Këtë javë ne kemi shikuar ndeshjet më të mira të ATP Tour dhe rikthimet e vitit 2020. Tani, ne e drejtojmë vëmendjen ndaj shqetësimeve më të mëdha të sezonit, duke parë tre nga pesë trullosjet më të shquara të vitit.

Grindjet më të mira të Grand Slam të vitit 2020

5) Tommy Paul def. Alexander Zverev, Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC, Acapulco, R2, 26 Shkurt 2020 (Statistikat e Ndeshjeve)
Tommy Paul bëri një përplasje në Australian Open, duke mposhtur kampionin e Nitto ATP Finals 2017 Grigor Dimitrov në një thriller katër-orësh, 19-minutësh në raundin e dytë. Por mbase shqetësimi i tij më i madh i sezonit erdhi javë më vonë në Abierto Mexicano Telcel prezantado por HSBC.

Amerikani hyri në përplasjen e tij kundër pasardhësit të dytë Alexander Zverev pa fitore kundër Top 10 kundërshtimit. Nga ana tjetër, Zverev ishte në formë, duke filluar të arrijë gjysmëfinalen e tij të parë Grand Slam në Australian Open (l. Drejt Thiem).

Gjermani doli nga portat duke qëlluar, duke kërcënuar një pushim në ndeshjen e parë të ndeshjes. Por Paul u vendos dhe luajti një tenis të jashtëzakonshëm në të gjitha fushat për të penguar Zverev. Ai goditi avantazhin e tij të rëndë brenda dhe jashtë në çdo mundësi, por gjithashtu tregoi aftësi të mëdha racquet për të gdhendur kënde akute me dorën e tij të pasme, ndërsa gjithashtu nxitoi për të fituar pikë me prekjen e tij.

Zverev ngriti nivelin e tij në setin e dytë dhe filloi të luante më agresivisht. Kjo nuk ishte për t’u habitur, pasi gjermani ka përqindjen e 23-të më të mirë fitues (33.8%) në Open Era pasi humbi setin e parë.

Por Paul e rezistoi stuhinë për të tronditur Zverev 6-3, 6-4 dhe për të arritur çerekfinalen e tij të dytë ATP 500 (2017 Citi Open).

“Kjo do të thoshte shumë,” tha Paul. “Isha vërtet e ngazëllyer që dola atje dhe do të luaja. Ai më vuri nën presion në ndeshjen e parë dhe pastaj nga atje, unë luajta mirë për pjesën tjetër të ndeshjes. ”

Paul humbi në një tre-setër të vështirë në tetë të fundit kundër amerikanit me shërbim të madh John Isner, por ai kishte provuar mashtrimin e tij kundër një prej më të mirëve në botë. Ai mbajti besimin nga ajo ndeshje gjatë gjithë sezonit më të mirë të karrierës së tij, duke u ngjitur në një botë me numër 54 në karrierë.

Gianluca Mager

4) Gianluca Mager def. Dominic Thiem, Rio Open prezantuar nga Claro, Rio de Janeiro, QF, 22 Shkurt 2020 (Statistikat e Ndeshjeve)
Gianluca Mager hyri në kualifikimin në Rio Open të prezantuar nga Claro me dy fitore të nivelit të turneut. Ai u largua nga Brazili me rezultatin më të mirë të karrierës së tij, duke përfshirë një mërzitje që ai do të jetë në gjendje të vërë kapelën përgjithmonë.

Italiani tregoi formë të shkëlqyeshme duke hequr vetëm pesë ndeshje në dy ndeshjet e tij kualifikuese dhe duke mërzitur njeriun e paepur Casper Ruud në raundin e parë të shortit kryesor. Pasi mundi Joao Domingues në raundin e dytë, ai u përball me provën më të vështirë të karrierës së tij kundër finalistit të fundit të Australian Open Dominic Thiem. “Për mua, ishte një ëndërr vetëm të luaja me të,” tha Mager.

26-vjeçari nuk tregoi frikë, duke kursyer tre pika të hershme pushimi me lojë agresive. Thiem është një nga goditësit më të mëdhenj në ATP Tour, por italiani tregoi herët se nuk kishte asnjë qëllim për të lejuar austriakun të dilte përmes tij. Kur Thiem hodhi një goditje, ai do të hidhte një të djathtë mbrapa.

Problemi është se Mager nuk mund ta mbyllte fitoren në ditën e parë të lojës. Ai duhej të flinte në një 7-6 (4), 2-1 për shkak të shiut të së Premtes.

Por, në vend të panikut, Nr 128 i Botës mbajti nivelin e tij të lartë të Shtunën për të përfunduar mahnitësin, duke fituar një pritje 7-6 (4), 7-5 të Thiem për të arritur gjysmëfinalen e tij të parë ATP Tour.

Thiem nuk ia dha italianin ndeshjen. Mager e mori atë nga super ylli, duke goditur dy fitues në terren dhe një as në ndeshjen finale për të avancuar.

“Unshtë e pabesueshme”, tha Mager. “Tani që e rraha, për mua, është një ëndërr. Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm, i pabesueshëm… Unë jam shumë emocionues. ”

3) Diego Schwartzman def. Rafael Nadal, Internazionali BNL d’Italia, Romë, QF, 19 Shtator 2020 (Statistikat e Ndeshjeve)
Ishte versioni i tenisit i David kundrejt Goliath në çerekfinalet e këtij viti Internazionali BNL d’Italia.

Rafael Nadal kishte fituar nëntë përplasjet e tij të para ATP Head2Head kundër Diego Schwartzman me humbjen e vetëm dy seteve. Argjentinasi e dinte se do të duhej të bënte një përpjekje Herkuleane për të përjashtuar nëntë herë kampionin. Kjo është pikërisht ajo që bëri Schwartzman në Foro Italico.

“Me siguri që është ndeshja ime më e mirë ndonjëherë”, tha Schwartzman. “Kam luajtur disa herë kundër tre kampionëve të mëdhenj në tenis. Unë kurrë nuk i kam mundur deri më sot. Jam shumë i lumtur”.

Ashtu si Goliath, Nadal është një gjigant në fushë. Kjo është veçanërisht rasti në argjilë, ku Spanjolli ngacmon kundërshtarët me topin e tij të rëndë

Por Davidi (në këtë rast, Diego) i rezistoi gjigandit. Schwartzman mbajti vendin e tij në vijën fillestare dhe shkëmbeu goditje-për-goditje me të majtën legjendare në kushte të rënda. Në vend që Nadal të shtynte shpinën e duhur, ai ishte ai që u zhvendos nga vija bazë. Tubimet Ad-Court në Ad-Court – duke vendosur avantazhin e Nadalit kundër prapavijëve të Schwartzman – të kujtonin disa nga përplasjet e Rafës kundër Novak Djokovic.

Kurdoherë që Nadal përpiqej të ndryshonte gjërat dhe të luante pikë miu dhe miu, Diego kishte një përgjigje.

“Ishte e çmendur. Tenisi është i çmendur. Performanca jonë është gjithmonë e çmendur. Tri javët e kaluara ishin vërtet të këqija për mua,” tha Schwartzman në gjykatë pas fitores së tij. “Sot luajta tenisin tim më të mirë.

Kishte pesë ndërprerje të njëpasnjëshme të shërbimit në setin e dytë, dhe Schwartzman ishte thyer në dashuri kur shërbeu për ndeshjen në 5-4, kur Nadal u ul dhe uli numrin e gabimeve të tij. Por Diego vazhdoi, duke goditur një goditje pasuese nga Rafa për të fituar një mundësi tjetër në mbylljen e ndeshjes. Këtë herë, ai goditi një goditje breshëri forehand për të përfunduar punën, duke triumfuar 6-2, 7-5.

“Po!” Schwartzman bërtiti.

Davidi e kishte vrarë Goliathin.

Ishte pa dyshim fitorja më e madhe e sezonit më të mirë të karrierës së Schwartzman. Ai do të arrinte gjysmëfinalen e tij të parë Grand Slam në Roland Garros – ku humbi kundër Nadal – për të thyer Top 10 të FedEx ATP Rankings dhe për të fituar vendin e parë të vajzës në Nitto ATP Final në nëntor.

Lexoni të gjitha tregimet më të mira të vitit 2020Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu