madhe, Shapovalov ka pretenduar fitore të rradhës së parë në US Open në 2018 dhe 2019. Por lidhja e tyre shkon prapa pak më shumë se kaq. Në fakt, Auger-Aliassime, tani 20 vjeç, thotë se ai ishte një tetë vjeçar me sy të gjerë kur u takua për herë të parë me Shapovalov. Të dy po stërviteshin në një kamp 12 dhe më të ulët në Toronto, dhe Shapovalov tashmë po largohej me një braktisje në dukje të pamatur, pronari i një ambient ambicioz me një dorë që duket se shtrihej nga Ontario në Territorin Yukon.

“Ai tashmë po luante me një raketë të rritur”, kujton fara e 20-të Auger-Aliassime. “Një i prapambetur me një dorë në nëntë vjeç? Ishte mjaft mbresëlënëse që nga hera e parë që e pashë. Ende më bën përshtypje ajo që ai bën. “

Megjithëse Shapovalov, 21 vjeç, këmbëngul se ai nuk mban mend nga ndeshja e tyre e parë në junior, Auger-Aliassime pranon se ishte në pritje të një tavoline të përulur 6-0, 6-0.

“Ne kemi luajtur aq shumë herë, sa turbullohet së bashku”, qeshi Shapovalov.

Pikët do të jenë shumë më të larta në Ditën 5 në Melbourne Park. Një vend në Raundin e 16 do të ishte karriera më e mirë në Melburn për secilin lojtar. Pavarësisht nga rezultati, kolegët kanadezë thonë se ata do të mbeten miq.

“Nuk është hera e parë; as herën e fundit që do të luajmë, ”tha Auger-Aliassime. “Ne jemi shokë të ekipit. Kurdoherë që jemi bashkë, kalojmë mirë. Kur ndajmë një përvojë si ATP Cup, ne gjithmonë duam më të mirën për ekipin. Por tani, duke luajtur kundër njëri-tjetrit, është një mundësi e madhe për të dy ne. Shtë një ndeshje e rëndësishme. Ne thjesht do të garojmë sa më shumë që të mundemi ”.

Raonic, i cili do të marrë përsipër Marton Fucsovics, është në raundin e tretë të Australian Open për herë të 10-të në 11 vitet e fundit. Shfaqja e tij më e mirë erdhi në 2016, kur ai ra me 4-6, 7-5, 6-7 (4), 6-4, 6-2 ndaj Andy Murray në gjysmëfinale. Raonic i renditur në 14 është 2-0 në ndeshjet ATP Head2Head kundër Hungarezit, megjithatë, Fucsovics po fluturon lart pas një përmbysjeje tronditëse me pesë sete të kampionit të 2014 Stan Wawrinka.

Novak Djokovic zotëron një tetë rekord titujsh Australian Open.

Titulli mbrojtës dy herë Novak Djokovic u testua kundër amerikanit Frances Tiafoe në raundin e dytë, por pavarësisht se luftonte si me nxehtësinë, ashtu edhe me paparashikueshmërinë e kundërshtarit të tij, ai gjeti një mënyrë për të kaluar në katër grupe, 6-3, 6-7 (3) , 7-6 (2), 6-3. Serbi i rangut të lartë do të përballet me një amerikan tjetër në Ditën 5 në farën e 27-të Taylor Fritz. Ai ka fituar të dy ndeshjet e tij të mëparshme me serverin e energjisë, të dyja këto erdhën në 2019 në baltë në Monte-Carlo dhe Madrid.

“Ai është një lojtar më i mirë në fusha të vështira,” tha Djokovic. “Ai u rrit në Shtetet e Bashkuara duke luajtur në fusha të forta. Kjo është ajo që ai e do. Ai është një server i madh, gjithashtu pak i bie shumë në sy, i paparashikueshëm. Handhands mëdha dhe backhands, banesë. Unë kam nevojë të qëndroj solide dhe e përqendruar dhe të pres shanset e mia. ”

Raporti i zbulimit të Fritz është relativisht i thjeshtë. Gjokoviç, në fund të fundit, zotëron një rekord tetë tituj këtu. Ai do të bëjë atë që bën më mirë, e cila është pothuajse gjithçka.

“Novshtë Novak”, tha kaliforniani. “Thjesht do të duhet të luaj tenisin tim më të mirë. Për fat të mirë për mua dhe lojën time, unë kam aftësinë nëse jam në. Unë mund të shërbej mjaft mirë atje ku nuk do të thyej dhe mund të jem jashtëzakonisht agresiv në goditje në tokë dhe mund të marr kontrollin nëse jam aktive. Thjesht duhet të bëj gjithçka që mundem në dy ditët e ardhshme për t’i dhënë vetes shansin më të mirë për të luajtur tenisin tim më të mirë. “

Ka shumë zhurmë përreth grindjes së raundit të tretë midis favoritit vendas Nick Kyrgios dhe pasardhësit të tretë Dominic Thiem të Austrisë. Pasi kaloi gati një vit të tërë kalendarik larg fushës së ndeshjes, Kyrgios po luan një top të frymëzuar. Australiani 25-vjeçar kapërceu Ugo Humbert të Francës në pesë sete të Mërkurën, duke kursyer dy pikë ndeshje për të regjistruar një fitore 5-7, 6-4, 3-6, 7-6 (2), 6-4.

“Tani ndihem plak”, tha Kyrgios pas fitores, një nga më të paharrueshmit në karrierën e tij. “Unë thjesht dua të pi një gotë verë të kuqe pas ndeshjes time … Unë jam duke dëmtuar duke menduar për të luajtur Thiem tani.”

Diku tjetër, pasardhësi i gjashtë Alexander Zverev do të përballet me pasardhësin e 32-të Adrian Mannarino. Gjermani ka arsye të jetë i sigurt; ai kryesoi francezin tre herë vetëm në vitin 2020, duke përfshirë një fitore 6-7 (4), 6-4, 6-2, 6-2 gjatë rrugës për në finalen e US Open. Pasardhësi i 8-të Diego Schwartzman i Argjentinës është vendosur të luajë kualifikuesin rus Aslan Karatsev dhe pasardhësi i numrit 18 Grigor Dimitrov i Bullgarisë takon pasardhësin e 15-të Pablo Carreno Busta të Spanjës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu