Shikoni: Federer në goditje të reja

Nga Richard Pagliaro

Shtoni disa tituj të rinj te E Roger Federer rinis mbresëlënëse: projektuesi i këpucëve dhe testuesi i lojës.

Duke hyrë në ndeshjen e tij të parë të nivelit Tour në 13 muaj këtë javë, Federer po zhvillonte një palë të reja goditje për rastin.

Më shumë: Federer Tërhiqet nga Dubai

39-vjeçari zviceran debutoi në këpucët e tij të reja The Roger Pro pasi kishte veshur Nike gjatë gjithë karrierës së tij pro.

“Kam punuar shumë i mbyllur me ekipin në laboratorin On”, tha Federer për zhvillimin e goditjeve të tij të reja. “Unë do t’u jepja ide, ata e kthyen atë në teknologji”, tha Federer. “Unë bëra shumë prova në fushë tenisi për javë dhe javë tani dhe me të vërtetë ndihem sikur është koha e duhur për t’i hapur ato në një fushë ndeshjeje.”

Këpucët e reja i shërbyen mirë Federer në fitoren 7-6 (8), 3-6, 7-5 të kthimit të partnerit të praktikës Dan Evans. Dhe megjithëse Federer dështoi të shndërrojë një pikë ndeshjeje që i bie Nikolloz Basilashvilit në lagjet e Doha, duket se ndryshimi i tij i këpucëve ishte një sukses. Federer tha se ai nuk ndjente dhimbje nga gjuri i djathtë i riparuar kirurgjikal pasi kaloi distancën prej tre setesh në ndeshjet prapa shpinës pas një të shtunë 405-ditore nga sporti.

“Në përgjithësi trupi është në të vërtetë i mirë. Unë jam i lumtur,” tha Federer. “E dini, mund të jetë shumë më keq. Dua të them, gjithmonë kishte, e dini, pak brenda meje që mendonte, e dini, si do të ndihem unë pas një ndeshjeje brutale të raundit të parë? Kjo është ajo që po mendoja në lidhje me hyrjen në turne, dhe si do ta ndieja raundin e dytë?

“Gjithmonë isha i shqetësuar se mbase nuk mund ta luaja për çfarëdo arsye. Ndihesha mirë. E dini, pak i ngurtë në mëngjes, por kjo është krejt normale mendoj.”

Federer

Federer zotëron një pjesë të prodhuesit zviceran të atleteve On.

Verën e kaluar, marka lëshoi ​​bashkëpunimin e saj të parë me 20 herë kampionin e Grand Slam të quajtur The Roger, i cili është një këpucë jetese e frymëzuar nga tenisi ndërsa The Roger Pro është këpuca aktuale e garës së Federer.

Këpucët e pastra me fildish, The Roger, e cila kujton modelin klasik të Stan Smith të adidas, është frymëzuar nga tenisi, por jo nga një këpucë tenisi që stilisti zviceran tha verën e kaluar.

“Jam krenar që jam pjesë e krijimit të The Roger,” tha Federer. “Sshtë atlete më e rehatshme e frymëzuar nga tenisi që do të vishni ndonjëherë.”

Duke mbajtur etiketën “Swiss Engineering Meetings the Swiss Maestro”, këpuca mban një flamur të vogël zviceran pranë thembra me emrin e tij “The Roger” ngulitur në lloj ari mbi flamurin.

Kredia e fotografisë: Aktiv

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu