Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 6 janar 2020

Sofia Kenin është e natyrshme kur bëhet fjalë për trajtimin e presionit në kohë të madhe në fushën e tenisit. Ajo thjesht ka atë faktor. Por edhe një kumbues si numri 4 i Botës është i lumtur të marrë pak këshilla shtesë nga një forcë dominuese si Novak Djokovic.

Express Tenisi

Kenin i tha gazetarit Reem Abulleil gjatë konferencës së saj për shtyp para-turne në Abu Dhabi se Bota Nr.1 ​​i dha asaj disa këshilla të mprehta para finales së Australian Open të vitit të kaluar.

Abulleil pyeti Kenin nëse kishte dikush me të cilin ajo do të fliste në lidhje me sfidat e ballafaqimit me presionin për të qenë një kampion në mbrojtje në Australian Open dhe kjo ishte kur Amerikania tregoi momentin e saj vitin e kaluar me Serbin.

“Jo nuk kam biseduar me të [any other players] se çfarë të bëj kur bëhet fjalë për këtë, por unë patjetër mendoj se mund të flas me Novak, ”tha ajo. “Meqenëse, e dini, ne filluam të flasim dhe po flasim, kështu që unë mendoj se kjo do të ishte e dobishme, pasi që të dy jemi në mbrojtje të kampionëve dhe mendoj se ai do të më jepte disa këshilla të shkëlqyera”.

Kenin tha se Djokovic filloi një bisedë me të vitin e kaluar në Australi kur të dy po praktikonin afër njëri-tjetrit para finaleve të vitit të kaluar. Ajo nuk do të zbulonte përmbajtjen e bisedës së tyre, por ishte e qartë se kjo do të thoshte shumë për Kenin.

“Dhe ai më dha këshilla të shkëlqyera [about] finalen, sepse padyshim që ne po praktikonim pranë njëri-tjetrit dhe ai erdhi tek unë dhe ishte vërtet i mirë për këtë dhe më tha disa gjëra para finales, të cilat ju e dini, ishin të veçanta, “tha ajo. “Unë padyshim që isha çmendur nervoz, ai më tha disa gjëra të cilat unë nuk do t’i bëja të ditura, pasi që më mirë do t’i mbaja të fshehta”

Kenin thotë se ajo ka qenë gjithmonë e gatshme të pranojë presionin, është thjesht diçka me të cilën ajo ka lindur.

“Gjithmonë kam qenë e ashpër me veten time,” tha ajo. “Unë e urreja humbjen në praktikë, gjithmonë do të qaja kur isha e vogël. Ky është presioni që unë si një lloj i vendosur, kështu që është mirë. Por po, unë thjesht kam u mësova me presionin. ”

Por, bota Nr.4 pranon që mbrojtja e një titulli Grand Slam është një sfidë e re dhe nuk do të jetë e lehtë.

“Ky do të jetë pak më ndryshe, pasi unë jam kampion në mbrojtje dhe është ndryshe,” tha ajo. “Edhe në Paris, do të jetë ende presion, por nuk është si do të jetë në Australi, por ata të dy do të jenë çelësi për mua që të përpiqem të bëj më të mirën për ta trajtuar atë dhe të provoj për të mos bërë presion shtesë mbi veten time dhe pritjet dhe gjithçka “.

Kenin u emërua Lojtarja e Vitit në WTA në vitin 2020 pas një sezoni që e pa atë të shkonte me rezultatin 16-2 në Grand Slams dhe të kërkonte dy tituj. Ajo thotë se është e etur të çojë përpara atë besim dhe vrull ndërsa drejtohet në fushatën e 2021.

“Unë patjetër që ndihem sikur jam një lojtar i lartë dhe e kam provuar atë,” tha ajo. “Unë patjetër që ndjehem sikur ka më shumë presion nga jashtë, po bëj pak më shumë presion, duke u përpjekur të kem vrapime të mira në turne, duke qenë mjaft i vështirë me veten time në Slams, por shpresoj se mund të kem një vrapim të mirë atje, por siguria e përgjithshme sigurisht që është rritur, unë kisha një tenis vërtet të mirë vitin e kaluar, kështu që thjesht u përpoqa të mbaj vrullin në këmbë. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu