Këtë javë, ATP Challenger Tour është përsëri në Zvicër pas shtatë vjetësh. Ka ardhur sfiduesi inaugurues Citta di Lugano, duke shënuar kthimin e qarkut drejt kombit evropian për herë të parë që nga viti 2014.

Pastaj, ishte qyteti i Gjenevës ai që priti një ngjarje të brendshme të gjykatës së fortë për gati tre dekada. Tani, qyteti piktoresk malor i Lugano po synon një qëndrim të zgjatur të tyre në ATP Challenger Tour.

Zvicra nuk është e huaj për tenisin e nivelit të lartë, duke pritur si Swiss Open Gstaad dhe Swiss Indoors Basel për më shumë se 50 vjet në ATP Tour. Por në pistën Challenger, tenisi ka munguar në vend në vitet e fundit. Ndërsa lojtarët më të rinj, si adoleshentët zviceranë Dominic Stricker dhe Leandro Riedi, kërkojnë të zhvillojnë dhe të zhvillojnë lojërat e tyre, turneu ofron terrenin ideal të stërvitjes.

Kjo është pikërisht arsyeja pse Riccardo Margaroli dhe djali i tij – dyshe nr 142 dhe lojtari më i mirë i Zvicrës në dyshe – Luca Margaroli, vendosën të fillojnë këtë përpjekje për të sjellë përsëri tenisin Challenger në vendin e tyre. Riccardo është drejtori i turneut këtë javë në Lugano.

“E gjitha filloi nga ideja ime”, tha Luca. “Unë pastaj përfshiva babanë tim, qytetin e Lugano dhe federatën Zvicerane, sepse mendoj se është e rëndësishme në këtë moment t’i japim brezit të ri shanset për të garuar në një nivel më të lartë. Ata kanë talentin dhe e provuan këtë javë në Lugano . Për mua që të luaja në shtëpi me familjen time të përfshirë në ngjarje ishte vërtet e mirë. Për fat të keq me kufizimet e COVID nuk kishim spektatorë, përndryshe atmosfera në shtëpi do të kishte qenë fantastike. “

Siç përshkruan Riccardo dhe Luca, qëllimi i rikthimit të tenisit Challenger në Zvicër është të sigurojë mundësi më konkurruese për gjeneratën e ardhshme të lojtarëve zviceranë. Këtë javë, Stricker dhe Riedi kanë përfituar plotësisht.

Lugano
Stricker (majtas) dhe Riedi në Lugano

Vitin e kaluar, Stricker mundi bashkatdhetarin e tij në një finale historike krejt zvicerane në juniorët e Roland Garros, dhe tani dyshja po fillojnë udhëtimet e tyre profesionale në 2021. Duke bërë vetëm paraqitjen e tij të dytë në ATP Challenger Tour, 18-vjeçari Stricker ka bërë një përplasje të madhe në arritjen e gjysmëfinales. Dhe në debutimin e tij në Challenger, 19-vjeçari Riedi gjithashtu bëri përshtypje, duke mërzitur Adrian Menendez-Maceiras për fitoren e tij të parë në nivel.

“Unë mendoj se është e mahnitshme të kesh një Challenger këtu në Zvicër”, tha Stricker. “Të gjithë jemi duke shijuar të luajmë këtu në Lugano. It’sshtë një mundësi e mirë për mua, për të gjithë ne, përfshirë të rinjtë dhe të gjithë lojtarët zviceranë. Unë mendoj se është shumë mirë të kesh një turne dhe unë tashmë pres që të kthehem tjetër vit. Ka qenë e vështirë me të gjitha kufizimet e COVID, sepse nuk kishte aq shumë spektatorë, por në të vërtetë ka qenë një atmosferë mjaft e mirë. Kishte disa njerëz që shikonin setin e tretë dhe kjo më ndihmoi. prettyshtë shumë mirë dhe shpresoj të vazhdo dhe shko aq sa mundem “.

“Greatshtë mirë të kesh një Challenger këtu në Zvicër pas kaq shumë vitesh,” shtoi Riedi. “Suchshtë një shans kaq i mirë për ne lojtarët e rinj që të garojmë kundër një konkurrence të fortë. Reallyshtë vërtet e bukur. Unë fitova ndeshjen time të parë Challenger këtë javë. Ishte një ndeshje e gjatë, por me të vërtetë e mirë për mua. Unë e kuptova që në këtë nivel lojtarët mos lësh kurrë dhe ata gjithmonë luftojnë pikë për pikë. Ishte thjesht një përvojë e mirë “.

Riedi
Riedi

I ngulitur në Alpet Zvicero-Italiane, Lugano është një nga qytetet më idilike në të gjithë Zvicrën. Vendndodhja mahnitëse siguron një mjedis të pabesueshëm për tenisin e klasit botëror, me lojtarët që garojnë gjatë gjithë javës në Padiglione Conza. I ndodhur vetëm një orë në veri të Milanos, qyteti ndodhet në rajonin e Zvicrës Jugore, italishtfolëse Ticino. Një tenxhere shkrirjeje e larmishme kulturore, përzierja zvicerane-italiane e Luganos reflektohet në kuzhinën dhe arkitekturën e saj.

Nga 1999-2010, qyteti priti një turne në ATP Challenger Tour, me 10 talentet e ardhshëm Top Guillermo Coria dhe Stan Wawrinka midis kampionëve të tij. Në atë kohë, turneu u mbajt në argjilë në natyrë. Tani, topat po fluturojnë në fushat e brendshme të forta të rrufeshme në Padiglione Conza, një qendër kongresesh në zemër të Luganos.

“Ideja e organizimit të një turneu Challenger lindi pasi krijuam një ngjarje master zvicerane në shkollën tonë të tenisit në Cadro, Lugano,” tha Riccardo Margaroli. “Turneu, i organizuar gjatë bllokimit, kishte për qëllim të kompensonte mungesën e garave për shkak të mbërritjes së koronavirusit.

“Ne duhet të falënderojmë ATP, i cili ishte shumë afër nesh në ndërtimin e këtij turneu Challenger, si dhe sponsorët që tashmë na kishin mbështetur gjatë masterit zviceran dhe në veçanti Federatës Zvicerane, Banca Stato, qyteti i Lugano dhe rajoni i Luganos. Partnerët tanë kryesorë menjëherë e kuptuan rëndësinë e kësaj ngjarjeje në një moment kaq kritik. Unë gjithashtu dua të falënderoj motrat Marchesini nga MEF Tennis Events për kontributin e tyre në organizimin e turneut tonë të parë këtu në Lugano. “

Familja Margaroli përfshin Riccardo, një ish-basketbolliste, nënë Isabella dhe tre fëmijët e tyre, të gjithë tenistë: Camilla (30), Silvia (26) dhe Luca (29). Së bashku, ata menaxhojnë Scuolo Tennis nga Margaroli, një klub lokal në Lugano, i cili është objekti më i madh në rajonin e Ticino.
Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu