Spanja do të Festojë Ditën Kombëtare të Tenisit në Ditëlindjen e Nadal

Të Rafael Nadal Ditëlindja e 3 qershorit është tani një bash kombëtar i tenisit.

Në rregull, bordi i drejtorëve të Federatës Mbretërore Spanjolle të Tenisit (RFET) miratoi unanimisht Ditën Kombëtare të Tenisit që do të festohet çdo vit në ditëlindjen e 3 qershorit të Nadal.

Më shumë: Gërmimi i Kyrgios në Gjokoviç

Duke festuar Ditën Kombëtare të Tenisit në ditëlindjen e Nadal, RFET synon të krijojë një lëvizje kombëtare të tenisit në të gjithë spektrin e sportit.

“Bëhet fjalë për të gjitha klubet (më shumë se 1,500 në Spanjë), Federatat Territoriale dhe tifozët nga e gjithë Spanja festojnë tenisin me aktivitete të ndryshme: turne shoqëror (të përziera, meshkuj, femra, fëmijë, veteranë, etj.), Klasa master , tenis me karrige me rrota, tenis në plazh, ekspozita, etj. ” Tha RFET në një deklaratë. “Ideja doli në një transmetim në Eurosport (një zinxhir që ofron disa turne RFET Challengers dhe ITF Tour Tour për Gratë) gjatë ndeshjes Roland Garros midis Rafael Nadal dhe Richard Gasquet, mbajtur në 3 qershor, ditëlindjen e tenistit Manacor.”

Dita Kombëtare e Tenisit përuruese e Spanjës është caktuar për 3 Qershor 2022 dhe do të shfaqë aktivitete të lidhura me tenisin në klube anembanë vendit – dhe shpresojmë shumë tortë ditëlindjeje për Rafën dhe tifozët.

Kredia e fotografisë: Roland Garros Facebok

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu