Stefanos Tsitsipas ka synimet e tij për një qëllim të madh në 2021. Ndoshta detyra më e madhe dhe më e vështirë në tenis: mposhtja Rafael Nadal në Roland Garros.

Express Tenisi

Në një intervistë me Reem Abulleil në Rolandgarros.com Greku zbuloi dëshirën e tij për t’u ngjitur në majën e malit të tenisit në Paris.

Ai u pyet se cilat ishin disa nga qëllimet e tij më të mëdha në 2021:

<"Një gol me të vërtetë i mirë do të ishte të mbizotëronim Rafën, në argjilë ose në Roland-Garros," tha Tsitsipas. “Ky do të ishte një qëllim vërtet i mirë. Mendoj se të gjithë do ta donin këtë, sidomos unë. Unë e kam luajtur atë shumë herë. Unë kam një rekord negativ kundër tij, por çdo herë që dal thjesht dua ta mposht, gjithmonë dua të jap më të mirën kundër tij. ”

Tsitsipas, i cili është 1-6 gjatë gjithë jetës kundër Mbretit të Balta, në fakt zotëron një fitore ndaj Nadal në argjilë në Madrid. Ai kurrë nuk është përballur me spanjollin në bazat e tij të preferuara të shkeljes në Paris, ku është 100-2 gjatë gjithë jetës me 13 tituj të jashtëzakonshëm në emrin e tij.

“Ai është një lojtar kaq i vështirë për të luajtur kundër,” tha Tsitsipas. “Shumë e vështirë, shumë e qëndrueshme. Frymë e pabesueshme luftarake – Unë e konsideroj veten një luftëtar, por ai është plotësisht në nivelin e ardhshëm, i pakrahasueshëm. ”

Tsitsipas u thellua më tej, duke përmendur atë që e konsideron më të shquar për lojën e tij.

“Ata nuk e quajnë Rafa lojtarin më të vështirë për tu mposhtur aksidentalisht, ka diçka prapa tij,” shtoi Tsitsipas. “Për mua personalisht, ai ka një top shumë të rëndë dhe ai po pret shumë mirë, lëvizje shumë të mirë edhe në fushë. Ai rrotullohet, shkathtësia e tij në fushë është shumë mbresëlënëse dhe mënyra se si ai lufton, ai thjesht nuk do të heqë dorë kurrë, kjo e bën atë shumë të vështirë. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu