Suárez Navarro Përfundon Kimioterapinë, rendrrat e Lojërave Olimpike

Kimioterapia ndryshoi E Carla Suárez Navarro-s trupi, por nuk e ka ndryshuar gjendjen e saj pozitive të mendjes.

32-vjeçarja Spanjolle përfundoi sesionin e saj të fundit të kimioterapisë këtë javë me të njëjtin guxim dhe optimizëm që është treguar gjatë gjithë betejës me limfomën Hodgkin.

Më shumë: New Podcast e Victoria Azarenka

Tani, ish-nr 6 i botës i ka vënë sytë për të realizuar ëndrrën e saj të tenisit: ribashkimi me mikeshën e mirë dhe partneren dyshe Garbine Muguruza për të luajtur Lojërat Olimpike të Tokios këtë verë.

“Ajo ishte në Barcelonë dhe unë e pashë atë dy herë, tre herë,” I tha Suárez Navarro as.com në një intervistë të gjerë. “Do të isha shumë i ngazëllyer që do të isha në gjendje të luaja edhe disa dyshe me të, por derisa të di se si reagon trupi im, nuk e di se çfarë do të ndodhë. Megjithëse e kemi këtë ëndërr të rigjetim veten.”

Suárez Navarro, e cila shkon në palestër dy herë në javë luan tenis tre herë në javë dhe herë pas here noton, tha se ajo ndihet “mjaft mirë” dhe e inkurajuar nga mënyra se si trupi i saj po përgjigjet.

“Trupi i është përgjigjur shumë mirë trajtimit dhe unë jam e lumtur,” i tha ajo as.com. “Ka qenë një proces mjaft i pastër, ka qenë në rrjedhën e duhur, dhe madje kam pasur seanca të prera, diçka që është gjithmonë mirë. Ndihem mirë.”

Dy herë kampioni i Grand Slam, Muguruza ka treguar mbështetje për Suárez Navarro gjatë gjithë trajtimit të saj; dyshja ndajnë një qëllim të përbashkët olimpik.

Beteja e saj me limfomën Hodgkin dhe pandeminë Coronavirus parandaloi gruan me një dorë të shkëlqyeshme nga sezoni i saj i fundit i planifikuar në vitin 2020. Nëse leja e saj shëndetësore, Suárez Navarro do të donte t’i jepte lojës një lamtumirë zyrtare me paraqitjet në Olimpiadën, Wimbledon dhe US Open këtë verë.

“Unë do të doja të kthehesha në mënyrë që të them lamtumirë: Kam planifikuar të dal në pension në vitin 2020 dhe u detyrova ta shtyja atë për 2021 për shkak të pandemisë,”

Tha Suárez Navarro. “Nëse kontrolli shkon mirë dhe ata më thonë se gjithçka ka mbaruar, shkëlqyeshëm. Por nuk e di kur trupi im do të eleminojë gjithçka që kanë futur në të. Unë do të doja të isha gati në maj. Por unë nuk e di nëse mundem.

“Për Lojërat, ftesat janë shumë specifike, por unë kam një renditje të mbrojtur, me numrin 68, dhe mund të hyj, sepse prerja zakonisht është atje. Shpresoj që të mund të festohen. Mund të jenë edhe Wimbledon dhe SH.B.A. Hapni në mënyrë perfekte “.

Express Tenisi

Të jetosh një jetë të disiplinuar si një atlet pro e ndihmoi Suárez Navarro të qëndrojë dhe të mbizotërojë përmes një sëmundjeje që ndryshon jetën.

“Unë mendoj se të jesh lojtar tenisi, në një sport individual, më ka ndihmuar shumë në kohë dhimbjesh, sepse ne jetojmë me këtë,” Suárez Navarro tha si.com. “Ndoshta kjo është arsyeja pse e kuptova që diçka nuk ishte në rregull, gjithashtu …

“Do të bëj një kontroll javën tjetër për të parë se si është zhdukur e gjitha. Ka dy mundësi, që gjithçka është zhdukur dhe ka mbaruar, ose se ka mbetur diçka e mbetur dhe ata duhet të bëjnë disa seanca terapie rrezatimi. Pas të katërtit kimio Unë u bëra, tashmë më thanë që pothuajse gjithçka ishte zhdukur, megjithëse nuk isha përpara rrugës që do të shkonte “.

Kredi për fotografi: Christopher Levy

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu