Sylvain Bruneau, trajneri i Bianca Andreescu, ka zbuluar se ai ishte një nga njerëzit që doli pozitiv në fluturimin e Emirates nga Abu Dhabi. Thuhet se, shumë lojtarë më të mirë ishin në fluturim duke përfshirë Andreescu, Marta Kostyuk, Angelique Kerber, Ons Jabeur, Belinda Bencic dhe të tjerët.

Express Tenisi

“Më vjen shumë keq që sapo kam dalë pozitiv për Covid-19 pas mbërritjes këtu në Melburn,” shkroi Bruneau në një deklaratë që u nda nga gazetari i tenisit Jon Wertheim.

“Unë kam ndjekur të gjitha protokollet dhe procedurat e sigurisë, përfshirë testimin negativ brenda 72 orësh para nisjes së fluturimit dhe u ndjeva krejtësisht mirë kur hipa në aeroplan. Unë gjithashtu respektova dhe ndoqa të gjitha protokollet dhe udhëzimet Covid ndërsa isha në lindjen e mesme. Nuk kam ide se si mund ta kem prekur këtë virus. Jam jashtëzakonisht i trishtuar dhe më vjen keq për pasojat që tani mbi shpatullat e të gjithëve ndajnë fluturimin tim. Pjesa tjetër e ekipit tim ka provuar negativitet dhe shpresoj sinqerisht që çdo përçarje e mëtejshme të minimizohet. ”

Testi pozitiv do të thotë që të gjithë lojtarët në atë fluturim janë konsideruar si një rrezik Covid dhe janë dërguar në karantinë në hotelin e tyre për 14 ditë pa qenë në gjendje të largohen nga dhoma e tyre.

Kjo periudhë 14 ditore do të përfundojë afërsisht më 29 janar, duke u dhënë lojtarëve rreth një javë për t’u përgatitur për Australian Open.

Sipas një deklarate nga Tennis Australian, u gjykua se të gjithë njerëzit në fluturim duhet të hyjnë në karantinë e detyrueshme. Në atë fluturim ishin gjithsej 24 lojtarë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu