Grigor Dimitrov sapo kishte siguruar një vend në mesin e 16 të ëmblave në Australian Open, historikisht më i suksesshmi i tij nga katër drejtimet, por gjithçka që kërkonte shtypi kërkues ishin mendimet e tij mbi rolin e dashurisë në tenis.

Në fund të fundit, ai do të luante në Ditën e Shën Valentinit, i shoqëruar kundër pasardhësit të tretë Dominic Thiem në raundin e katërt.

“Epo, çdo herë që luan pikën e parë, është 15-Dashuri. Dashuria vazhdon deri në fund, me mend, nëse e mendon. Asnjëherë nuk është 15-të gjitha, “tha Bullgari 29-vjeçar, dukej më shumë filozof sesa tenist. “Unë mendoj se të gjithë jemi bazuar në dashuri, ne njerëzit. Ju nuk mund të jetoni pa të. ”

Performanca e Dimitrov deri më tani në Parkun e Melburnit ka qenë gjithë zemra. Kur u lëshua shorti në 2021, ai e gjeti veten të barazuar në raundin e parë me finalistin e vitit 2018 Marin Cilic të Kroacisë. Flisni për hapëset e ndërlikuara. Por fara e 18-të nuk u ndal në fatin e tij të vështirë. Në vend të kësaj, ai u tërhoq prapa, u përqendrua në gjithçka që duhej të bënte në anën e tij të rrjetës, dhe më pas shkoi në punë.

“Cfare mund te besh? Në momente të tilla, ju me të vërtetë duhet ta vlerësoni lojtarin, të vlerësoni lojën, momentin, mundësinë që të merrni përsëri, “tha Dimitrov.” Ka shumë gjëra të tilla që thjesht nuk mund t’i kontrolloni. Unë mendoj se ai është njëri prej tyre – të cilin ju e luani në raundin e parë. “

Tani katër vjet larguar nga renditja e tij e lartë në karrierë, FedEx ATP, me Nr. 3, Dimitrov fitoi 19 ace dhe fitoi 83 përqind të pikëve të shërbimit të parë për të larguar Cilic në grupe të drejta, 6-4, 6-2, 7-6 ( 5) Ai nxori kartën e egër të Aussie Alex Bolt në raundin e dytë, 7-6 (1), 6-1, 6-2 dhe më pas kaloi në Raundin e 16-të, kur pasardhësi i 15-të Pablo Carreno Busta i Spanjës doli në pension për shkak të sëmundjes që zvarritet 6 -0, 1-0.

Dimitrov ende nuk ka rënë në një set përmes tre raundeve. Jo keq për një lojtar i cili, para Murray River Open, nuk kishte garuar që nga tetori i vitit të kaluar, kur arriti në çerekfinale në Vjenë. Theshtë më e gjata që ai ka qenë ndonjëherë nga fusha e ndeshjes, thotë ai. “Në një kuptim, unë jam pak më i freskët se sa kam qenë në një kohë me të vërtetë të gjatë,” tha Dimitrov. “Le të shohim se ku më çon kjo.”

Dimitrov ka arritur në çerekfinale ose më mirë në Melburn tri herë. Shfaqja e tij më e mirë erdhi në vitin 2017, kur ai humbi një gjysmëfinale epike me pesë sete nga Rafael Nadal, 6-3, 5-7, 7-6 (5), 6-7 (4), 6-4. Kundërshtari i tij i ardhshëm, finalisti i Australian Open 2020 Thiem, me siguri do të jetë prova e tij më e vështirë e vitit 2021. Sidoqoftë, Dimitrov mund të ngushëllohet me faktin se ai mban një epërsi 3-2 në takimet e ATP Head2Head kundër austriakut.

Thiem nuk do të ketë shumë kohë të rikthehet nga kthimi i tij tre-orësh, 21-minutësh, 4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4 kundër Nick Kyrgios në John Cain Arena.

“Unë jam shumë krenar se si e kalova atë, dhe kjo padyshim më jep një nxitje të madhe për gjithçka që vjen,” tha ai.

Ashtu si fara e dytë Rafael Nadal (shtrëngimi i mesit), fara e parë Novak Djokovic e gjen veten duke luftuar me trupin e tij. Kampioni dy herë mbrojtës tha se ai shqeu një muskul barku në humbjen e tij në pesë sete, 7-6 (1), 6-4, 3-6, 4-6, 6-2 të amerikanit Taylor Fritz me mendje të mërzitur. A do ta pengojë kjo lojën e tij në Raundin e 16 kundër pasardhësit të 14-të Milos Raonic të Kanadasë?

“Nuk e di nëse do të arrij të shërohem nga kjo në më pak se dy ditë,” tha Djokovic. “Nuk e di nëse do të dal në gjykatë apo jo. Unë thjesht jam shumë krenar për këtë arritje sonte. Le të shohim se çfarë do të ndodhë nesër. ”

Serbi nuk ka humbur kurrë ndaj Raonic – një çerekfinalist ose më mirë në pesë nga gjashtë vitet e fundit në Melburn – në 11 përplasje të ATP Head2Head, duke përfshirë një çift takimesh të çerekfinales në Australian Open në 2015 dhe 2020.

Pasardhësi i gjashtë Alexander Zverev i Gjermanisë do të vazhdojë shtytjen e tij për një gjysmëfinale të dytë radhazi Australian Open në Ditën 7, kur ai të dalë kundër pasardhësit të 23-të Dushan Lajovic të Serbisë. Zverev fitoi të dy ndeshjet e tyre të mëparshme, secila prej të cilave shkoi në distancë në Roland Garros në 2018 dhe 2019.

Karatsev

Një nga ndeshjet më intriguese në formacionin e së Dielës do të jetë garuesi i 20-të Felix Auger-Aliassime i Kanadasë kundër kualifikuesit rus Aslan Karatsev. Daniil Medvedev nuk po bënte shaka kur e quajti Karatsev “armën e fshehtë” të vendit të tij në garën e Rusisë për titullin e Kupës ATP javën e kaluar. Megjithëse Karatsev nuk figuronte në aksione beqare në procedurat e 12 vendeve, bashkatdhetarët e tij ishin të bindur se 27-vjeçari është një forcë midis linjave.

Ndërsa Karatsev trullosi garën e tetë Diego Schwartzman, 6-3, 6-3, 6-3, për të avancuar, Auger-Aliassime më në fund kaloi vendasin Denis Shapovalov në përpjekjen e tij të tretë në një Grand Slam, duke fituar 7-5, 7-5, 6-3

“Sipas këndvështrimit tim, ai nuk është një kualifikues rus tani,” tha Auger-Aliassime për kundërshtarin e tij të ardhshëm. “Ai është më shumë një rus duke luajtur në Raundin e 16. 16.shtë një detyrë e vështirë. Asnjë ndeshje nuk është e lehtë. Ne pamë atë që ai ishte në gjendje të bënte sot kundër Diego, i cili është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe një kundërshtar i vështirë për tu mposhtur. Kështu që unë do të jem gati të përballem me sfidën, të gatshëm për të garuar ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu