Dje pamë tre nga rikthimet më të mira të ATP Tour të sezonit. Tani, ne do të përfundojmë pesë më të mirët me dy rikthimet më të mira të vitit 2020.

John Millman

2) John Millman def. Tommy Paul, Astana Open, Nur-Sultan, QF, 30 tetor 2020 (Statistikat e Ndeshjeve)
John Millman e ka bërë karrierën e tij si një kalë pune, duke e bluar pa marrë parasysh rezultatin ose kundërshtarin për të arritur rezultatet e tij. Kështu e mundi Roger Federer në US Open 2018 dhe gati se mposhti legjendën Zvicerane në Australian Open të këtij viti.

Por një gjë që i mungon rinisë së tij ishte një titull i ATP Tour. Në vitin 2018, ai nuk arriti dot në finalen e Budapestit. Sezonin e kaluar, ai shkoi në një vrapim në ëndërr në ndeshjen e kampionatit Tokio, por u mundua nga Novak Djokovic.

Në moshën 31 vjeç, Millman po luan disa nga teniset e tij më të mira. Por koha nuk humbet për asnjë njeri, dhe nuk kishte asnjë garanci se Aussie do të fitonte një shans tjetër në lavdinë e nivelit të turneut. Në Astana Open, ai ishte në grumbuj vështirësish kundër Tommy Paul.

Amerikani shërbeu për ndeshjen në 5-3 në setin e tretë, duke luajtur në mënyrë agresive për ta vendosur veten në një pozicion fitues. Ai fitoi dy pikë ndeshje në atë lojë, por gaboi dy herë në rrjetë dhe humbi për një kohë të shkurtër në mes të fushës. Në shumicën e kohës, Paul do të kishte mposhtur një fitues ose do të kishte marrë një goditje të lehtë nga topi, por ishte një mundësi e humbur.

Disi, Pali u vendos vetë dhe mori një epërsi komanduese 5/0 në barazimin pasues. Ai u shfaq në kontroll, duke goditur me kundërsulm në mënyrë agresive për të vendosur Aussie në këmbën e pasme. Por Millman vuri kapelën e tij të fortë dhe shkoi në punë, duke e detyruar Paulin që t’ia merrte ndeshjen, duke mos bërë asnjë gabim. Kjo i bëri presion 23-vjeçarit, i cili filloi të qëllonte keq, duke lejuar që Aussie të merrte fitoren mahnitëse 6-7 (5), 6-4, 7-6 (5). Dy ndeshje më vonë, ai ngriti trofeun e tij të parë ATP Tour.

“Kur isha përballë atyre pikëve të ndeshjes në çerekfinale, nuk do të kisha menduar se disa ditë më vonë do të ngrija trofeun. Por është diçka mbi të cilën e kam ndërtuar markën time, me mend. Theshtë e vetmja gjë që unë mund të kontrolloj: të mos them kurrë të vdesësh dhe të mos e lësh kurrë luftën, ”tha Millman. “Tommy po luante një tenis të mirë dhe ndoshta e meritonte të fitonte, por është qesharake. Ndonjëherë kur jeni kaq afër të dilni nga një turne, është qesharake sa shpejt mund ta ndryshoni atë. Thjesht shkon për të treguar se ju kurrë nuk keni dalë nga një luftë derisa të mbarojë ”.

1) Novak Djokovic def. Gael Monfils, Dubai Duty Free Tenis Championships, Dubai, SF, 28 Shkurt 2020 (Statistikat e Ndeshjeve)
Novak Djokovic nuk e gjen shpesh shpinën pas murit. Kjo është arsyeja pse ai është lojtari numër 1 në FedEx ATP Rankings. Por serbi kishte nevojë për çdo aftësi dhe fat që mund të grumbullonte për të ruajtur tre pikë ndeshje kundër Gael Monfils në gjysmëfinalet e Dubait.

Kur francezi po qëllon në të gjithë cilindrat, ka shumë pak që ndonjë kundërshtar mund të bëjë për këtë. Monfils është padyshim lojtari më i shpejtë në ATP Tour dhe ai ka aftësinë të godasë me çdo kundërshtar kur vendos të luajë në mënyrë agresive. Kur gjithçka klikon, ai ka talent të mundë këdo.

Monfils hyri në këtë përplasje gjysmëfinale me një rekord 0-16 ATP Head2Head kundër Djokovic, por duket se nuk bëri asnjë ndryshim. Brenda pesë ndeshjeve ai goditi një kërcim breshëri kërcimi të shpejtë, i vrapuar përpara për të goditur një fitues nga një goditje, disa lojtarë do të kishin arritur dhe treguan qëllimin e tij për të diktuar lojën.

Seria e fitoreve të Gjokoviçit në 16 ndeshje për të filluar sezonin dukej e rrezikuar. Numri 1 i Botës nuk ishte në gjendjen e tij më të mirë, duke bërë disa gabime, veçanërisht pasi ai filloi të fitonte më shumë mundësi në setin e dytë. Por një pjesë e kësaj ishte për shkak të presionit që Monfils po i ushtronte atij, gjë që e ndihmoi francezin të kalonte 6-2, 3-1.

Serbi u kthye në shërbim, por seti i dytë shkoi në një barazim, në të cilin presioni goditi kulmin e tij për Monfils. Francezi kaloi në epërsi 6/3, duke fituar tre pikë radhazi në ndeshje. “Allshtë e gjitha ose asgjë. It’sshtë një çështje jete ose vdekje në atë pikë, ”tha Djokovic më vonë.

Kishte një çështje të qartë për Monfils: ai duhej ta mbaronte punën. Gjokoviç nuk e linte ta bënte këtë. Francezi shkoi për të dhe zbarkoi një shërbim të dytë të madh poshtë T në 6/3, por serbi mendoi mënyrën e duhur dhe bëri një kthim të shpejtë në fushë, duke shkaktuar një gabim të pasigurt nga Monfils, i cili më pas do të humbiste forehands në tjetrin dy pikë për të parë largimin e dy mundësive të tij të fundit.

Monfils ishte aq afër të fitonte momentin e tij Vitas Gerulaitis dhe të ishte në gjendje të thoshte, “Askush nuk e mund Gael Monfils 17 herë me radhë!” Por Djokovic thirri tenisin e tij më të mirë nën presion, dhe ai iku me setin e tretë në një fitore 2-6, 7-6 (8), 6-1.

“Likeshtë si të jesh në buzë të një shkëmbi,” tha Gjokoviç .. “Ju e dini që nuk ka asnjë mënyrë kthimi, kështu që ju duhet të hidheni andej dhe të përpiqeni të gjeni një mënyrë për të mbijetuar, mendoj dhe lutuni për më të mirën dhe besoj se ju mund ta bëjë atë. “

Djokovic vazhdoi të mundë Stefanos Tsitsipas për titullin dhe të fitojë 26 ndeshjet e tij të para të sezonit dhe 29 radhazi në përgjithësi, duke shënuar rreshtin e dytë fitues më të gjatë të karrierës së tij.

Një e shtënë në kohë nga Monfils – ose një hap i gabuar nga Djokovic – mund të ketë ndryshuar të gjitha.

Lexoni të gjitha tregimet më të mira të vitit 2020Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu