Thiem: Koha të kthehemi

Dominik Thiem bëri një pushim mendor shumë të nevojshëm nga qarku pro dhe thotë se ai është gati të kthehet në Madrid.

Kampioni i US Open ka një lamtumirë në raundin e parë në Madrid dhe do të luajë një kualifikues në raundin e dytë. Një finalist dy herë në Madrid në 2017-2018, Thiem thotë se është koha të rikthehemi në gjykatë.

Më shumë: 5 Hapjet nga Madridi Vizatoni

“Dua të them, pushimi ishte i mirë. Unë gjithashtu kisha nevojë për të,” tha Thiem. “Por tani është koha të kthehem. Unë mendoj se Madridi është një vend i shkëlqyeshëm për mua. Unë kam vetëm kujtime të mira për atë turne.

“Kushtet janë të mahnitshme për lojën time. Rezultatet ishin gjithmonë aq të mira në vitet e kaluara. Jam i lumtur që jam përsëri këtu dhe shpresoj se edhe unë mund të luaj mirë.”

Austri i pasigurtë është i njëjti tremujor me finalistin e Monte-Carlo Andrey Rublev. Nëse farat mbajnë formën e vërtetë, Thiem do të përballet me fara të larta Rafael Nadal në gjysmëfinale.

Finalisti dy herë i Roland Garros kaloi disa nga jashtë orarit të tij duke ndërtuar një palestër në shtëpi me TechnoGym Austria. Thiem thotë se është në gjendje më të mirë fizike sesa ishte një vit më parë.

“Ndoshta tani jam në një formë më të mirë se 12 muaj më parë,” tha Thiem. “Siç thashë, një vit më parë ishim në mes të bllokimit të parë, i cili ishte një situatë krejtësisht e re për të gjithë.”

Thiem synon të arrijë kulmin për në Paris, i cili fillon në 30 maj.

“Dua të them, qëllimi im është të marr shumë ndeshje kundër lojtarëve më të mirë deri në French Open, për t’i dhënë vetes shansin më të mirë të mundshëm atje,” tha Thiem. “Theshtë e njëjta gjë si çdo vit, jo? Theshtë e njëjta gjë si çdo Grand Slam. Soshtë kaq e vështirë të futesh thellë atje. Soshtë kaq e vështirë ta fitosh atë.

“Por sapo të arrij në Roland Garros, unë dua të jem në formën më të mirë fizike, në formën më të mirë të tenisit, kështu që i jap vetes shanset më të mira për të shkuar thellë atje”.

Kredia e fotografisë: Manuel Queimadelos / Barcelona Open BancSabadell

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu