Biella Challenger Indoor 3 (Biella, Itali): Të fitosh një titull është gjithmonë një ndjenjë e pabesueshme. Të fitosh të parën si baba është edhe më e veçantë. Ky ishte realiteti për Andreas Seppi të Dielën në Biella. Veterani italian festoi një kthim në rrethin e fituesve me një fitore 6-2, 6-1 ndaj Liam Broady në fushat e forta të Palasport Biella. 37-vjeçari dhe ish-numri 18 i Botës ra me një set gjatë gjithë javës.

Nuk është shpesh që një baba fiton një titull në ATP Challenger Tour. Në fakt, kishte vetëm dy kampionë të tillë në të gjithë vitin 2020. Por, ndërsa Seppi doli fitimtar për herë të parë që nga viti 2019, Italiani shijoi një moment të veçantë me familjen e tij. Ai dhe gruaja e tij Michela kishin mirëpritur fëmijën e tyre të parë, Liv Bernardi Seppi, një vit më parë.

Seppi ngriti trofeun e tij të 10-të Challenger, duke u kthyer në Top 100 të Renditjeve të FedEx ATP. Në moshën 37 vjeç, ai është kampioni më i vjetër nga Italia në historinë e qarkut. Përveç kësaj, ai bashkohet me Ivo Karlovic, Tommy Robredo dhe Stephane Robert si titistë të moshës 37 vjeç ose më të vjetër në katër vitet e fundit.

Gjithashtu një kampion tre herë në ATP Tour, Italiani po synon një qëndrim afatgjatë në Top 100 në 2021. Ai rritet të hënën në numrin 96.

Seppi

Grand Palace Championship II nga Formula TX (Shën Petersburg, Rusi): Duke hyrë në javë, Evgenii Tiurnev nuk kishte arritur kurrë në një finale të ATP Challenger Tour. Në fakt, rusi kishte postuar vetëm pesë fitore në nivelin që nga debutimi i tij në 2015. Por 23-vjeçari do të kursente tenisin e tij më të mirë për një vrapim në tokën e shtëpisë. Tiurnev vuri në kampionatin e tij të vajzës të Dielën, shënuar nga një fitore 6-4, 6-2 ndaj Kacper Zuk në kampionat.

Një kartë e egër pa farë e ulur në Nr. 403 në FedEx ATP Rankings, vrapimi i tij drejt titullit ishte sa mbresëlënës aq edhe i pamundur. Tiurnev ra vetëm një set gjatë gjithë javës, duke përfshirë gjithashtu fitore mbi ish-top 100 kryengritësit Mirza Basic dhe Marius Copil. Pasi luftoi në qarkun ITF për më shumë se shtatë vjet, rusi më në fund pati momentin e tij në qendër të vëmendjes në ATP Challenger Tour.

Fitorja e Tiurnev ishte edhe më e ëmbël kur mendon se ishte edhe titulli i tij i parë Challenger si baba. Ai dhe gruaja e tij Ksenia janë prindër të një djali pesë vjeçar.

Tiurnev, i cili vjen nga Gatchina, Rusi – i njëjti qytet i lindjes si Alexander Bublik – do të rritet më shumë se 100 vende në një numër të lartë në karrierë 293 në Renditjet e FedEx ATP. Ai është lojtari i gjashtë që pretendon titullin e tij të parë në 2021 dhe gjithashtu kampioni i dytë i kartave të egra pa farë. Vetëm javën e kaluar, Nr.400 Botërore Carlos Gimeno Valero kapi titullin e tij të parë në Gran Canaria.

Tiurnev


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu