Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 19 maj 2021

Novak Djokovic, forca e pandalshme që e gjeti rrugën e kaluar Rafael Nadal në Roland-Garros përpara se të pretendonte titullin e tij të 19-të madhor të Dielën, është ende në garë për kalendarin Slam.

Express Tenisi

Të Dielën, trajneri i tij i vjetër Marian Vajda thotë se serbi që mundë botën është në gjendje të mirë sa të shkojë pas tij.

“Për aq sa Novak është i shëndetshëm, dhe ai është i shëndetshëm tani, ai është në formë të shkëlqyeshme, mendoj se ai ka aftësi për të fituar Grand Slam për këtë vit. Jam shumë i sigurt, ”tha Vajda.

I pyetur për të sqaruar, Vajda shtoi se qëllimi i Gjokoviç është të fitojë çdo ngjarje madhore që ai luan. Mos e vrisni mendjen se është një vit i mbushur me njerëz dhe Wimbledon është vetëm dy javë larg, me Lojërat Olimpike jo shumë kohë më pas, të vendosura midis Kampionateve dhe US Open.

“Padyshim që qëllimi i tij dhe qëllimi ynë është të fitojmë Olimpiadën dhe më pas të fitojmë Grand Slam,” tha Vajda. “Ky do të ishte absolutisht maja e këtij viti. Por është akoma larg nesh. Ne duhet të përqendrohemi akoma në tjetrën. Por në përgjithësi ai është vendosur për këtë vit. Prioriteti i tij është vendosur vërtet si Wimbledon, Lojërat Olimpike dhe US Open. Mendoj se kjo i thotë të gjitha. Orari i tij është se ne praktikojmë dhe përgatitemi për ato turne.

Djokovic, i cili tani është vetëm një titull kryesor pas Federer dhe Nadal, thotë se ai do të vazhdojë të punojë për t’i kapur ata. Ai kurrë nuk mendoi se nuk bëhej fjalë, tha ai.

“Unë kurrë nuk kam menduar se ishte një mision i pamundur për të arritur Grand Slams të këtyre djemve,” tha ai. “Dua të them, nuk jam atje, por është një më pak. Por ata ende po luajnë. Padyshim që ata po luajnë shkëlqyeshëm, veçanërisht Rafa me nivelin e tij.

“Ne të gjithë kemi akoma mundësi në Wimbledon, të gjitha përplasjet e tjera. Ju keni katër përplasje në vit, kështu që ne të gjithë po garojmë për këtë arritje të mahnitshme dhe trofe të mahnitshëm. Unë do të vazhdoj. Unë do të vazhdoj të ndjek. Në të njëjtën kohë do të vazhdoj të shtroj rrugën time, e cila është rruga ime autentike. Ne të tre kemi udhëtimet tona dhe kaq. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu