Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E martë, 4 janar 2021

Fusha është vendosur për Kupën 2021 ATP, me 12 ekipe me katër lojtarë të vendosur për të luftuar për trofeun në 1-5 shkurt në Melburn.

14 nga Top 15 të tanishëm të ATP janë aktualisht të vendosur për të garuar në ngjarjen me 12 skuadra. Kualifikimi bazohet në renditjen e lojtarëve për teke të secilit vend të renditur në tp, ndërsa Australia kualifikohet falë një karte të egër nikoqire.

Kupa ATP e këtij viti do të zhvillohet në Melbourne Park së bashku me dy ngjarje ATP 250, me tre turnetë që do të mbahen një javë para Australian Open.

Express Tenisi

Shorti do të zhvillohet në 20 Janar, kur 12 ekipet do të ndahen në katër grupe me nga tre për fazën e grupeve, lojën e rrumbullakët. Të katër fituesit e grupeve do të kalojnë në gjysmëfinale.

Këtu janë ekipet, dhe katër lojtarët e përkushtuar nga secila:

Serbia

Novak Djokovic
Dusan Lajovic
Filip Krajinoviç
Nikolla Cacic

Spanja

Rafael Nadal
Roberto Bautista Agut
Marsel Granollers
Pablo Carreno Busta

Austri

Dominik Thiem
Dennis Novak
Philipp Oswald
Tristan-Samuel Weissborn

Rusia

Daniil Medvedev
Andrey Rublev
Aslan Karatsev
Evgeni Dosnkoy

Greqia

Stefanos Tsitsipas
Michail Pervolarakis
Markos Kalovelonis
Petros Tsitsipas

Gjermania

Aleksandër Zverev
Jan-Lennard Struff
Kevin Krawietz
Andreas Mies

Argjentina

Diego Schwartzman
Guido Pella
Horacio Zeballos
Maximo Gonzalez

Italia

Matteo Berrettini
Fabio Fognini
Simone Bolelli
Andrea Vavassori

Japonia

Kei Nishikori
Yoshihito Nishioka
Ben McLachlan
Toshihide Matsui

Franca

Gael Monfils
Benoit Paire
Nicolas Mahut
Edouard Roger-Vasselin

Kanada

Denis Shapovalov
Milos Raonic
Peter Polansky
Steven Diez

Australi

Aleks de Minaur
John Millman
John Peers
Luke Saville

Rreth Formatit të Kupës ATP:

Çdo barazim do të përbëhet nga dy ndeshje teke dhe një ndeshje dyshe. Vendi që fiton dy ndeshje do të fitojë barazimin. Çdo vend do të garantohet të luajë dy lidhje në fazat e grupeve. Beqarët do të jenë setet më të mira nga tre barazimet. Dyshja do të shfaqë shënimin pa reklama dhe një ndërprerje të ndeshjeve në vend të një seti të tretë.

Rreth Rendit të Lojërave në ATP Cup:

Çdo ditë ka një seancë ditore dhe një seancë mbrëmjeje. Lojtarët Nr. 2 do të luajnë të parët në çdo barazim, të ndjekur nga lojtarët Nr. 1, me dyshet që do të pasojnë. Të gjitha ndeshjet në dyshe do të luhen, pavarësisht nëse barazimi vendoset pas dy ndeshjeve në teke, përveç nëse finalja vendoset pas dy ndeshjeve në teke. Në atë rast, dyshet nuk do të luhen.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu