Pasi Ekipi Rusi fitoi Kupën ATP të Dielën, Daniil Medvedev u fut në mikrofon për të folur në emër të ekipit të tij gjatë ceremonisë së trofeve. Kampioni në fuqi i Nitto ATP Finale veçoi vendasin Aslan Karatsev, i cili nuk luajti një ndeshje drejtpërdrejt gjatë kësaj ngjarjeje për shkak të dominimit në teke të Medvedev dhe Andrey Rublev.

“Aslan, nuk po bëj shaka, ishte një armë e fshehtë për dyshe,” tha Medvedev. “Ai nuk arriti ta tregonte sepse nuk kishim një ndeshje 1-1, por ai ishte arma jonë e fshehtë.”

Nëse aftësitë e Karatsev ishin sekrete, ato janë hapur tani. 27-vjeçari mundi Egor Gerasimov 6-0, 6-1, 6-0 të Mërkurën për të arritur në raundin e tretë të Australian Open.

Kjo është shorti i parë kryesor Grand Slam i Karatsev. Në nëntë raste të mëparshme, rusi ra në kualifikim. Këtë janar në Doha, bota nr. 114 më në fund shpërtheu dhe ai po e shfrytëzon në maksimum mundësinë e tij.

“Ishte një udhëtim i gjatë,” tha Karatsev. “Shumë punë [was] futur brenda “

Aslan Karatsev

Në vitin 2017, rusi luftoi me një dëmtim në gju, të cilin e pësoi gjatë stërvitjes në Spanjë. Kjo e mbajti atë për gjashtë muaj.

“Nga ky moment ishte vërtet e vështirë të ktheje besimin dhe të ndjeja lojën,” tha Karatsev. “Nuk ishte aq e lehtë.”

Kur Karatsev u kthye, ai u përpoq të gjente përsëri formën e tij. Kur loja u pezullua marsin e kaluar për shkak të pandemisë COVID-19, Karatsev ishte jashtë Top 250 të FedEx ATP Rankings dhe ai ndaloi së luajturi për tre muaj. Por sapo loja e mësuar ruse të rifillonte në gusht, ai u stërvit shumë për t’u përgatitur dhe doli nga portat duke qëlluar.

“Unë thjesht kam luajtur shumë mirë në tre Sfiduesit me radhë në Republikën Çeke,” tha Karatsev. “Sigurisht që kur fiton ndeshjet, merr më shumë besim. Ndiheni më të relaksuar kur dilni në fushë. ”

Karatsev gjeti nivelin më të mirë të karrierës së tij, duke fituar 18 nga 20 ndeshjet e tij të fundit Challenger për të përfunduar sezonin, me 16 nga ato fitore që vijnë në sete të drejta. Kjo e dërgoi atë në një botë me karrierë të lartë Nr 111 në nëntor, duke e pozicionuar atë për të garuar në ekipin e Rusisë ATP Cup.

“Sigurisht që është një ndjenjë vërtet e mirë. Para së gjithash është një atmosferë e mirë. Ju i shihni lojtarët e mëdhenj, si po luajnë, ”tha Karatsev. “Isha në ekipin rus dhe e shihni se si po luajnë Medvedev dhe Rublev. Ju merrni një farë besimi dhe shihni se si i bëjnë gjërat. Më ka ndihmuar shumë ”.

Tani Karatsev do të ketë padyshim mundësinë më të madhe të karrierës së tij kundër pasardhësit të tetë Diego Schwartzman. Rublev mendon se do të jetë një provë e mirë për bashkatdhetarin e tij.

“Në fund të vitit të kaluar ai tashmë po tregonte një nivel vërtet të shkëlqyeshëm … Unë e dija se ai do të bënte edhe më mirë këtë sezon dhe në fund ai kaloi dy raunde. Ai mundi djem të shkëlqyeshëm dhe tani ai do të luajë kundër Schwartzman,” Tha Rublev. “Do të jetë një ndeshje interesante. Unë mendoj se do të jetë një sfidë për të për të parë se çfarë duhet të përmirësojë dhe si është niveli. Ndoshta ai do të ketë shanse për të fituar.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu