Tenisi në natyrë do të rifillojë në MB në 29 Mars

Tingulli i topit kërcues do të dëgjohet përsëri në fushat e jashtme britanike muajin e ardhshëm.

Qeveria Britanike miratoi rifillimin e sporteve në natyrë, përfshirë tenisin, në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar duke filluar nga 29 Marsi.

Toni Nadal: Medvedev humbi lojën mendore në finalen e AO

LTA tha në një deklaratë se shpreson që ambientet e tenisit të brendshëm mund të rihapen sa më shpejt të jetë e mundur.

“Ne jemi të kënaqur që tani ka një datë të qartë se kur tenisi në natyrë do të lejohet të rifillojë në Angli,” Tha LTA në një deklaratë. “Ne e dimë që sporti ka një rol kryesor në mbështetjen e shëndetit fizik dhe mendor të kombit, kështu që kthimi i tij do t’i japë një shtysë të gjithë vendit dhe është shumë i mirëpritur.

“Arlyshtë e qartë se tenisi është një aktivitet natyrisht i distancuar nga shoqëria dhe i sigurt dhe kështu që ne do të donim që kufizimet të hiqeshin pa vonesë dhe të bënim rastin për këtë. Sidoqoftë ne tani jemi përqendruar në mbështetjen e vendeve, trajnerëve, zyrtarëve dhe lojtarëve për t’u përgatitur për kthimin e tenisit në natyrë më 29 mars.

“Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që ambientet e brendshme mund të rihapen sa më shpejt që të jetë e sigurt për ta. Shumë nga rrjeti i vendit i tenisit shtëpiak kanë pësuar sfida të vërteta financiare, prandaj është me rëndësi që ne të mbrojmë këto asete të komunitetit për të shmangur mbylljen e tyre përgjithmonë, dhe ne jemi të etur të punojmë me Qeverinë për këtë “.

Çfarë do të thotë njoftimi për sezonin veror të fushës britanike? A do të lejohen tifozët të marrin pjesë në Queen’s Club dhe Wimbledon, të cilat u anuluan të dy në vitin 2020 për shkak të pandemisë së Coronavirus?

Plani i qeverisë britanike kërkon që ngjarjet në natyrë me tifozët të lejohen jo më herët se 17 maj.

LTA tha se po punon me qeverinë dhe tifozët shpresëdhënës do të jenë në tribuna për sezonin veror të fushës.

“Planet fillestare për kthimin e spektatorëve në stadet sportive janë gjithashtu të mirëseardhura dhe ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me Qeverinë përpara ngjarjeve të fushës së barit veror të LTA,” tha LTA. “Ne do të ndajmë më shumë informacion me tifozët e tenisit në kohën e duhur.”

Kredia e fotografisë: Chris Oddo

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu